Narkozsuz Kürtaj Olayına Tepki Yağıyor

kurtaj-hamilelik-gebelik-ultrason-ailecesaglik-com

Narkozsuz Kürtaj Konusu Gündeme Bomba Gibi Düştü.

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman, yine dehşet verici bir konuyu gündeme taşıdı. “Narkozsuz Kürtaj“…  

Kürtaj konusu, eskiden beri kadınların yaşamındaki en kötü deneyimleri oluşturuyor. Tıbbî operasyonun fiziksel acısı bir yana, kadın ruhunda oluşturduğu travma, bu konuda her zaman çok hassas davranılmasını gerektiriyor. Peki, acaba uygulamada öyle mi davranılıyor?

Hiç bir anne, zorunlu nedenleri olmadan narkozlu veya narkozsuz kürtaj yaptırmaya girişmez. Bir kadının kürtaja karar vermek için kendince haklı olan nedenlerine hak vermek veya vermemek, hiç kimsenin haddi olamaz. Kendi bedeni ve kendi yaşamı ile ilgili bir karar veren herkes, başkaları hak versin veya vermesin, o kararını uygulayabilir. Gerçi artık “uygulayabilir” yerine “uygulayabilmelidir” demek zorundayız. Çünkü…

Hükümetin kürtaja karşı olduğunu, kürtajı kaldırmak istediğini, hatta çok uzun süreli hapis cezaları ile caydırıcı olmaya çalıştığını biliyoruz. Ama zorunlu nedenlerle buna yönelen kadınların narkozsuz kürtaj işkencesi ile kürtaj sırasında vahşice cezalandırılması ve bunun için de doktorların kullanılması, ne kadar doğru, ne kadar insanca?

“Narkozsuz Kürtaj” Mektubu

Ayşe Arman, devlet hastanesinde kürtaj yaptırmış olan bir kadının mektubunu 8 Ocak 2013 günü yayınladı: “Narkoz vermeden kürtaj yaptılar“.

Eğer kürtajın nasıl yapıldığıyla ilgili bilginiz, yabancı filmlere dayanıyorsa, başınıza geldiğinde şok yaşayacaksınız demektir. Türkiye’de kürtaj artık, hayatınız boyunca unutamayacağınız, psikolojik travmasını üzerinizden asla atamayacağınız, hayat boyu her şeyden nefret etmenize neden olacak, korkunç bir olay. Ayşe Arman’a gönderilen mektupta denildiği gibi, “aletli tecavüz” olayından farksız, acılar içinde çığlık çığlığa yaşanan bir vahşet olayı… Böyle olmasını kimler istedi, neden istedi, şimdi bunlar tartışılıyor.

Arman, bir korku filminden farksız olan mektup hakkında ve narkozsuz kürtaj hakkındaki düşüncelerini de yazdı. Bu yazıya gelen tepkiler, narkozsuz kürtaj olayının aslında bilindiğini, ama korkudan gündeme getirilemediğini ortaya koydu. Çeşitli kuruluşlar ve kadın örgütleri ile tıb çevreleri, narkozsuz kürtaj hakkında bildiklerini ve düşündüklerini ortaya dökünce, nasıl bir olayla karşı karşıya olunduğu, bütün dehşetiyle gün ışığına çıktı.

Ortaya çıkan türlü gerçekler arasında en belirgin olanı; kürtajın devlet hastanelerinde genellikle narkozsuz kürtaj olarak uygulandığı; özel hastanelerde narkozlu kürtaj yapıldığı… İşte bu gerçek, Ayşe Arman’ın ertesi gün yayınlanan yazısının başlığı oldu: “Kürtaj devlette narkozsuz, özelde narkozlu“.

narkozsuz kürtaj Ayşe Arman’ın, sosyal medyada paylaşım ve tıklama rekorları kıran bu iki yazısını ve sonraki yazılarını okumak için, aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.

kürtaj – Narkoz vermeden kürtaj yaptılar.
– Kürtaj devlette narkozsuz, özelde narkozlu.
kürtaj – Memleketimden ürkütücü kürtaj manzaraları
– Kürtaj konusunda herşey şahaneydi de ben mi uydurdum?
– Kürtaj haktır, vazgeçmeyeceğiz.
– Kürtaj yapmayan kadın doğum doktoru

İlgili Aramalar:

kürtaj zor mudur, çocuk aldırma acılı mı, çocuk aldırmak yasaklandı mı, ayşe arman kürtaj, narkozlu ve narkozsuz kürtaj, devlet hastanesinde kürtaj, kürtaj yaptırmak zorunda kalmanın cezası, narkoz yapılmadan kürtaj ayşe arman yazısı, kürtajın sakıncaları

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kurtaj zormudur, narkozsuz kürtaj, kurtaj zor mu, Kürtaj zormu, kürtaj olanların yorumları, zayıflama.
.

3 yorum

  1. Kürtaj olmak zor mu diye merak ederdim, ama bu yaşıma kadar hiç kürtaj gerekmemişti. Çocukları büyütüp evlendirdikten sonra, 47 yaşında hamile kalınca, kürtaj yaptırmak şart oldu. Ama kürtajın çok zor hale getirildiğini duyuyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra anladım ki, kürtaj eskiden olduğundan çok daha zor, ama özel hastanelerde daha insani şartlarda yapılıyor. Nüfusu arttırmak istiyorlar, ama böyle düşmanca olmaz bu. Kürtajı zorlaştırarak, insanları devlet hastanelerinden uzaklaştırarak, devletten uzaklaştırıyorlar. Bunun farkında değiller mi, yoksa bilerek mi yapıyorlar, orasını bilmiyorum.

  2. Kürtaj, kadının kendi sağlığı ve hayatı için, kendisinin karar vermesi gereken birşey. Siz doğurun, merak etmeyin çocuklara devlet bakar, deniyor; ama hiç kimse bakmıyor, yardım etmiyor. Narkoz kullanmadan yapılan kürtaj ise, tam bir canavarlık. Bu kararları alanlar, kendilerine veya eşlerine narkozsuz kürtaj yaptırsınlar ve yürekleri dayanırsa, yanında durup izlesinler de göreyim. _

  3. Narkozsuz kürtaj nasıl yapılır, aklım almıyor. Canavar mı bu insanlar?.. Ben de saf saf “kürtaj zor mu acaba” diye düşünüyordum. Neyse bari özel hastanelerde henüz insanca muamele görmek mümkünmüş. _

Yorumlar kapatıldı.