■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

İşitme Kaybı İçin Yağlı Balık Tüketin

Yazının Tam Başlığı: İşitme Kaybı İçin Yağlı Balık Tüketin

Yaşlılarda İşitme Kaybı ve Yağlı Balık

Dünya genelinde 60 yaş üstü yaşlı insanların neredeyse yarısı, işitme kaybı yaşıyor. İleri yaşlarda görülen bu işitme kaybı, çevresiyle iletişim kuramadıkları için kendilerini sosyal yaşamdan soyutlayan yaşlılarda depresyonun da en önemli nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Amerikalı bilim adamları, haftada iki kez tüketilen sardalya, somon ya da uskumru gibi yağlı balıkların ileri yaştaki kişilerde işitme kaybı riskini azalttığını ortaya koyan bir araştırmalarını açıkladılar.

Bilim adamları, bu araştırmalarını 18 yıl boyunca 65 bin 215 hemşirenin sağlık durumunu ve beslenme alışkanlarını inceleyerek gerçekleştirdiklerini dile getirerek, bu süreçte 11 bin 606 kişide işitme kaybına rastlandığını, haftada iki kez omega 3 bakımından zengin yağlı balıkları tüketenlerde işitme kaybının yüzde 20 daha az olduğunun görüldüğünü açıkladılar.

Amerikalı bilim adamlarından Dr. Sharon Curhan, ileri yaştaki işitme kaybının kalp sağlığıyla doğrudan bağlantılı olduğuna dikkati çekerek, hem kalp sağlığı açısından, hem de işitme kaybını azaltmak ve önlemek açısından omega 3 yağ asitlerince zengin olan yağlı balıkların tüketiminin çok yararlı olduğunu söyledi.

Dr. Curhan, bu araştırma sonuçlarının yaşlanmaya bağlı olarak, yaşlılıkta gelişen işitme kaybı önlenemez gibi görünse de, beslenmeye dikkat ederek ve omega 3 açısından zengin yağlı balık tüketiminin arttırılarak işitme kaybı riskinin azaltılabileceğini gösterdiğini vurguladı.

18 yıl süren bu araştırmanın sonuçları “American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayımlandı.

Diğer yandan, İngiliz bilim adamları da yaşlılığa bağlı olarak gerçekleşmiş işitme kaybının da kök hücre tedavisi ile önlenebileceğini ileri sürdü.

İşitme Kaybı Sorununa Kök Hücre

Keele Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar, iç kulaktaki fibrosit hücrelerinin bozulmaya başlamasının ardından işitme kaybının geliştiğini ortaya çıkararak, bu fibrosit hücreler öldüğünde ya da işlevlerini yerine getiremez duruma geldiğinde iç kulağın diğer kısımlarında da kalıcı hasara yol açtığını saptadıklarını belirttiler.

İngiliz araştırmacılar, bu fibrosit hücrelerini laboratuvar ortamında üretmeyi başardıklarını, laboratuar ortamında üretilen fibrosit hücrelerinin işitme kaybı sorunu olan yaşlıların iç kulağına yerleştirilerek işitme kaybının önlenebileceğini açıkladı.

işitme kaybı

İleri yaşlarda işitme kaybı yaşamamak için beslenmenizde mutlaka haftada 2 kez yağlı balık tüketmelisiniz, buna rağmen yaşlılıkta işitme kaybı yaşarsanız bunu da kök hücre tedavisi ile giderebileceksiniz

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

İşitme Kaybı İçin Yağlı Balık Tüketin - -


sitemap -- sitemap

banner