Sağlıklı Alışveriş İçin Bazı Püf Noktaları – 2

saglikli alisveris-2 ailecesaglik.com

Sağlıklı Alışveriş ve Katkı Maddeleri…

Sağlıklı alışveriş yapabilmek için, gıdaların yapımında kullanılan ve onların doğallığını yok edip, sahte gıda ürünleri haline getiren, ayrıca sağlığımıza da zarar veren katkı maddelerini tanıyalım.

—> Önce, sağlıklı alışveriş konulu bu yazının
birinci bölümünü okumak için BURAYA tıklayınız.

Dondurulmuş Gıdalar:

Dondurulmuş yiyeceklerde koruyucu madde olarak genellikle E210 kodlu benzoik asit kullanılıyor. E210, sinir sisteminde bozulmalara, solunum sisteminde astım hastalığına ve çocuklarda hiperaktiviteye yol açabilen bir madde. Dondurulmuş et ürünlerinde, potasyum nitrit (E240) koruyucu katkı olarak kullanılıyor. Nitritler baş dönmesi, nefes daralması ve baş ağrısı şeklinde ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıklara neden olduğu gibi; potansiyel kanserojen olduğu da biliniyor.

Dondurulmuş gıdalarda ve konservelerde kullanılan başka bir katkı maddesi de monosodyum glutamattır ve bu katkı maddesi de tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Genellikle çocukların tükettiği şekerleme çikolata türü yiyeceklerde kullanılması yasak olan bu katkı maddesi, astım hastalarında da olumsuz yan etkilere yol açıyor. Sağlıklı beslenme için sağlıklı alışveriş yaparken, bütün bu zararlı katkı maddelerinin bulunduğu gıdalardan uzak durmalıyız.

Bisküvi, şekerleme, çikolata ve hazır kekler:

Bu ürünler tatlı sınıfındaki ürünlerden olduğu için, öncelikle tatlandırıcı olarak içeriğe eklenen katkı maddeleri açısından; daha sonra da tabakalaşmayı önleyip homojenleşme sağlayan ve kıvam artıran katkı maddeleri açısından dikkatli olunmalıdır.

Gıda maddelerinde E493, E494 ve E495 kodları ile ifade edilen Sorbitan adlı homojenleştirici madde, vücuda verdiği zararlar nedeniyle birçok ülkede yasaklandı. Ama buna rağmen zaman zaman yasadışı olarak kullanıldığı durumlara rastlanıyor. Aspartam (E951), Acesulfame K (E 950) ve Sakarin (E954) adlı yapay tatlandırıcıların hayvanlarda da kansere neden olduğuna dair bilimsel bulgular vardır. Aspartam adlı tatlandırıcının, migren türü ağrıları tetiklediği de artık bilinmektedir.

Kıvam artırıcı olarak polisorbat kullanılıyor. Bir tür plâstik yapılı jelatin olan bu madde de kanserojen olarak biliniyor. Piyasada E432, E433 ve E434 kodları ile bilinen katkı maddeleri, şekerleme türü yiyeceklerde sentetik tatlandırıcı olarak kullanılıyor. Hayvansal ve bitkisel yağ asitlerinden elde edilen bu katkı maddesinin de bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmış durumda. Sağlıklı alışveriş plânımızda, kıvam arttırıcılara karşı özel bir dikkat içinde olmalıyız.

Sakızlar:

Sakızlarda, öncelikle tatlandırıcı ve renklendirici olarak kullanılan katkı maddeleri söz konusudur. Karminik asit veya karmin (E120) olarak bilinen ve kırmızı renkli olan bu renklendirici, bir böcek türünden elde ediliyor. Sağlık açısından birçok zararı olan bu madde, dinsel açıdan da haram kabul ediliyor. Yine de bu ürün “marka” şampuanlarda, pahalı kozmetik maddelerinde, şekerlemelerde, kırmızı renk verilmiş elma sularında ve diğer gıdalarda kullanılabiliyor. Bu katkı maddesi, hassas ve asmatik bünyeli kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Sakızlarda tatlandırıcı olarak da yine şekerlemelerde olduğu gibi aspartam ve benzeri katkı maddeleri kullanılabiliyor. Unutmayalım: Ünlü markaları satın almak, tek başına, sağlıklı alışveriş yapmak değildir.

Cipsler:

Cipslerde çoklukla kullanılan katkı maddeleri, homojenleştirici denilen türden maddelerdir. kalsiyum stearol, sodyum stearol, Mono ve di gliseridler (E471) cipslerde kullanılan homojenleştiricilerden bazıları. Bu ürünler, hayvansal veya bitkisel kökenli olabiliyor. Özellikle çocukların ve gençlerin tükettiği bu tür gıdaları, sağlıklı alışveriş listemize eklemeden önce iki kez düşünmek gerekiyor.

—> Sağlıklı alışveriş konulu bu yazının devamını okumak için BURAYA tıklayınız.


.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Sağlıklı alışveriş etmek, her geçen gün zorlaşıyor. Özellikle sağlıklı yiyecek bulmak, katkı maddeleri yüzünden neredeyse imkânsız duruma geldi. Katkı maddeleri, yiyeceklerimizi yiyecek olmaktan çıkardı. Artık hepsi plastikten yalancı yiyecekler. Hani çocukların oynaması için yapılan plastik yiyecekler vardır ya, biz artık onları yiyoruz. Yiyeceklerimize konarak, bizi yavaş yavaş (bazısı oldukça hızlı) bizi zehirleyen katkı maddeleri, sağlıklı beslenme ve sağlıklı alışveriş kavramlarını alt-üst etti. Sağlıklı alışveriş hakkında bilgilendirici yazılarınız için teşekkür ederim.

  2. Sağlıklı alışveriş, ülkemizde her geçen gün daha zor ve daha hayati bir şart oluyor. Kanser hastalarını çoğaltmaya azmetmiş olanlar ve bundan kazanç sağlayanlar var. Tıp ilerledikçe, kanser çoğalıyor, birilerinin cepleri doluyor. İnsanları harcayarak kazanılan paralar haram olsun. _

Yorumlar kapatıldı.