■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Kısırlık Nedir, Kısırlık Hakkında Temel Bilgiler

Yazının Tam Başlığı: Kısırlık Nedir, Kısırlık Hakkında Temel Bilgiler
kısırlık nedir nedenleri ailecesaglik.com

Kısırlık Nedenleri:

Kısırlık son yıllarda gerek toplum içinde gerekse de medyada her geçen gün daha fazla ele alınan bir sağlık sorunu. Kısırlık konusu hakkında doğru bilgilendirmeler kadar, pek çok da yanlış beyanatlar verilip, çocuk sahibi olamayan çiftlerin doğru yönlendirilmesi bazen zorlaştırılıyor.

Özellikle son on yıl içinde, kısırlık tedavisinde büyük gelişmeler gerçekleştirildi ve daha önce tedavi edilemez denilen sorunlu çiftlerin çocuk sahibi olması sağlandı.

Kadın kısırlığı ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.
Erkek kısırlığı ve nedenleri yazısı için TIKLAYIN.

Kadın kısırlığı ve erkek kısırlığı nedenlerini, yukarıdaki linklerden okuduktan sonra, nedeni henüz bilinemeyen kısırlık olayları konusunda ve teşhisi hakkında bilgilere yer verelim:

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık

Tıb biliminin günümüzde bulunduğu düzeyde henüz nedenleri ortaya konulamayan kısırlık durumlarına “idiopatik infertilite” deniyor. Nedeni bilinemeyen kısırlık olayları için öne sürülen olası açıklamalar arasında; yumurtanın çatlamasındaki anormallikler, yumurtanın tüpler içindeki hareketinde bazı bozukluklar ve testlerle ortaya çıkarılamayan sperm enfeksiyon bozuklukları gibi varsayımlar vardır.

Nedeni açıklanamayan kısırlaşma olgularında etkili olan psikolojik etkenlerin neler olduğu da tam olarak belli değil. Kadın üreme sisteminde ve hormon dengesinde, stresin önemli olumsuz etkiler yapabileceği kabul ediliyor; ne var ki buradaki neden – sonuç ilişkisi de henüz çözülmüş değil. İncelenen olaylarda bir stresin varlığı açık olsa da; kısırlık nedeniyle mi stres yaşanıyor, yoksa stres nedeniyle mi kısırlık oluşuyor, bu soru henüz yanıtsız…

Bazı olaylarda, stresin ortadan kaldırılması durumunda doğal yollardan gebeliklerin gerçekleştiği bildiriliyor. Bu konuda yaşanan dikkat çekici olaylardan biri de şu: Kısırlığın tedavisine olumlu yanıt vermeyen bazı çiftlerde, bazen tedavinin kesilip, çifte dinlenme verildiği aylarda, gebelik kendiliğinden olabilmekte.

“Nedeni açıklanamamış kısırlık” terimi, günümüzde uygulanan tanı yöntemlerinin yetersizliğinin ifadesi… Tanı yöntemlerinde gelişmeler yaşandıkça, “nedeni açıklanamamış” grubuna giren çift sayısı da azalmış olacak.

Kısırlık Teşhisi

Kısırlık şikâyeti ile doktora başvuran çiftlerde, kısırlığın nedenini ortaya çıkarmak amacıyla bazı araştırmalar yapılması gerekir. Bu araştırmalardan ilki, erkekte yapılan sperm analizi ve kadında, rahim ve tüplerin geçirgenliğini anlamak amacıyla rahim filmi (histerosalpingografi) çekilmesidir. Ayrıca kadının hormonal durumunu ve yumurtalıklarının işlev yeteneğini değerlendirmek amacıyla, âdet kanamasının üçüncü gününde hormon testleri yapılır. Son zamanlarda tanısal laparoskopinin tanıdaki yeri tartışmalı olabilse de bazı özel durumlarda kullanılması gerekmektedir.

Kadın kısırlığı ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.
Erkek kısırlığı ve nedenleri yazısı için TIKLAYIN.

Kaynak:  www.haber7.com


NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kısırlik hakinda biligi, kısırlık ile ilgili bilgi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Kısırlık Nedir, Kısırlık Hakkında Temel Bilgiler - -


2 Yorum

  1. Kısırlık Doğal Doğum Kontrolü

    30 Ocak 2014 at 10:43

    Kısırlık konusu, çocuk sahibi olmak isteyen aileler için elbette üzücü bir şey. Ancak, çocuk yaptığı zaman da 10-12 tane yapan toplum kesimleri de var. Onlar için zaten, insanın “kısırlaştırmak gerekir” diyesi geliyor. Kısırlık rahatsızlıklarının o toplum kesimlerinde yoğunlaşması ne güzel olurdu…

  2. Ayten K.

    31 Ocak 2014 at 18:28

    Kısırlık hakkında verdiğiniz bilgiler için ben de teşekkür ederim. Kısırlık konusu, maalesef konuşulması pek kolay olmayan konulardan biri. Kısırlık tedavisi görmekte olan, 5 yıllık evli bir kadınım, hâlâ kısırlık konusunu rahatça konuşamıyorum.

sitemap -- sitemap

banner