Sağlıklı Giyim Konusuna Giriş

saglikli-giyim ailecesaglik.com

Sağlıklı Giyim İçin İlk Dikkat Edilecek Noktalar:

Sağlıklı giyim konusuna girmeden önce, giyinme olgusunun temeline inip, bugünün sosyal amaçlı giysi seçimine nasıl gelindiğini, birkaç cümle ile ele alalım. İnsanlar giyinen canlılar olarak, diğer canlılardan ayrılırlar.

Giyinmek, hem vücudu dış etkilerden korumak amacıyla; hem de cinsiyet faktörünün, sosyal yaşamın normal akışını bozmasını önlemek amacıyla başlamıştır. Başlangıcında basit bir “örtünme” eylemi olarak başlayan giyinme olgusu, uygarlığın ilerlemesiyle, sosyal bir olgu durumuna gelmiştir.

Günümüzde giyim, kişinin toplum içindeki yerinin de simgesi olarak görülüyor. Bu durum da, giysi seçiminde kişisel isteklerin etkisiyle bazı yanlışlar yapılmasına neden oluyor. Bu konuda ençok yapılan iki hata vardır:

1-  Medyada ünlülerin kıyafetlerini görüp, onlar gibi görünmeye özenen kişiler, özenip taklit etmeye çalıştıkları o giyimin, ünlü kişinin “kamera önündeki” giyimi olduğunu, günlük yaşamında daha normal seçimler yaptığını göz önüne alamıyorlar. Böylece ünlüler günlük yaşamlarında normal giysiler giyerken; onlara özenen sıradan kişilerin ise günlük yaşamlarında “sahne kıyafetleri” ile sokaklarda dolaştıklarını görüyoruz. Bu da iyi görünmek isterken, komik olmaya yol açıyor.

2- Giysilerin dışarıdan görünüşüne aşırı önem verilmesi yüzünden, onların sağlıklı giyim olması gereği, genellikle ihmal ediliyor. Sağlıklı giyim seçimi yerine, sağlıksız malzeme ile yapılan, dış görünüm uğruna sağlığa zarar veren seçimler yapılabiliyor.

Sağlıklı Giyim Nedir?

Sağlıklı giyim, vücudun örtünmesinin ötesine geçen; ayrıca dışarıdan iyi görünmenin de ötesine geçip; vücudu olumsuz dış etkilerden koruyan, bakteri ve terin zararlarını önleyen, rahat ettiren giysidir. Ayrıca giysilerin iklim koşullarına, sosyal konuma, gelenek ve göreneklere, mesleğe, beden yapısına ve yaşa göre seçilmesi de sağlıklı giyim kavramının tamamlayılarıdır. Kısaca, sağlığa uygun giyim diyebileceğimiz sağlıklı giyim konusunu, sitemizde her zaman ele alacağız. Sağlıklı giyim kavramının değişik yönlerini ayrı ayrı inceleyip, bu konudaki yararlı bilgileri paylaşacağız. Zaman zaman, övgüyü hakeden çeşitli sağlıklı giyim ürünlerini burada açıkça tavsiye edeceğiz.

Sitemizin sağlıklı giyim bölümümündeki bu ilk yazımızda, sağlıklı giyim hakkında en temel bir kaç kuralı paylaşarak, bu derin konuya giriş yapmış olalım:

Sağlıklı Giyinmenin Bazı Temel Kuralları:

Üzerimizdeki giysiler öncelikle temiz olmalıdır. Temizlik kavramı, giyside kimyasal kalıntı bırakmayan doğal formüllü deterjanlar kullanmanızı gerektirir. Birçok zararlı katkı maddeleri ile sağlığımıza düşman olan deterjanlar yerine, sağlıklı doğal deterjan kullanımı önemlidir. Bu tür ürünler mağazalarda pek bulunmasa da, internetten bulup satın alabilirsiniz.

Sağlıklı giyim için, giysilerimizin ütülenmiş olması da önemlidir. Ütü, yalnızca giysilerin kırışıklığını düzelten bir işlem değil; onun yıkamayla atılamayan bakterilerden arınması için de gerekli olan bir işlemdir. Bu anlamda, iç çamaşırlarının neden ütülenmesi gerektiği konusu da kendiliğinden açıklanmış oluyor.

