Sağlıklı Alışveriş İçin Bazı Püf Noktaları – 1

saglikli-alisveris ailecesaglik.com

1 2 3

Sağlıklı Alışveriş Bilgileri…

Alışveriş ederken, özellikle de gıda satın alırken, aldığınız ürünün sağlıklı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Unutmayın: Sağlıklı beslenme için birinci adım, sağlıklı alışveriş yapmaktır. Satın aldığınız besin maddeleri sağlıklı değilse, o ürünlerle ailenize sağlıklı yemekler yapamazsınız. AileceSaglik.com sitemizde, sağlıklı beslenme hakkında olduğu gibi, bunun ilk şartı olan sağlıklı alışveriş hakkında da sürekli olarak bilgiler verilecektir. Sağlıklı alışveriş yapmak için, sitemizin bu bölümünü izlemenizi tavsiye ederiz.

Pazardan, marketten, manavdan, bakkaldan gıda ürünleri satın alırken, genellikle bazı sağlık koşullarına dikkat ediyoruz. Dikkat ettiğimiz bu kurallar, besin maddesinin taze olması, son kullanma tarihinin geçmiş olmaması, ambalajının açılmış olmaması gibi basit sağlıklı alışveriş kuralları…

Oysa, en az bunlar kadar önemli olan ve dikkat etmemiz gereken başka sağlıklı alışveriş koşulları da var. Besin maddesinin, içeriği ile ilgili bu sağlık kurallarına uygun olup olmadığına genellikle bakılmıyor. Ürün ambalajına yazılması gereken “İçindekiler“, veya “Bileşimi” gibi başlıklar altındaki bilgileri mutlaka inceleyin. Eğer ambalaj üzerine bu bilgiler konmamışsa; gözünüzün önüne çocuklarınızı, aile bireylerini ve tabii kendinizi getirin ve o ürünü satın almak isteyip istemediğinizi bir kez daha düşünün.

Peki, bu bilgiler ambalaj üzerine (minicik yazılarla olsa bile) konmuşsa, bu bilgileri okuduğumuzda, o gıda ürününün içeriği hakkında bilgi sahibi oluyor muyuz? Besin maddesinin sağlıklı olup olmadığı hakkında, bu bilgilere bakarak bir karar verebiliyor muyuz? Daha açıkçası, onları okuduğumuzda anlıyor muyuz?

Yiyecekten içeceğe birçok gıda maddelerine, albenisini arttırmak için kullanılan renklendirici boyalar, kokular ve tatlandırıcılar olarak, çeşitli kimyasal maddeler ekleniyor. Ayrıca bu ürünlerin satılmadan önce bozulmasını önlemek, yâni raf ömrünü uzatmak için kullanılan birçok katkı maddeleri de vardır. Ucuza mal edilmesi için, kıvam arttırıcı bazı kimyasal maddeler de kullanılmaktadır.

Bu katkı maddelerinin birçoğu ne yazık ki sağlığımıza çok zararlı olduğu bilinmesine karşın, üretimde kullanılmasına izin veriliyor. Bu durumda yapılacak olan, bu katkı maddelerini kendimiz tanıyıp, bunları içeren besin maddelerinden uzak durmak… Şimdi, sağlıklı alışveriş yapabilmek için, çeşitli besin maddelerinde kullanılan bu zararlı katkı maddelerini tanıyalım:

 

—> Üç parçadan oluşan Sağlıklı Alışveriş yazısının devamını okumak
için BURAYA tıklayınız.

 

.


.

.

2 yorum

  1. Sağlıklı alışveriş konusuna dikkat çekmeniz, çok iyi olmuş. Ülkemizde ekonomik şartlar kötüleştikçe, sağlıklı alışveriş yapmayı unuttuk, sadece hesaplı alışveriş için uğraşır olduk. Halbuki, sizin de değindiğiniz gibi, sağlıklı alışveriş zaten aynı zamanda hesaplı alışveriştir. Alışveriş ederken satın alınan pahalı ürünler, genellikle sağlıksız ürünlerdir. Sağlığımıza zararlı katkı maddeleri fiyatı arttırır ve bu fark da bize ödettirilir.

  2. Sağlıklı alışveriş için püf noktaları yazı dizisinin 3 bölümünü de okudum, üçü birlikte ele alındığında harika bilgilendirici bir yazı. Sağlıklı alışveriş konusundaki bu bilinçlendirme çabanızdan dolayı size çok teşekkür etmek istedim. _

Yorumlar kapatıldı.