Ovulasyon Testiyle Hamile Kalabilirsiniz

ovulasyon testi

Ovulasyon Testi ile Hamile Kalma

Ovulasyon testi, adet döngüsü düzensiz olan kadınların hamile kalmak istiyorsa, buna uygun doğru biyolojik zamanı tespit edebilmeleri için geliştirilmiş bir testtir. Her kadın bir gün anne olabilmenin hayali ile yaşar. Ancak hamile kalmak herkes için o kadar kolay değil. Gebe kalabilme şansının artması için cinsel birlikteliğin doğru günlerde yaşanması gereklidir. Bunun için de yumurtlama gününün bilinmesi önemlidir.

Kişilerin yumurtlama günleri birbirinden farklıdır. Yumurtlama yani ovülasyon günlerini öğrenmek için ovülasyon testi yapmak gereklidir. Yumurtlama her adet döneminin ortasında yumurtalıklarda bulunan folikül adı verilen keseciklerden yumurtanın salınmasıdır. Bu testi bayanlar kendi kendilerine yapabildikleri için yumurtlama günlerini saptayarak hamile kalma şanslarını arttırmaları mümkündür. Ovülasyon testlerinin hangi mantıkla yapıldığının bilinmesi için öncelikle yumurtlamanın nasıl olduğu ve adet döngüsü hakkında fikir sahibi olunması gereklidir.

Adet Döngüsü Ve Ovulasyon hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet kanamasının başladığı gün bir adet döngüsünün başlangıcıdır. Kişiye göre değişmekle birlikte genellikle adet dönemi 1 ay sürer. Adet dönemi ile kastedilen şey bir âdetin ilk günü ile sonraki âdetin ilk gününe kadar geçen süredir. Adet döneminin başlangıcında beyinde bulunan hipofizden salgılanan FSH adlı hormon artar ve yumurtanın büyümesini sağlar. Büyüyen yumurtanın folikülünden östrojen hormonu salgılanmaya başlar ve giderek artar. Adet kanamasının başlamasından 14 gün sonra yani tam ortasında FSH ve östrojen hormonu en yüksek seviyededir. Bununla birlikte hipofizden LH salgılanmasında birdenbire bir artış olur. İşte bu ani LH hormonunun artışı yumurtlamayı sağlayan asıl mekanizmadır. LH hormonunun ani artışından 24-36 saat sonra yumurtlama ya da diğer bir deyişle ovulasyon olur.

Ovulasyon Testi Nasıl Kullanılır?

Ovulasyon Testi Piyasada değişik markaların ürettiği pek çok ovulasyon testi mevcuttur. Bu sebeple testin markasına göre nasıl yapılacağı ve okunacağı değişiklik gösterebilir. Kimilerinde idrar örneği kabın içine bırakılır ve test çubuğu idrara batırılır. Kimileri ise idrar yapılırken akan idrara test çubuğu tutulmak sureti ile yapılır. Testin üzerindeki kullanma talimatı dikkatli bir şekilde okunduktan sonra testi yapmak en doğrusudur. Testi yaparken sabah ilk idrarı kullanmak yanıltıcı olabilir, bu yüzden sonrakiler kullanılmalıdır. Kişinin alkol sigara, ağrı kesici, fitil, antibiyotik kullanması testi etkilemez. Ancak yumurtlama tedavisinde kullanılan hormon iğneleri testi etkileyebilir. Çok fazla su ve sıvı gıdaların tüketilmesi de test sonucunun negatif çıkmasına neden olabileceğinden testi yapmaya başlamadan 2 saat önce fazla sıvı almamaya dikkat edilmelidir.

Ovulasyon Testinden Pozitif Sonuç Alındığında

Testin markasına göre değişmekle birlikte genellikle iki pembe çizgi çıkması yumurtlama olacağı yani pozitif olduğu anlamına gelir. Tek çizgi olması halinde o gün yumurtlama olmayacak demektir. Şayet test olumlu ise bu, 24 ile 36 saat arasında yumurtlama olacağını gösterir. Bu vaziyette ovulasyon testini yaptıktan 24 saat sonra ilişkiye girilirse hamilelik şansı artacaktır.

Kadınların adet döngüsünde gebe kalabileceği yumurtlama öncesi ve sonrası olmak üzere toplam yaklaşık 10 günlük bir süre vardır. Bu günlerin dışında ilişkide bulunulsa bile hamile kalınması mümkün değildir. Ovulasyon testini adet döngüsü düzensiz olan kadınlar hamile kalmak istiyorsa doğru zamanı tespit etmek için kullanabilir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ovulasyon testi kullananlar, ovulasyon testi ile hamile kalanlar, zayıflama.
.