■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir? – 3

Yazının Tam Başlığı: Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir? – 3
ayakkabı seçimi ailecesaglik.com
ayakkabı   1   2   3    ayakkabı

Sağlıklı ayakkabı nedir?

Sağlıklı ayakkabı nedir?
Sağlıklı ayakkabı nasıl olmalı?
Sağlıklı ayakkabı nasıl seçilir?
Sağlıklı ayakkabı satın alma kuralları nelerdir?

Sağlıklı ayakkabı satın almamızı önleyen unsurlara nasıl dikkat edeceğimizi, önceki yazıda öğrendik. Bu noktalara dikkat ederek, sağlıklı ayakkabı satın alabiliriz.

Peki, sağlıklı ayakkabı hangi özellikleri taşır?

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Olur?

Ayakkabının şekli, genişliği ve uzunluğu, onun ayağa giyilecek bir giyecek olmasının sınırlarını zorlamamalıdır. Moda, ayakkabı modellerini değiştirebilir, ama ayağınızın şeklini değiştiremez. Bu nedenle, sağlıklı ayakkabı her şeyden önce, insan ayağı şekline ve insan ayağı ölçülerine uygun olmalıdır.

Mutlaka topuklu ayakkabı giymeniz gerekiyorsa, ayak bileği burkulmalarını önlemek için çok sivri ve çok uzun topuklardan sakının. Mümkün olduğu kadar, daha geniş ve daha kısa topuklu olan ayakkabıları tercih edin. Sağlıklı ayakkabı topuk yüksekliği 2,5 cm’yi aşmayan ayakkabıdır; riski göze alıp bu ölçüyü biraz arttırmak isterseniz, 4 cm’den sonrasının risk değil, kasıtlı olarak ayağınıza zarar vermek sayılacağını bilin.

 

Ayağınızın şeklini değişmeye zorlayan hiçbir ayakkabı, sağlıklı ayakkabı değildir. Parmaklarınızın normal şeklini korumak için, şekil değişikliğine zorlayan ayakkabılardan uzak durun, sivri burunlu ayakkabılardan kesinlikle kaçının.
 

Modanın sizi parmağında oynatmasına, sağlığınızı hiçe saymasına izin vermeyin. Daha açık söylersek; modanın maskarası olmayın. Örneğin, hem sivri burunlu, hem de yüksek ve sivri topuklu ayakkabı giymiş olan bir bayan; “modanın maskarası” olmayan bir toplulukta “güzel” değil, ancak “komik” görünür.
 

Sağlıklı ayakkabı seçerken, ayakkabının altının “şok emici” özellikte olmasına dikkat edin; yoksa attığınız her adımda ayak kemikleri bundan olumsuz etkilenecektir. Tahta ya da benzeri malzeme içeren, esnek olmayan veya çok ince olan ayakkabılar, ayak bağına ve ayak eklemlerine aşırı yük bindirerek, sürekli ağrıya neden olur.
 

Sağlıklı ayakkabı modelinin iç tabanı kaygan olmaz. Yürürken ayağınız ayakkabı içinde kayıyorsa, düzgün yürüyor sayılmazsınız, bu da ağrılara yol açar. Ayrıca sağlıklı ayakkabı tabanı çok sert de olmaz. Ayakkabının iç tabanı, ayağın doğal yapısına, yâni ayak kavislerine destek verecek biçimde olmalıdır.
 

Sağlıklı ayakkabı, ayaklarınızı cendere gibi kavramaz. Ayakkabının parmak ucundaki iç yüksekliği, parmaklarınızı oynatabileceğiniz, kıvırabileceğiniz kadar yüksek veya esnek olmalıdır.
 

Ayakkabının yapımında kullanılan malzeme de sağlıklı ayakkabı seçiminde çok önemlidir. Ayaklarınızın hava almasına izin veren malzemeyi, örneğin köseleyi, kumaş veya gerçek deriyi tercih edin. Plâstik esaslı tabanı olan, naylon veya diğer sentetik malzeme içeren ayakkabılardan kaçının. Tersi durumda, kendizi çeşitli ayak hastalıkları, ayak ağrıları ve ayak kokusu sorunlarının içinde bulabilirsiniz.

Yazının önceki bölümlerini okumak için tıklayın.

ayakkabı   1   2   3    ayakkabı

.

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir? – 3 İle İlgili Aramalar

ayakkabı, ayakkabı seçimi, sağlıklı ayakkabı, ayak sağlığı, ayak bakımı, ayak rahatsızlıkları, doğru ayakkabı seçmek

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, saglikli ayakkabi, sağlıklı ayakkabı nasıl olmalıdır, ayakkabi secimi nasil olmali, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir? – 3 - -


2 Yorum

 1. Ayşegül

  12 Şubat 2014 at 19:30

  Bir bankada çalışıyorum. Bizden her zaman şık, hatta şıkır şıkır giyinmemiz isteniyor. Topuklu ayakkabı giymek ise neredeyse birinci kural. Bütün gün topuklu ayakkabı giyiyorum ama, yaşadığım rahatsızlığı bana sorun.

  Sağlıklı ayakkabı nasıl seçilir konusundaki yazılarınızı okuyunca, ayakkabı seçiminde yaptığım hataları net olarak anladım. Sağlıklı ayakkabı seçimi için tavsiye ettiğiniz ayakkabı markaları ve internet siteleri için teşekkür ederim. Sizin tavsiyenizle geçen hafta internetten bir ayakkabı satın aldım. Bu, benim internetten yaptığım ilk alışverişti. Biraz tedirgindim, ama boşunaymış. Yeni ayakkabım iki gün içinde kepıma kadar geldi. Parasını kapıda, kargo elemanına ödedim. Herşey harika oldu. Ayakkabıyı beş gündür giyiyorum, o da harika. Dünya varmış diyorum ve size teşekkür ediyorum.

 2. Ferda

  20 Nisan 2014 at 14:54

  Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir? Bu konuya önem verip, birkaç yazı birden yayınlamışsınız. Hepsini okudum, çok beğendim. Hayatımız boyunca bizi taşıyan ayaklarımızın sağlığına galiba yeterince önem vermiyoruz. Ama ben bundan sonra ayak sağlığı konusuna önem vereceğim. Size teşekkür ederim. _

sitemap -- sitemap

banner