■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Sağlıklı Uyku Pozisyonu Nasıl Olur?

Yazının Tam Başlığı: Sağlıklı Uyku Pozisyonu Nasıl Olur?

Sağlıklı Uyku Pozisyonu Nasıl Olur?

Uyuduğunuz pozisyon aslında sağlığınızı çok etkiliyor. Uyku sırasında fark edemediğiniz ama aslında bir çok rahatsızlığı tetikleyen yada önleyen pozisyonlar vardır. Uyku pozisyonunuza göre karakter tahlili yapıldığı bilinse de, uyku pozisyonunuza göre sağlık tahlili de yapılabilir. Yüzünüzü yastığa ne şekilde yaslamanız gerektiği, cildinizde oluşacak kırışıklıklar, bunların nasıl önleneceği, kalp rahatsızlıkları, mide şikayetleri, özellikle boyun ve bel ağrıları. Uygun yatma pozisyonu ile çözülebilecek problemler olduğunu okuduğunuzda şaşıracaksınız. Sizde ağrı, tutulma gibi problemler çekiyor ve kurtulmak istiyorsanız, belki de uyku pozisyonunuzu değiştirmelisiniz. En sağlıklı uyku pozisyonu nasıl olur?
Sağlıklı Uyku Pozisyonu Size uygun doğru ve sağlıklı uyku pozisyonu bulunduğunda pek çok omurga kökenli sağlık sorununuz yok olabilir.
Şimdi gelelim sağlıklı uyku pozisyonu türlerine;

Sağlıklı Uyku Pozisyonu Türleri

Sırt üstü

İyi tarafı: Sırt üstü yatmak, boyun ve bel ağrılarını engellediği gibi asit reflüyü azaltır, kırışıklık oluşumunu minimuma indirir, göğüslerinizin zarar görmesini önler.

Kötü tarafı: Horlamaya yol açar.
Sırt üstü yatmak, başınız, boynunuz için rahatlık sağlar, omurganın doğal duruşunu korur. Belinizin eğrilerek zorlanmasına yol açmazsınız. Aynı zamanda reflü ile mücadele etmek için de doğru bir pozisyondur sırt üstü yatış. Çünkü başınız yüksektedir, mideniz yemek borusunun aşağısında kalır, böylece asit ya da gıda geri gelemez.
Sırt üstü yatmak aynı zamanda kırışıklık oluşumunu da önler, çünkü yüzünüze herhangi bir şey ile baskı uygulanmamış olur. Göğüslerinizin de ağırlığı desteklenerek sarkması engellenir.

Yastık seçimi: Horlama en çok sırt üstü pozisyonda uyurken ortaya çıkar. Bunun için kabarık bir yastıkla yatmaya çalışın. Bu, başınızı ve boynunuzu desteklemeyi sağlar.

Cenin pozisyonu

İyi tarafı: Daha az horlamayı sağlar, hamileyken uyumayı kolaylaştırır. Boyun ve beş ağrısını önler, kırışıklık oluşumunu azaltır, göğüsleri sarkmaya karşı korur.

Kötü tarafı: Bu eğri pozisyon diyafram nefesini kısıtlar.
Bu pozisyonu sık kullanırsanız erken yüz kırışıklıkları ve meme sarkmalarıyla yüz yüze gelebilirsiniz. Vücudunuzu fazladan kıvrılması için zorlamayın.

Yastık seçimi: Dolgun bir yastık seçerseniz, bu, başınıza ve boynunuza destek olmayı sağlar.

Yüzüstü pozisyonu

İyi tarafı: Horlamaya engel olur.

Kötü tarafı: Boyun ve bel ağrısına, kırışıklık oluşumuna ve göğüslerin sarkmasına yol açabilir
Yüzüstü yatma, omurganın doğal duruşunu korumayı zorlaştırır. Eklemlere ve kaslara baskı uygular. Bu da sinirlerin hasar görmesine; ağrı, uyuşma ve karıncalanma oluşmasına yol açar. Gün içinde boynunuzu 15 dakika boyunca sadece tek bir tarafa döndürdüğünüzde duyacağınız acıyı düşünün. İşte yüzüstü pozisyonda da başınız saatlerce bir tarafa dönük kalır. Ertesi gün boynunuzda ağrı hissetmeniz kaçınılmaz olur.

Horluyor musunuz? Öyleyse yüzüstü yatma pozisyonu sizin için iyi olabilir. Yüzünüzün zemine dönük olması, üst solunum yolunun daha açık olmasını sağlar. Dolayısıyla horluyorsanız, bel ve boyun ağrısından mustarip değilseniz, yüzüstü yatmak sizin için faydalı olabilir.

Yastık seçimi: Bir tane ve ince bir yastık seçmelisiniz ya da hiç yastık kullanmamalısınız.

Yan yatma

İyi tarafı: Yan yatmak, boyun ve sırt ağrılarını engeller, asit reflüyü azaltır, daha az horlamayı ve hamilelikte rahat uyumayı sağlar.

Kötü tarafı: Cildinize ve göğüslerinize zarar verebilir.
Yan yatmak horlamayı azaltması, omurgayı esnek tutması açısından oldukça sağlıklıdır. Reflü sorununuz varsa tercih edebileceğiniz ikinci en iyi yatma pozisyonudur.
Ancak cilt kırışıklıklarına yol açma ihtimali bulunur. Çünkü bu pozisyondayken yüzünüzün bir yarısıyla yastığa güçlü bir baskı uygularsınız.
Yan yatmak aynı zamanda göğüslerinizin sarkmasına da katkıda bulunabilir, çünkü göğüslerin bağ dokusu esner, göğüsler aşağı doğru itilir.
Hamileyseniz sol tarafınıza dönerek yatın; bu, kan dolaşımı için ideal pozisyondur.

Yastık seçimi:
Kalın bir yastık seçin, çünkü omzunuzun üzerindeki boşluğu doldurmanız gerekir. Bu şekilde başınız ve boynunuz doğal pozisyonda desteklenir.

Sağlıklı uyku pozisyonu bel ağrısı, yorgun uyanma ve diğer omurga sağlığı sorunlarınıza çözüm olabilir. Sağlıklı uyku pozisyonu bulduğunuzda ve uyguladığınızda rahatladığınızı, güne zinde başladığınızı, rahat bir uyku sonrası gününüzün daha güzel ve canlı geçtiğini hissedersiniz.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, doğru yatış pozisyonu, doğru uyku pozisyonu, dogru yatis sekli, uyku pozisyonu nasıl olmalı, en sağlıklı yatış şekli, en iyi uyku pozisyonu, en sağlıklı uyku pozisyonu, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Sağlıklı Uyku Pozisyonu Nasıl Olur? - -


sitemap -- sitemap

banner