Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Sağlıklı ayakkabı seçimi

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Günlük rutin aktivitelerimizi bile yerine getirirken sahip olduğumuz kilodan ötürü ayaklarımıza yeteri kadar yük binmesi bir kenara dursun, bir de ek aktiviteler günlük hayata eklenince ayağımıza giymiş olduğumuz ayakkabılar eğer sağlık açısından yararlı olmayan ayakkabılar ise, ayak sağlığımız tehdit altında demektir.

Spor yaparken, ağır efor sarfettiren işlerde çalışırken, işimiz gereği sürekli dışarıda ve hareket halinde olurken ayak sağlığımızı korumak adına sağlıklı ayakkabı seçimleri yapmalıyız.

Peki sağlıklı ayakkabı nasıl olmalıdır? Ayak sağlığı için nasıl ayakkabılar giyilmelidir? Sağlıklı ayakkabı seçimi hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında.

Sağlıklı Ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli?

Seçtiğimiz ve satın aldığımız ayakkabılarını ayak sağlığımızı koruması için ayağa iyi oturan ve ayağı kesinlikle sıkmayan, rahatsız etmeyen ayakkabılar olmasına dikkat edilmelidir.

Ayakkabınız ayakta bulunan 26 kemik ve bu kemiklerle bağlantısı olan eklemleri, bağları ve kemer dediğimiz yapıyı desteklemelidir.

Sağlıklı ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise ayakkabının su geçirmeme özelliğine sahip olmasıdır.

Sağlıklı ayakkabı konusunda önemli olan bir diğer faktör de, mevsimine uygun ayakkabılar seçilmesidir. Yazın ayağı terletmeyen ayakkabıların seçilmesi, ayak sağlığı açısından son derece önemli bir ayrıntıdır.

Sağlıklı ayakkabı satın almak için ayağın rahatlığı ve hava alması en özen isteyen hususlardır. Yüksek topuklu, ayağı sıkan, terleten, su geçiren, ayaklarda ağrı şikayetlerine sebebiyet veren ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Bir de mutlaka ayakkabılarınızı çorap ile giymelisiniz. Pamuklu çoraplar tercihiniz olmalıdır.

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Seçilir? İle İlgili Aramalar

sağlıklı ayakkabı, sağlığa zararlı ayakkabı, sağlıksız ayakkabı, doğru ayakkabı seçimi, rahat ayakkabı, ayakkap, ayakkabı …

.