Kısırlık Nedir, Kısırlık Hakkında Temel Bilgiler

kısırlık nedir nedenleri ailecesaglik.com

Kısırlık Nedenleri:

Kısırlık son yıllarda gerek toplum içinde gerekse de medyada her geçen gün daha fazla ele alınan bir sağlık sorunu. Kısırlık konusu hakkında doğru bilgilendirmeler kadar, pek çok da yanlış beyanatlar verilip, çocuk sahibi olamayan çiftlerin doğru yönlendirilmesi bazen zorlaştırılıyor.

Özellikle son on yıl içinde, kısırlık tedavisinde büyük gelişmeler gerçekleştirildi ve daha önce tedavi edilemez denilen sorunlu çiftlerin çocuk sahibi olması sağlandı.

Kadın kısırlığı ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.
Erkek kısırlığı ve nedenleri yazısı için TIKLAYIN.

Kadın kısırlığı ve erkek kısırlığı nedenlerini, yukarıdaki linklerden okuduktan sonra, nedeni henüz bilinemeyen kısırlık olayları konusunda ve teşhisi hakkında bilgilere yer verelim:

Nedeni Açıklanamayan Kısırlık

Tıb biliminin günümüzde bulunduğu düzeyde henüz nedenleri ortaya konulamayan kısırlık durumlarına “idiopatik infertilite” deniyor. Nedeni bilinemeyen kısırlık olayları için öne sürülen olası açıklamalar arasında; yumurtanın çatlamasındaki anormallikler, yumurtanın tüpler içindeki hareketinde bazı bozukluklar ve testlerle ortaya çıkarılamayan sperm enfeksiyon bozuklukları gibi varsayımlar vardır.

Nedeni açıklanamayan kısırlaşma olgularında etkili olan psikolojik etkenlerin neler olduğu da tam olarak belli değil. Kadın üreme sisteminde ve hormon dengesinde, stresin önemli olumsuz etkiler yapabileceği kabul ediliyor; ne var ki buradaki neden – sonuç ilişkisi de henüz çözülmüş değil. İncelenen olaylarda bir stresin varlığı açık olsa da; kısırlık nedeniyle mi stres yaşanıyor, yoksa stres nedeniyle mi kısırlık oluşuyor, bu soru henüz yanıtsız…

Bazı olaylarda, stresin ortadan kaldırılması durumunda doğal yollardan gebeliklerin gerçekleştiği bildiriliyor. Bu konuda yaşanan dikkat çekici olaylardan biri de şu: Kısırlığın tedavisine olumlu yanıt vermeyen bazı çiftlerde, bazen tedavinin kesilip, çifte dinlenme verildiği aylarda, gebelik kendiliğinden olabilmekte.

“Nedeni açıklanamamış kısırlık” terimi, günümüzde uygulanan tanı yöntemlerinin yetersizliğinin ifadesi… Tanı yöntemlerinde gelişmeler yaşandıkça, “nedeni açıklanamamış” grubuna giren çift sayısı da azalmış olacak.

Kısırlık Teşhisi

Kısırlık şikâyeti ile doktora başvuran çiftlerde, kısırlığın nedenini ortaya çıkarmak amacıyla bazı araştırmalar yapılması gerekir. Bu araştırmalardan ilki, erkekte yapılan sperm analizi ve kadında, rahim ve tüplerin geçirgenliğini anlamak amacıyla rahim filmi (histerosalpingografi) çekilmesidir. Ayrıca kadının hormonal durumunu ve yumurtalıklarının işlev yeteneğini değerlendirmek amacıyla, âdet kanamasının üçüncü gününde hormon testleri yapılır. Son zamanlarda tanısal laparoskopinin tanıdaki yeri tartışmalı olabilse de bazı özel durumlarda kullanılması gerekmektedir.

Kadın kısırlığı ve nedenleri hakkında bilgiler için, TIKLAYIN.
Erkek kısırlığı ve nedenleri yazısı için TIKLAYIN.

Kaynak:  www.haber7.com


.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Kısırlık konusu, çocuk sahibi olmak isteyen aileler için elbette üzücü bir şey. Ancak, çocuk yaptığı zaman da 10-12 tane yapan toplum kesimleri de var. Onlar için zaten, insanın “kısırlaştırmak gerekir” diyesi geliyor. Kısırlık rahatsızlıklarının o toplum kesimlerinde yoğunlaşması ne güzel olurdu…

  2. Kısırlık hakkında verdiğiniz bilgiler için ben de teşekkür ederim. Kısırlık konusu, maalesef konuşulması pek kolay olmayan konulardan biri. Kısırlık tedavisi görmekte olan, 5 yıllık evli bir kadınım, hâlâ kısırlık konusunu rahatça konuşamıyorum.

Yorumlar kapatıldı.