Kolik Nedir

Kolik Nedir?

Bebeklerin bir kısmı gün içinde uzun süreli veya sık ataklar şeklinde ağlama krizlerine girerler. Özellikle yenidoğan bebeklerde görülen bu çok ağlama krizine “kolik” denir. Tüm bebekler zaman zaman ağlar ve huzursuzlaşabilir. Ancak bu ağlama aşırı ve çok sık olursa “kolik” olarak tanımlanır. Bebekte ani spazmlar şeklinde karın ağrısı vardır. Tipik olarak üçüncü haftada başlayıp, üçüncü ayın sonunda bu aşırı ağlama durumu yok olur. Ailenin ilk erkek bebeğinde kolik daha sık görülmektedir. Prematüre bebeklerde kolik daha geç dönemde başlar ve daha geç normale döner. Bazı bebeklerde kolik, nadiren 5. aya kadar devam edebilir. Yenidoğan bebeklerde geceleri kolik sancısı ve aşırı ağlama oranı artar.

Kolik Neden Olur? Bebeğe Zararı Var mıdır?

Kolik nedeni tam olarak bilinmemektedir. Birçok nedenle kolik olabilir. Kolik nedenleri arasında inek sütü protein hassasiyeti veya alerjisi, laktoz intoleransı, hazır mamalarla beslenme yapılıyorsa mamadaki proteine karşı hassasiyet veya alerji, bebeğin aşırı gazlı oluşu veya anne-baba-bebek arasında iletişim bozuklukları gibi nedenler sayılabilir. Son yıllarda kolik rahatsızlığı ile ilgili bazı yeni oluş teorilerinden söz edilmektedir. Bunlar arasında ilk sırayı bağırsak hormonlarının etkisi almaktadır. Kolik zamanla kendiliğinden geçer, bebeğe zararı yoktur. Kolik anne ve babanın kötü bakımıyla veya yetersizliğiyle de ilgili değildir.

Bebek Kolik Nedeniyle Ağladığında, Nasıl Sakinleştirilir?

 • Bebeğin aç ya da susamış olup olmadığını kontrol edin. Aç olduğunu düşünüyorsanız meme veya (anne sütü almıyorsa) biberon vermeyi deneyin. Anne sütü ile besleniyorsa ikinci göğse çok çabuk geçmeyin. Annenin diyetinde, her zaman gaza neden olan besinleri gözden geçirin (baharatlı besinler, kolalı içecekler gibi). Bebek biberonla besleniyorsa sallamayla hava kabarcıkları oluştuğundan biberonu çalkalamayın. Hava yutmaya neden olacağından biberonu yatay tutmayın. Mümkünse antikolik (kolik önleyici) biberon ve emzik kullanın.
 • Bebeğinizi kucağınızda taşımayı ve hafifçe sallamayı deneyin (bebeği çok sert biçimde sallamayın). Bazı bebekler yana doğru sallanırsa uyuyabilirler, yukarı aşağı sallayınca sakinleşirler. Bebeğinizin farklı yönlere sallandığında tepkilerini kontrol edin.
 • Bebeğinizi bebek salıncağında yavaş yavaş sallayabilir, araba ya da pusette gezdirebilirsiniz.
 • Beslenme aralıklarını düzenleyin. Bir önceki beslenmede tam olarak doyduğundan eminseniz yaklaşık iki saat kadar bekleyin. Sakinleştirmek için emzik deneyebilirsiniz.
 • Bir müzik çalmayı, araba ile gezdirmeyi deneyin. İlginç olarak, bazen çamaşır makinesi veya saç kurutma makinesi sesinin yararları bile görülmüştür.
 • Sıcak bir banyo yaptırarak bebeği rahatlatın.
 • Bebeğinize yumuşak hareketlerle masaj yapın. Kollarını, sırtını, karnını, bacaklarını nazikçe ve sevecen şekilde ovun. Siz sırtüstü yatarken bebeğinizi yüzüstü üzerinize yatırın.
 • Bebeği kucağınıza alıp karnının üzerine yatırın ve hafifçe sırtına vurun. Karnına basınç uygulayıp, sırtına hafifçe vurmak veya sırtını sıvazlamak bebeği rahatlatacaktır.
 • Özellikle öğleden sonraları ve akşam üzeri bebeği heyecanlanabileceği ortamlara sokmayın, ziyaretçi sayısını kısıtlayın.
 • Ninni ve şarkı söyleyin. Bebeğinizin beğendiği bir melodi keşfederseniz bunu tekrarlayarak söyleyebilirsiniz.
 • Bebeği bir türlü susturamadığınız için gerginleştiğinizi ve stresinizin giderek arttığını hissediyorsanız; bebeği babasına, annenize, kayınvalidenize, arkadaşınıza veya bakıcısına bırakın. Onu hırpalamaktan kaçının.
 • Her şeye rağmen bebeğiniz hala ağlıyorsa, karnı tok, altının temiz olduğundan eminseniz, onu yatağına koyarak uyumaya bırakın. Etraftaki gürültüyü azaltın ve bir süre başka şeylerle uğraşın. Bir türlü uykuya geçmiyorsa tekrar kucağınıza alıp, sakinleştirici yöntemleri deneyin.
 • Sindirimi çok kolay olmasına rağmen anne sütüyle beslenen bebeklerde de kolik olabilir. Asla anne sütü kesilmemeli, doktora danışmadan ek olarak mama verilmemeli veya bebek mamayla besleniyorsa sık mama değişikliği yapılmamalıdır.
 • Bebek hala ağlıyorsa doktorunuzu arayın.

kolik Unutmayın; kolik geçici bir durumdur ve bebeğiniz gelişimini tamamladığında kolik kendiliğinden yok olur. Kolik bir hastalık değildir.

.