Yaşlılarda Hipotermi (Soğuktan Donma)

soğuk hava ailecesaglik.com

Yaşlı Kişilerde Hipotermi Tehlikesi Daha Yüksek

Hipotermi, insanda 36,5 – 37 C derece olan olan normal vücut ısısının 35 C derecenin altına inmesi durumu olarak tanımlanır.

Hipotermi, aşırı soğuk nedeniyle vücuttaki yaşamsal faaliyetlerin azalması ve ölüme kadar varabilen tehlikeli bir durumun ortaya çıkması demektir.

Basitçe, “donma” denilen bu olay, donma sözcüğündeki katı buzlaşmanın gerçekleşmesi değil; vücutta yaşam fonksiyonlarının yavaşlamasıdır ve sonunda tamamen durmasına kadar gidebilir.

DİKKAT: Suyun donması için “sıfır” dereceye kadar soğuması gerekir. Bu durum, insanlardaki donma olayının yanlış anlaşılmasına neden olmamalıdır. İnsanlarda “donma” veya hipotermi denilen ölümcül olay, vücut ısısının 1,5 derece düşmesi ile gerçekleşir.

Aslında, soğuğun etkisinde kalan her yaştaki insanın hipotermi geçirme riski vardır; ama yaşlı kişilerde hipotermi tehlikesi daha yüksektir, çünkü yaşlıların bu duruma hiç direnci yoktur.

Genç insanda vücut soğuk havanın etkisinde kaldığında, vücut ısısını sabit tutmak için çalışan mekanizma, vücudu korur. Ancak yaşlanmayla birlikte, vücudun kendi ısısını sabit tutması gittikçe daha da zorlaşır.

Ayrıca, vücut ısısındaki düşüşü algılayan mekanizma da yaşlanmanın etkisiyle daha az duyarlı duruma gelir; bu da yaşlı kişinin soğuğa karşı tepkisini yavaşlatır.

Hipotermi (donma) belirtileri:

Yaşlı bir kişinin hipotermi geçirmesi için, mutlaka aşırı soğuğun etkisinde kalması da gerekmez. Yaşlı insanın, genç vücutları etkilemeyen hafif soğuk bir ortamda olması bile, hipotermi geçirmesi için yeterli olabi­lir.

Hipotermi durumunun ilk belirtileri halsizlik, uyuşukluk, uyku hali ve karın bölge­sinin üst kısmının soğumuş olmasıdır. Bu ilk belirtilerin ardından hissizleşme, koma (bilinç kaybı) ve sonunda da ölüm meydana gelir.

İlk belirtilerden sonra durumun daha da ağırlaşmaması için, genellikle kişinin uyumasına engel olmaya çalışılır. Uyuyunca vücut ısısı daha da düşeceğinden bu önlem, yapılacak ilkyardım öncesinde yararlı olabilir.

Hipotermi durumunda ilkyardım:

Hipotermi geçirmekte olduğu görülen kişinin hemen sıcak bir odaya alınması; öncelikle yaşamsal önemdeki iç organlarına kan gitmesini sağlayacak şekilde, vücudun yavaş yavaş ısıtılması gerekir. En basit teknik, hipotermi geçiren kişinin sıcak hava solumasını sağlamaktır.

İlkyardım sonrasındaki tedavi aşamasında, daha başka ısıtma yöntemleri kullanılabilir. Çok ağır ve çok acil durumlarda, kan bir makine ile ısıtılarak kan dolaşımı kısa bir süre dışarıda yaptırılır ve sonra kan tekrar vücuda verilir.

Yaşlılarda Hipotermi Hipotermi soğuğa maruz kalan her yaşta insan için olası bir risktir, ama yaşlı kişilerin buna hiç direnci yoktur, özel olarak korunmaları gerekir

.

.

1 yorum

  1. Hipotermi galiba eskisi kadar çok rastlanan bir durum değil. Eskiden yaşlılar da çok ileri yaşlara kadar dışarıda çalışmakta zorunda olduğu için, hipotermi olayları daha sık görülürdü. Ama ben asıl şu pamuklu ve uzun iç çamaşırları konusunda bir şeyler yazmak için bu yoruma başlamıştım. Eskiden özellikle yaşlılar için bu kalın pamuklu iç giysilerinden bulunurdu, şimdi artık herşey gibi pamuk da sahte ve plastik esaslı olduğu için, soğuktan koruma görevini tam yapamıyor. Neyse, hipotermi yazınızı beğenerek okudum, teşekkür ederim.

Yorumlar kapatıldı.