Sağlıklı Giyim Nasıl Olur?

Giyim Giysi Kıyafet moda giyinmek elbise

Sağlıklı Giyim Nasıl Olur?

Giyim konusunda birçoğumuz güzel ve kusursuz bir giyimi, renk uyumu olan kıyafetleri tercih ederiz; ancak giyim seçiminde önceliğimizin model ve renk olması sağlıklı giyim hususunda pek çok hataya düşmemize sebebiyet vermektedir. Çünkü sağlıklı giyinmek için model ve renkten ziyade seçtiğimiz giyim ürünlerinin sağlık açısından yararlı olup olmadığına dikkat etmeli ve ayakkabı seçimlerinde de ayağı rahatsız etmeyen tarzlarda ayakkabı satın alınmalıdır. Gelin uzmanların tavsiyelerinden sağlıklı giyinme nasıl olmalıdır, sağlıklı giyinme neden önemlidir, hep birlikte öğrenelim ve bu önerilerden yola çıkarak alışveriş yapalım.

Giyim alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlığımız nasıl ki yediklerimizden, içtiklerimizden ve hijyene dikkat edilmemesinden bozuluyorsa, sağlıklı giyinmeye özen gösterilmemesinden kaynaklı olarak da tehdit altında kalıyor. Sağlığı tehdit etmeyen, sağlığın bozulmasında rol oynamayan giyim ürünleri almaya itina edilmesi, sağlıklı yaşam sürmemiz açısından son derece mühim bir husustur. Vücudun kötü dış etkenlerden korunmasına muavenet eden giyinmede, sağlıklı giyim iklime, mesleğe, vücut yapısına göre yapılmalıdır.

Vücudu sıkan, teri emmeyen, kışın üşüten, yazın çok terleten, meslek gereği zararlı kimyasallara maruz kalındığında vücuda bu kimyasalları direkt geçiren giysiler sağlıklı giyinmeden çok uzaktadır. Ayakkabı da bir giyim eşyasıdır ve ayağı sıkan, ayağı terleten, hareket etme kabiliyetini önleyen ayakkabılar kesinlikle ayaklarda yer almamalıdır.

Sağlıklı giyinmek için, pamuklu, ipek, keten, kaşmir, yün ve kenevir gibi organik (doğal) kumaşlardan üretilmiş giyim eşyaları seçilmelidir. Hava şartlarına uygun olan (yazın terletmeyen, kışın üşütmeyen) kumaşlardan hazırlanmış kıyafetler mevsimine göre seçilerek giyilmelidir. Açık renkler yazın, koyu renkler ise kışın giyinilmelidir. Çünkü yazın güneşin zararlı ışınlarını açık renkler vücuttan uzak tutmaktadır. Kışın ise güneşe daha çok ihtiyacımız olduğu için güneş ışınlarını emen koyu renkli giysiler giyilmelidir.
Giyimde ucuz ve dayanıksız kıyafetleri sırf gösterişli diye almaktan kaçının. Sağlıklı ve dayanıklı kumaşlardan hazır edilmiş giysiler giyin. Dışarıdan gelen mikrobu, çamuru , kiri vücuttan uzak tutan giysiler tercih edilmelidir. Çoraplar kışın yünlü, yazın ince olmalıdır. Ayakkabılar temiz, boyalı, ayağı tam kavrayan ve aynı zamanda sıkmayan modelde olmalıdır.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, saglikli giyinme nasil olur, sağlıga uygun giyinme nasıl olmalıdır, sağlıklı giyinme nasıl olmalıdır, zayıflama.
.