■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilirsiniz

Yazının Tam Başlığı: Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilirsiniz
ovulasyon testi

Ovulasyon Testi ile Hamile Kalma

Ovulasyon testi, adet döngüsü düzensiz olan kadınların hamile kalmak istiyorsa, buna uygun doğru biyolojik zamanı tespit edebilmeleri için geliştirilmiş bir testtir. Her kadın bir gün anne olabilmenin hayali ile yaşar. Ancak hamile kalmak herkes için o kadar kolay değil. Gebe kalabilme şansının artması için cinsel birlikteliğin doğru günlerde yaşanması gereklidir. Bunun için de yumurtlama gününün bilinmesi önemlidir.

Kişilerin yumurtlama günleri birbirinden farklıdır. Yumurtlama yani ovülasyon günlerini öğrenmek için ovülasyon testi yapmak gereklidir. Yumurtlama her adet döneminin ortasında yumurtalıklarda bulunan folikül adı verilen keseciklerden yumurtanın salınmasıdır. Bu testi bayanlar kendi kendilerine yapabildikleri için yumurtlama günlerini saptayarak hamile kalma şanslarını arttırmaları mümkündür. Ovülasyon testlerinin hangi mantıkla yapıldığının bilinmesi için öncelikle yumurtlamanın nasıl olduğu ve adet döngüsü hakkında fikir sahibi olunması gereklidir.

Adet Döngüsü Ve Ovulasyon hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet kanamasının başladığı gün bir adet döngüsünün başlangıcıdır. Kişiye göre değişmekle birlikte genellikle adet dönemi 1 ay sürer. Adet dönemi ile kastedilen şey bir âdetin ilk günü ile sonraki âdetin ilk gününe kadar geçen süredir. Adet döneminin başlangıcında beyinde bulunan hipofizden salgılanan FSH adlı hormon artar ve yumurtanın büyümesini sağlar. Büyüyen yumurtanın folikülünden östrojen hormonu salgılanmaya başlar ve giderek artar. Adet kanamasının başlamasından 14 gün sonra yani tam ortasında FSH ve östrojen hormonu en yüksek seviyededir. Bununla birlikte hipofizden LH salgılanmasında birdenbire bir artış olur. İşte bu ani LH hormonunun artışı yumurtlamayı sağlayan asıl mekanizmadır. LH hormonunun ani artışından 24-36 saat sonra yumurtlama ya da diğer bir deyişle ovulasyon olur.

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?

Ovulasyon Testi Piyasada değişik markaların ürettiği pek çok ovulasyon testi mevcuttur. Bu sebeple testin markasına göre nasıl yapılacağı ve okunacağı değişiklik gösterebilir. Kimilerinde idrar örneği kabın içine bırakılır ve test çubuğu idrara batırılır. Kimileri ise idrar yapılırken akan idrara test çubuğu tutulmak sureti ile yapılır. Testin üzerindeki kullanma talimatı dikkatli bir şekilde okunduktan sonra testi yapmak en doğrusudur. Testi yaparken sabah ilk idrarı kullanmak yanıltıcı olabilir, bu yüzden sonrakiler kullanılmalıdır. Kişinin alkol sigara, ağrı kesici, fitil, antibiyotik kullanması testi etkilemez. Ancak yumurtlama tedavisinde kullanılan hormon iğneleri testi etkileyebilir. Çok fazla su ve sıvı gıdaların tüketilmesi de test sonucunun negatif çıkmasına neden olabileceğinden testi yapmaya başlamadan 2 saat önce fazla sıvı almamaya dikkat edilmelidir.

Ovulasyon Testinden Pozitif Sonuç Alındığında

Testin markasına göre değişmekle birlikte genellikle iki pembe çizgi çıkması yumurtlama olacağı yani pozitif olduğu anlamına gelir. Tek çizgi olması halinde o gün yumurtlama olmayacak demektir. Şayet test olumlu ise bu, 24 ile 36 saat arasında yumurtlama olacağını gösterir. Bu vaziyette ovulasyon testini yaptıktan 24 saat sonra ilişkiye girilirse hamilelik şansı artacaktır.

Kadınların adet döngüsünde gebe kalabileceği yumurtlama öncesi ve sonrası olmak üzere toplam yaklaşık 10 günlük bir süre vardır. Bu günlerin dışında ilişkide bulunulsa bile hamile kalınması mümkün değildir. Ovulasyon testini adet döngüsü düzensiz olan kadınlar hamile kalmak istiyorsa doğru zamanı tespit etmek için kullanabilir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ovulasyon testi kullananlar, ovulasyon testi ile hamile kalanlar, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilirsiniz - -


sitemap -- sitemap

banner