Sağlıklı Yazlık Giysiler Nasıl Olmalı?

Giyim Giysi Kıyafet moda giyinmek elbise

Sağlıklı Yazlık Giysiler Nasıl Olmalı?

Giysi seçimimiz sağlığımızı da etkiler. Seçtiğimiz giysilerin kışın soğuktan ve diğer dış etkilerden vücudumuzu koruması bizim için ne kadar önemliyse, yazın da vücudun nefes almasını sağlayan, aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından koruyan giysiler tercih etmemiz o kadar önemlidir.

Yaz mevsiminde vücudun nefes almasını sağlayan doğal malzemeden yapılmış, özellikle pamuklu ya da keten giysiler tercih edilmelidir. Sentetik malzemeden yapılmış giysiler vücudumuzun soluk almasını önler ve ısı artışına neden olur. Özellikle yaz mevsiminde giyilen sentetik giysiler ve iç çamaşırları, sıcaklığın etkisiyle ciltte terlemeye, kızarıklığa, kaşıntıya ve cilt tahrişine zemin hazırlar.

Özellikle kadınların yaz mevsiminde iç çamaşırı seçiminde çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. Kadınlar yazın pamuklu ve çok sıkı olmayan iç çamaşırlarını kullanmalıdır. Aynı zamanda yaz mevsiminde sütyen seçimi de çok önemlidir. Uygun bedende ve pamuklu malzemeden üretilmiş olan, göğüsleri tam kavrayan sütyenlerin kullanımı tercih edilmelidir. Pamuklu olmayan iç çamaşırları vücutta aşırı terlemeye, kaşıntıya ve kızarıklıklara neden olur.

Kullanılan iç çamaşırlarının lastiklerinin çok sıkı olmamasına da dikkat etmek gerekir. İç çamaşırlarında kullanılan lastiklerin yazın sıcaklarda kan dolaşımını engellemeyecek türden ince dokunmuş lastikler olması sağlık açısından önemlidir.

Pamuklu olmayan, sentetik iç çamaşırları aşırı terlemeye yol açtığı için, mantar enfeksiyonu riskini ortaya çıkarır. Özellikle G string çamaşırlar hassaslaşan genital mukozada tahrişe neden oldukları için, bu tür çamaşırların kadın sağlığı açısından giyilmesi kadın hastalıkları uzman doktorları tarafından önerilmemektedir.

Kadın sağlığı uzmanları, özellikle sentetik iç çamaşırlarının önce genital bölgede tahrişlere, ardından vajinal enfeksiyonlara, mantarlara ve akıntılara neden olduğunu belirtmektedirler.

Sıcaklığın çok yüksek olduğu yaz aylarında pamuklu olmayan iç çamaşırlarının yanı sıra, çok sıkı giysilerin giyilmesi de sakıncalıdır. Yaz döneminde çok sıkı pantolonlar tercih edilmemelidir. Sıkı pantolonlar, mantar enfeksiyonlarına ve kasık ağrılarına neden olabilir.

Yine uzman doktorlar, son yıllarda moda giyim tarzı haline gelen düşük bel ve göbeği açıkta bırakan pantolonların giyilmesinin de kadın sağlığını olumsuz etkilediğini söylemektedirler.

Kadın sağlığı açısından çok dar giysilerin, sıkı belli pantolonlar ve eteklerin de giyilmesi, karın içi basıncı arttırdığı için sakıncalıdır.

Ayrıca; çok sıkı lastikli, bilekte veya dizde iz bırakan, kan dolaşımını zorlayan çoraplar giyilmesi de uygun değildir. Böyle giysiler, bacak damarlarının genişlemesine ve dolaşım bozukluklarına yol açarak, bacaklarda varislere neden olabilir.

Özellikle yaz mevsiminde ayakkabı seçerken de çok dikkat edilmelidir. Ayakkabının şıklığından çok, ayakları terletmeyen malzemeden yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. Ayakları terleten malzemeden yapılmış ayakkabılar da mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Yazın ayakları terletmeyen keten ya da pamuklu malzemeden yapılmış spor ayakkabılar, terlikler ya da babetler kullanılabilir.

Ayakkabı numarası mutlaka ayağa uygun ölçüde olmalıdır. Ayak numarası yaz döneminde sıcaklığın etkisiyle ayakların şişmesi, kilo artışı ve ödeme bağlı olarak değişebilir. Hatta bazen doğum sonrası dönemde kadınların ayakkabı numaraları bir ölçü büyüyebilir.

Uzun süre ayakta kalanlar, ayakkabı alırken çok yüksek topuklu olmamasına özen göstermeli, 2-3 santimetrelik topuklu ayakkabıları tercih etmelidir.

Sağlıklı Yazlık Giysiler Nasıl Olmalı? İle İlgili Aramalar

Sağlıklı Yazlık Giysiler, pamuklu giysiler, iç çamaşırı seçerken, kadın sağlığı için…
—————-

.
İlgili Yazılar: