Sağlıklı Alışveriş İçin Bazı Püf Noktaları – 3

saglikli alisveris-3 ailecesaglik.com

1 2 3

Sağlıklı Alışveriş Bilgileri…

Sağlıklı beslenmenin ilk koşulu, sağlıklı alışveriş yapmak… Sağlıklı alışveriş için de ilk dikkat edilecek olan nokta, gıda maddelerinin üretiminde, içine konan zararlı katkı maddeleri hakkında bilgili olup, bunların kullanılmasına karşı çıkmaktır. Kendimiz ve ailemiz için sağlıklı beslenme sağlamak için, öncelikle piyasada satılan gıda maddelerinin çoğunun, çeşitli zararlı katkı maddeleri ile yapılmış hileli ve sahte gıdalar olduğunu bilmek ve sağlıklı alışveriş hakkında bilinçli olmak zorundayız.

—> Önce, sağlıklı alışveriş konulu bu yazının birinci ve ikinci bölümlerini okumak için BURAYA tıklayınız.

Şimdi, sağlıklı alışveriş konulu yazımıza, önceki yazıda kaldığımız yerden devam edelim:

Sağlıklı Alışveriş ve Dondurmalar:

Dondurmalarda mono ve di gliserid katkı maddesi (E471) ile tatlandırıcı olarak da sakarin ve aspartam katkı maddeleri kullanılabiliyor. Kıvam artırıcı olarak kullanılan E441 kodlu jelatin, dondurmaların çoğunda kullanılmakla birlikte, aslında o ürünün gerçek dondurma olmadığının kanıtıdır. Bu jelatin maddesinin vücuda alınması, alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Ülkemize yurtdışından ithal edilen bu katkı maddesi, yapı olarak hayvansal bir ürün. Ancak, hangi hayvana ait olduğu hakkında kesin bir bilgi olmadığı için, dinen sakıncalı sayılıyor.

Dondurmada kullanılan bu jelatin maddesinin hangi hayvandan elde edildiğine takılmak yerine; “dondurmada, peynirde, jelatinin ne işi var” deme noktasına gelmedikçe, bu katkı maddeleri ile zehirlenmeye devam edeceğimiz kesindir.

Gazoz, Kola, Meyve Suyu ve Toz İçecekler:

Bu içecek türlerinde de renklendiriciler, tatlandırıcılar ve tabaka oluşumunu engelleyen homojenleştirici katkı maddeleri kullanılıyor. İçeceklerde koruyucu katkı maddeleri olarak kullanılan E220 kodlu sülfür dioksit, kömür katranından üretiliyor. Kullanımı sınırlandırılan bu sülfürlü ilaçların hepsi zehirlidir. Kola denilen renkli gazozlarda, renklendirici katkı maddesi olarak E150 kodlu karamel kullanılıyor. Bu katkı maddesinin çocuklar tarafından kullanılması ise çok sakıncalı. Toz içeceklerde renklendirici olarak kullanılan E102, E110 ve E129 kodlu katkı maddeleri de sentetik ve kanserojen ürünlerdir. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı alışveriş yapmak istiyorsak, bu tür gıdaların alımında, doğal ürünler satan yerleri tercih etmeliyiz.

Ekmekler, Pastalar ve Diğer Unlu Ürünler :

Ekmek ve diğer unlu ürünlerin yapımında da, dürüst ve sağlıklı yöntemler yerine, çeşitli katkı maddeleri kullanımı yaygındır. Bu tür ürünlerde kıvam artırıcı olarak hamura katılan polisorbatlar (E432, E433, E434, E435 ve E436) hayvansal ve bitkisel yağ asitlerinden elde edilir. Bu ürün, köpük önleme ajanı, sentetik tatlandırıcı ve hamur şartlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde bu katkı maddelerinin de kullanılması yasaklanmıştır.

Margarin, Peynir, Yoğurt, Ketçap ve Mayonez:

Bu tür ürünler de çoğunlukla dürüst ve sağlıklı yöntemlerle üretilmiyor. Koruyucu katkı maddesi olarak benzoik asit ve sodyum benzoat (E211); tatlandırıcı olarak monosodyum glutamat, yaygın olarak kullanılıyor. Bu katkı maddelerinin astımı ağırlaştırıp, kurdeşene neden olduğu ve hepsinin de kanserojen olduğu biliniyor.

Yalnızca sütten yapılması gereken peynir gibi, yoğurt yapımında da ahlâka ve vicdana sığmayan hileli yöntemler ile sağlıklı olmayan katkı maddeleri kullanımı çok yaygındır. Yoğurt yapımında E441 kodlu jelatin maddesinin kullanılmasına sıkça rastlanabiliyor. Peynir yapımında ise E235 kodlu natamisin adlı katkı maddesi kullanılabiliyor ki bu maddesinin bulantı, kusma ve ishale neden olabildiği biliniyor.

