Yaşlanma ile Oluşan Değişimler

yaslilik-yasli-sagligi-ailecesaglik.com

Yaşlanma ile Ortaya Çıkan Sağlık Sorunları

İnsanın toplumsallaşması ve toplumda bilimin, tıbbın ilerlemesi sayesinde; insanoğlu, yaşlanma olgusunu yaşayabilen, yaşlanabilen (daha doğrusu, yaşlılıkta da yaşamını sürdüren) tek türdür. Diğer canlılar ise hâlâ verimli oldukları dönemdeyken, yaş ilerlediğinde ortaya çıkan güç kaybı nedeniyle ya hastalıklara ya da yırtıcılara yenik düşmektedir.

İnsanda yaşlanma olgusunun, ömrün normal bir dönemi olması sayesinde, kazanılan tecrübeler sonraki kuşaklara aktarılabilmekte ve böylece insanlığın ilerlemesi mümkün olmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların ortalama ömrü, 20. yüzyıl boyunca yaklaşık yüzde 60 oranında artarak, 50 yaş civarından 80 yaş civarına çıkmıştır. Günümüzde ise artık yaşlanma olgusunun getirdiği özel sağlık sorunları araştırılarak; yaşlılık döneminin geciktirilmesi ve yaşlılığın sağlıklı şekilde yaşanması için yöntemler ortaya konmaktadır. Bunun için öncelikle yaşlanma döneminin getirdiği bedensel değişimlerin ve bu değişimlerin neden olduğu sağlık sorunlarının belirlenmesi gerekir. AileceSaglik.com sitemizin, yaşlılık konusuna ayırdığımız bu bölümünde, yaşlı sağlığı ile ilgili bilgileri her zaman bulabilirsiniz.

Yaşlılıkta değişimler ve sağlık sorunları:

Bilindiği gibi yaşlanma olgusunun doğal bir sonucu olarak, vücudumuzun başlıca organ sistemlerinde çeşitli değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Aşağıda, yaşlanma ile gelen bu değişimler ele alınmaktadır:

Cilt:
Yaşlanma ile ciltte görülen uçuklar, kırışıklıklar ve direnç kaybı, yaşlanmaktan çok, yaşlı derinin güneşe maruz kalmasından dolayı oluşur. Bu nedenle, yaşlanmış cildin güneş ışınlarından korunması gerekir.

Sinir sistemi:
Yaşlanma ile, çok sayıda beyin hücresinin ölmesi ve sinirsel taşıyıcı (nörotransmiter) üretiminin azalması nedeniyle, tepki­lerde yavaşlamaya ve tat alma, işitme gibi duyu algılarının zayıflamasına neden olur. Ancak bu etki önemsiz düzeydedir.

Kardiyovasküler sistem:
Kalpteki kas hücrelerinin yerini SKAR dokusu aldığı için, kalp biraz büyür (Skar dokusu, yara izinde görülen doku olarak bilinir, kasılma işlevi yoktur). Kalbin büyümesi de kalp fonksiyo­nunda bir miktar azalmaya neden olur. Diğer yandan, eğer bir kalp hastalığı yoksa, kalp fonksiyonlan, yaşlanma olgusunun ileri aşamalarında bile çok iyi durumda olmayı sürdürür.

Solunum sistemi:
Yaşlanma ile birlikte, akciğerler esnekliğini bir miktar yitirir. Esneklik azaldığından, akciğerler daha az havayla dolar veya hava tamamen dışarı verilemeyebilir. Bu durumda akciğerler, öksürme refleksine etkin bir şekilde yanıt veremez. Bu da yaşlı kişilerin, akciğer enfeksiyonlarına karşı daha korunmasız olmasına neden olur.

Kas sistemi:
Yaşlanma ile birlikte, kemik erimesi veya osteoporoz adı verilen kemik dokusu kaybı gelişir. Kasın yoğunluğu ve gücü azalır. Güçlen­dirme egzersizleri (Strength Training) kas gücünün ve yoğunluğunun düzelmesine yardımcı olur.

Sindirim sistemi:
Yaşlanma etkisiyle sindirim enzim­lerinin miktarında azalma görülür. Bu durum da vitamin ve besinlerin vücut tarafından emilimini azaltır.

Bağışıklık sistemi:
Özellikle T hücreleri başta olmak üzere, bağışıklık siste­minin en önemli hücreleri, yaşlanma ile birlikte zayıflamış olarak çalışır. Bu da yaşlı insanların hastalıklar karşısında daha korunmasız olmasına neden olur.

Üreme sistemi:
Menopoz dönemine erişen kadınlarda yumur­talıklar, progesteron ve estrojen üretimini sonlandırır. Bu durum, doğur­ganlık yetisinin tamamen yitirilmesi demek olur. Adrenal bezler ve yağ hücreleri çok az miktarda estrojen üretmeye devam etse de, bu durum cinsel isteğin azalarak sürmesi demektir, kesinlikle üretkenliğin devamı değildir.