Sağlıklı giyim için, giysilerin yapımında kullanılan kumaş, yazın aşırı terletmeyecek, kışın da üşümemizi önleyecek şekilde, mevsime ve hava koşullarına uygun olmalıdır. Basitçe, yaz mevsiminde pamuklu ve ince kumaşlardan; kış mevsiminde ise yünlü ve kalın kumaşlardan yapılmış giysiler uygundur.

Sağlıklı giyim için; yaz aylarında güneş ışınlarının çoğunu yansıtıp dışarıda tutan açık renklerde; kış aylarında ise güneş ışınlarını emen ve bünyesine alan koyu renklerde giysilere ağırlık verilmesi de önemlidir.

İnsan vücudunda cildin gözenekler ile yaptığı solunum, yanlış kumaşlardan yapılmış giysiler tarafından engellenmemelidir. Ayrıca terleme ile toksinlerin dışarı atılması önlememek de, sağlıklı giyim kavramında önemli bir yer tutar. Sağlıklı giyimde, terin dışarı çıkmasını engelleyen naylon vb. yapay kumaşlar yerine, doğal ham maddelerden yapılmış olan kumaşlar kullanılmalıdır. Özellikle cildimize doğrudan temas eden iç çamaşırları ve gece giysileri, mutlaka pamuklu doğal kumaşlardan yapılmış olmalıdır.

Özellikle sıcak havalarda, terlemenin neden olduğu bakteri üremesini ve kötü kokuyu engelleyen kumaşlar, hem sağlığımız, hem de rahatımız için çok önemlidir. Gümüş karışımlı iplikler içeren bu giysiler, bazı tişört, şort ve çoraplarda kullanılmaktadır. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Sağlıklı giyim kavramına uygun giysiler, dış ortamdan gelecek olan mikrop, kir, toz, duman, yağmur ve kar gibi etkenlerden vücudumuzu korumalıdır. Ancak, su geçirmeyen sentetik maddelerden yapılmış olan giysiler, deri solunumunu engellediği için, uzun süre giyilmemelidir. Cilde temas eden iç çamaşırlarının doğal pamuk kumaşlardan yapılmış olması şarttır; ancak bu tür kumaşlar, ter ile nemlendiğinde veya ıslandığında geç kurur. Bu nedenle ıslak ve nemli giysiler hemen çıkarılıp değiştirilmelidir.

Sağlıklı giyim kapsamındaki önemli bir kural da, giysilerin genişliğidir. Giysilerimiz, vücudu sıkmayacak ve rahat hareket etmemize engel olmayacak ölçülerde olmalıdır. Örneğin, çok dar kesimli blue-jean pantolonların, özellikle erkeklerde kısırlık gibi önemli rahatsızlıklara neden olabildiği, bilinmektedir.

Sağlıklı giyim için, giysi seçiminde gösterişli ama ucuz, dayanıksız, olan giysiler kadar; sırf “marka” olduğu için seçilen sentetik kumaşlardan yapılmış pahalı giysiler de yanlıştır.

sağlıklı giyimGenel olarak sağlıklı giyim seçerken, giysilerin hesaplı, uzun ömürlü ve sağlıklı olanları seçilmelidir.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, giyecek seçimi ve önemi, zayıflama.
.

2 yorum

  1. İyi giyim, sağlıklı giyim konusu, sağlıklı beslenmeden sonra, hatta onunla birlikte ele alınması gereken önemli bir konu. Ama, giyim konusunda sağlık kavramı hep ihmal ediliyor. Sağlıklı giyim konusunda verdiğiniz bilgiler ve tavsiyeleriniz, çok faydalı oluyor. Lütfen internetten alışveriş siteleri içinde kaliteli ve sağlıklı giyim satan, güvenli alışveriş siteleri hakkında bilgiler ve tavsiyeler vermeye devam edin. Teşekkürler.

  2. Sağlıklı giyim yerine yapmacık bir şıklığı önemseyenlere okutmak lâzım bu yazıyı. Sağlıklı giyim için sağlıklı alışveriş etmenin püf noktalarını bilmek, herkes için gerekli. _

Yorumlar kapatıldı.