Yakın geçmişte, peynir üretiminde kullanılan jelâtinin, sığırdan değil de, domuzdan elde edildiği hakkında yayılan bir haber üzerine; birçok kişi olayı protesto etmişti. Oysa protesto edilmesi gereken şey, sütten başka hiçbir katkı eklemeden üretilmesi gereken peynirin içinde, herhangi tür bir jelâtinin kullanılmasıdır. Peynir bir süt ürünüdür. Bunun içine jelâtin ve başka maddeler katılmasına sessiz kalırsak; veya bazı jelâtin türlerine itiraz edip, diğerlerine itiraz etmezsek, insan olmanın onuruna lâyık sayılmayan zavallılar oluruz.

Hazır Çorba, Tablet Et Suyu, Hamur Kabartma Tozu, Bebek Maması, Puding, Kahve Kreması ve Krem Şanti:

Bu tür ürünlerin bir çoğunda tatlandırıcı olarak Monosodyum glutamat adlı katkı maddesi kullanılıyor. Kıvam artırıcı olarak monogliserid ve digliseridler yaygın olarak kullanılıyor. Renklendirici olarak da E160 kodlu ve annatto adlı katkı maddesi kullanılıyor ki bu maddenin kurdeşene neden olduğu biliniyor ve ayrıca dinen sakıncalı kabul ediliyor. Bu renklendiricinin bazı türevlerinin gıda üretiminde kullanılması, birçok ülkede yasaktır.

Sağlıklı alışveriş

Bunlara Karşı Çıkmak, İnsanlık Görevidir.

Sağlıklı alışveriş yapmak ve sağlıklı beslenmek için, üretiminde bu katkı maddelerinin kullanıldığı ürünleri satın almamak; gıda üretiminde bunların kullanılmasına karşı çıkmak; gerçek para alıp, karşılığında sahte ürün vermenin, hırsızlıktan bile daha büyük bir suç olduğunu, çünkü sağlığımızı da hiçe saydığını unutmamak; her yurttaşın kendisine, ailesine, ülkesine ve insanlığa karşı görevidir.

.


.

8 yorum

  1. Merhaba. Sağlıklı alışveriş, sağlıklı yiyecekler, sağlıklı beslenme ve yiyeceklerdeki katkı maddeleri hakkında verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ediyorum. Sağlıklı alışveriş yapmaya çalışıyoruz ama, piyasada satılanlar nelerse ancak onları alabiliyoruz. Onların da neredeyse hepsi katkı maddeli ürünler. Özellikle ünlü ve büyük markaların daha zararlı katkı maddeleri içermesi ise, hepimizin düştüğü büyük bir tuzak. Biz “ünlü marka, büyük marka” deyip o ürünlere yöneliyoruz, aslında en çok katkı maddeleri de onlarda var. Ne diyelim, Allah üreticilere insaf, vicdan versin.

  2. Sağlıklı alışveriş için püf noktaları yazılarını okudum, hepsini çok beğendim. Bana çok faydalı oldu. Mağazalardan veya internetten alışveriş ederken, nelere dikkat etmemiz gerektiğini bazen bilmiyoruz, bazen bilsek de ihmal ediyoruz. Alışveriş ederken nelere dikkat etmeli diye kendimize her alışveriş sırasında sormak, galiba en iyisi. Ben bundan sonra her alışveriş sırasında, bu sitedeki yazıları hatırlayacağım. _

  3. Sağlıklı alışveriş etmek, buradaki bilgilerle oldukça kolay. Teşekkür ederim. Bir de vicdan sahibi üreticiler ve sağlıklı ürünler olursa, tamamdır. _

  4. Yiyeceklere katılan zararlı katkı maddeleri konusunda, derli-toplu bir yazı arıyordum. Sonunda sitenizdeki bu yazıya ulaştım. Tam aradığım gibi, zararlı katkı maddeleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip oldum, teşekkür ederim. _

  5. “Sağlıklı Alışveriş İçin Bazı Püf Noktaları” yazı serisini çok beğendim, teşekkürler. İnternetten alışveriş için güvenli e-ticaret siteleri tavsiyelerinizi ben de bekliyorum. _

  6. Önce insanlar bozuldu, onun arkasından herşey bozuldu. Bu hileli ürünleri üretenler de görünüşte sizin gibi, benim gibi insanlar. Yaptıkları canavarlığı, ticarî zekâ sanacak kadar, insanlıktan çıkmış olan insancıklar. _

  7. Sağlıklı Alışveriş İçin Püf Noktaları başlıklı yazınız güzel de, birileri “sağlıklı üretim” yapmayı önemseyip bunun yollarını öğrenmeye çalışsa ne güzel olurdu. Her şeyin sahte olması yüzünden, artık insanlara güvenim kalmadı. Bu ülkede dürüst insan kalmadı diyorum, başka bir şey demiyorum. _

  8. Sağlıklı alışveriş için gereken bilgiler için size teşekkür ederim. Önceki yorumları yazan okuyucularınız gibi ben de “sağlıklı üretimin” olmayışı yüzünden, tam sağlıklı alışveriş yapamıyor olmaktan dolayı öfkeliyim. Bir de “Sağlıklı ve Ahlâklı Üretim Yapmanın Püf Noktaları” diye bir yazı yazsanız, belki bir üretici okur, belki biraz vicdanı dürtüklenir (hiç sanmıyorum), belki gerçek para verip sahte ürün almak tuhaflığından kurtuluruz. Amin. _

Yorumlar kapatıldı.