Erkeklerde ise durum çok farklıdır. Testosteron hormonu 65 – 70 yaşından sonra azalır; ancak tamamen yok olmaz. Yaşlı erkekler hâlâ ereksiyon olabilir, azalmış da olsa bir miktar sperm üretebilir ve çocuk sahibi olabilir. Kimilerinin iddia ettiği gibi; kadınlardaki “menopoz”un erkeklerdeki karşılığı olarak “andropoz” diye bir kısırlaşma aşaması yoktur. “Andropoz” kavramı, bilimsel değil, magazinel bir bakış açısıyla uydurulmuş bir şehir efsanesidir.

İdrar sistemi:
Yaşlanma nedeniyle böbreklere giden kanın azalmış olmasına bağlı olarak, böbreklerin kandaki atık maddeleri süzüp idrar oluşturma yeteneği de biraz zayıflar. Çoğu yaşlı kişide böbrek fonksiyonlarındaki bu hafif zayıflama, hiçbir ciddi yan yetki oluşturmaz. Çoğu insan yaşlandığında daha sık idrara çıkma gereği duyar. Gece bir – iki kez tuvalete gitmek de buna dahildir. İdrar yapma gereği daha ani olarak ortaya çıkar. Ancak, idrar sızdırma (idrar kaçırma) şikâyetleri, yaşlanmanın olağan bir sonucu değildir; idrar sisteminde buna neden olan bozulmalar araştırılmalıdır.

Hormonal sistem:
Yaşlanmayla birlikte, vücuttaki birçok hormonun üretimi bir miktar azalır. Üreme sistemindeki hormonlar dışında, diğerlerinin vücut üzerine bilinen önemli bir etkileri yoktur. Yine de, günümüzün bilim aşamasında, bu konu hakkında henüz çok az bilgiye sahip olduğumuzu itiraf etmeliyiz.

Yaşlanma ile gelen bu etkiler azaltılabilir:

Vücut sistemlerinin hepsi aynı anda ve hep birlikte yaşlanmaz. Her vücut sistemi, kendine ait zaman dilimine göre yaşlanır. Ayrıca bu zaman dilimleri kişiden kişiye çok büyük farklılıklar gösterir. Yaşlanma olgusu vücudunuzda kaçınılmaz olan “yaşlılık” çanlarını çalmaya başlasa bile; birkaç önemli noktada durumunuza uygun tedbirli davranışları uygulayarak, bu süreci yavaşlatabilirsiniz.

Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir:
– Güneş ışınlarına maruz kalmaktan sakınmak,
– Sigara içmemek,
– Alkol tüketimi­ni sınırlamak,
– Sağlıklı ve dengeli beslenmek,
– Düzenli olarak yaşınıza uygun egzersiz yapmak
– Erken fark edilebilecek hastalıklar için tarama testlerini ihmal etmemek…

Pek çok yaşlı insan, sağlık durumunun kötü olmasını, yaşlanma olgusunun doğal bir sonucu sanır. Ancak bu doğru değildir. Yanılgıya düşerek böyle olduğunu sanmak, bazı hastalık belirtilerini yaşlılık sanıp gözden kaçırma­nıza neden olabilir. Yaşanan vakaların en az yarısında, yaşlı kişiler, çok olumlu bir şekilde tedavi edilebilecek hastalıkların belirtileri hakkında doktorlarıyla konuş­mazlar.

yaşlanma Kendi kendinize “yaşlanma” diye teşhis koymak yerine, o rahatsızlığınızın giderilebilir olduğunu düşünüp, mutlaka doktorunuza danışın

.
.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, lycos andropoz, yaşlanma, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

2 yorum

  1. Vücudumuzda yaşlanma ile ortaya çıkan değişimlerin geneline yaşlanma belirtileri diyebiliriz sanırım. Yaşlanma belirtileri görülmeye başladığında yaşlanma olgusunu kabullenip, ona göre bakım ve tedavi görmeye başlamak gerekiyor. Ama özellikle hanımlarda, yaşlanma olgusunu kabullenmek güç olduğu için, bence bu özel yaşlanma tarzı hayata geçmeyi çok erteliyorlar. Bu da yaşlanma belirtilerinin özellikle dışarıdan görünmeyen çeşitleri açısından kötü oluyor. Yaşlanma olayının sadece dışarıdan görülen belirtileri üzerinde durmak yerine, genel olarak bilinçli davranılması şart.

  2. Yaşlanma konusu, bilinen bazı konulardaki bilgileri tersine çeviriyor sanırım. Yaşlanma ile birlikte insan vücudunda oluşan değişimler, bilinen eski sağlık bilgilerini yeni baştan elden geçirmeyi gerekli kılıyor. Ben en çok, güneş ışınlarının etkisi konusundan etkilendim. Yaşam boyu güneşin faydaları hakkında bilgiler toplayıp, vücudumuzun D vitamini üretmesi için güneş ışınlarından faydalanmanın önemi üzerine yoğunlaştık. Yaşlanınca bu bilginin tersine dönmesi ve güneş ışınlarından korunma gereğinin ortaya çıkması, ilginç bir değişim bence. _

Yorumlar kapatıldı.