Sigara Kısırlık Nedeni

sigarayı bırakın, ailecesaglik.com

Sigara Kısırlık Nedeni

Sigara kullanımı vücudumuzda birçok rahatsızlıklara neden olurken üreme sağlığını da olumsuz etkiliyor. Sigara bağımlılığının erkek ve kadın üzerindeki olumsuz etkileri hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde artarak devam ediyor.

Bu yazımızda sigara kısırlık nedeni mi?, sigara kısırlık yapıyor mu, sigara kısırlık sorunu yaratır mı, kısırlıkta sigaranın etkisi nedir, sigara cinsel gücü azaltır mı, ereksiyon zorluğuna neden olur mu, gibi sorularınıza yanıtlar bulacaksınız.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları; Dünya’da üreme çağında olan erkek ve kadınların yaklaşık yüzde 35’inin sigara bağımlısı olduğunu, çocuk sahibi olmak isteyen kadın ve erkeklerin sigara içmesi ya da yoğun sigara dumanının bulunduğu ortamlarda kalmasının üreme fonksiyonlarına olumsuz etkisi olduğunu, sigara içen ve çocuk isteyen tüm üreme çağındaki çiftlerin çocuk sahibi olamamasında en önemli problemlerden birinin sigara bağımlılığı olduğunu söylüyorlar.

Sigara Kısırlık Yapıyor

Sigara bağımlısı kadınlarda kısırlık (infertilite) oranı, sigara bağımlılığı olmayan kadınlara oranla 8-10 kat daha fazladır. Kadınlardaki kısırlık nedenleri incelendiğinde görülüyor ki; sigara bağımlılığı olan kadınlarda yüzde 15 oranında tek başına sigara kısırlık nedenidir.

Sigara kullanan kadının yumurtalıkları daha erken özelliklerini kaybeder. Düşük yapma riski sigara kullananlarda fazladır. Sigara bağımlısı olmayanlara göre, sigara bağımlısı kadınlar ortalama 4 yıl erken menopoza girerler.

Erkeklerin sigara içmesi ya da yoğun sigara dumanının bulunduğu ortamlarda kalmasının da üreme fonksiyonlarına olumsuz etkileri vardır. Yani erkeklerde de sigara kısırlık nedeni olabiliyor. Peki sigara kısırlığa nasıl yol açıyor? Sigaranın kısırlığa nasıl ve ne şekilde sebep olduğuyla ilgili açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz.

Erkeğin sigara içmesi; sperm hücresinde DNA hasarının oluşmasına, sperm hareketliliğinin ve sperm sayısının azalmasına, sperm konsantrasyonunun azalmasına ve spermin kadının yumurta hücresinin dış zarını delme yeteneğinin azalmasına neden oluyor.

Ayrıca; sigara bağımlısı erkeklerde oluşan damar tıkanıklıkları, erkekte çok genç yaşta ereksiyon bozukluğuna neden olarak cinsellikten soğuma ve üreme verimliliği oranında dolaylı olarak azalma yaratıyor. Genellikle cinsel güç olarak bilinen ereksiyon yeteneğinin azalması, cinsel güçsüzlük denilen ereksiyon sorunları dizisinin başında yer alıyor.

Kısırlık nedeni ile yardımcı üreme teknikleri uygulanan bireyler üzerinde de sigara içimi tedavide olumsuz etkiler oluşturarak tedavinin başarısız olmasına yol açıyor.

Çocuk isteyen çiftlerin sigara kullanıyor olması kısırlık tedavilerinin başarı oranını da düşürüyor. Sigara bağımlısı olan çiftlere yardımcı üreme tedavisi yani tüp bebek tedavisi uygulanırken tedavi döneminde sigara kullanımını bırakmaları isteniyor. Bu çiftler sigarayı bıraksalar bile tedavide sonuç her çiftte olumlu gelişemeyebiliyor. Ama sigarayı bırakan birçok çift de kısırlık tedavisinde mutlu sona ulaşabiliyor. Bu konudaki birçok araştırma, kısırlık tedavisinin başarılı sonuca ulaşabilmesi için sigaranın bırakılması gerektiği yönünde sonuçlar veriyor ve sigaranın insandaki üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Bütün bu etkiler incelendiğinde görülüyor ki, sigara kısırlık nedenleri arasında çok önemli bir oranla ilk sıralarda yer alıyor. Sigara bağımlılığı kadın ve erkek üreme sistemi üzerinde bu kadar etkili olduğuna göre; çocuk sahibi olamayan ve kısırlık nedeni ile tedaviye alınan hastaların yumurtlama kalitesini yükseltmek ve sperm sayısını arttırmak için bazı hormonal ilaçlarla antioksidan ilaçlar kullanmak yerine, çift eğer sigara kullanıyorsa, çiftin sadece sigarayı bırakması bile belki de daha kolay çocuk sahibi olmasını sağlayacaktır. Üstelik sigarayı bırakmak yukarıda ayrıntılı olarak saydığımız diğer rahatsızlıkların da giderilmesinde etkili bir tedavi olacaktır.

Sigara kısırlık Sigara kısırlık nedeni olduğuna göre, çocuk istiyorsanız öncelikle sigarayı bırakmalısınız

.
İlgili Yazılar: