■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Adaçayı Hakkında Kısa Bilgiler

Yazının Tam Başlığı: Adaçayı Hakkında Kısa Bilgiler
adacayı şifalı bitkiler ailecesaglik.com

Ada Çayı Nedir?

ADAÇAYI: Genellikle dağlarda ve yüksek kesimlerde yabanî olarak kendiliğinden yetişen adaçayı, mat ve açık yeşil renkli, uzun yapraklı, kadifemsi tüylü, oldukça keskin kokulu bir bitkidir. Yaz başlarında, genellikle Haziran – Temmuz aylarında, çiçek açtığı sırada toplanıp kurutulur. Adaçayı, kurutulmadan, taze ve yeşil yaprakları ile de kullanılabilir.

Adaçayı bir bitki çayı olarak demlendiğinde, sarı şeffaf renkli bir çay elde edilir. Adaçayının yararları genel olarak bilindiğinden, genellikle bir keyf çayı olarak değil, şifa çayı olarak tüketilir. Oysa adaçayı, günlük bir sıcak içecek olarak da çok hoş içimli bir çaydır.

Adaçayının Yararları:

Sağlık açısından yararları saymakla bitmeyecek olan adaçayı, hem vücudu daha sağlıklı kılmak için, hem de bazı rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır. Adaçayı, gaz söktürücü etkisi nedeniyle, mide ve bağırsak gazlarının neden olduğu rahatsızlıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eden bir içecek olarak, evlerde kullanımı yaygındır. Mide bulantısının giderilmesine de yardım eder. Çay olarak sıkça içilmesi, kadınların göğüslerini büyütmek için eskiden beri kullandığı bir yöntemdir.

Ayrıca adaçayı uyarıcı etkiye de sahiptir; kan dolaşımını hızlandırır ve vücuda dinçlik ve güç verir. Adaçayının faydaları arasında en çok bilinen biri de, göğüs açıcı, nefes rahatlatıcı etkisidir; bu nedenle astım hastaları için çok yararlıdır. Adaçayı dişleri beyazlatır ve yıpratıcı etkilere karşı güçlendirir. Sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır; sinirli, stresli ve gerginlik içinde olan kişilerin sakinlik kazanması ve rahatlaması için faydalıdır.

Adaçayının faydaları konusunda, sitemizde daha sonra da bilgiler verilmeye devam edecektir. Sağlık açısından vazgeçilmez bitki çayları arasında yer alan adaçayı (ve diğer bitki çayları) hakkında bilgilenmek için, sitemizin bu bölümünü izleyiniz.

Adaçayı nasıl kullanılır?

Adaçayı en çok çayı demlenerek içilen bir bitkidir. Ayrıca, keklere, çorbalara ve yemeklere tat ve koku vermesi amacıyla da sıkça kullanılır. Banyo suyuna adaçayı katılırsa vücuda gençleşme ve zindelik kazandırır.

Özellikle hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle, yemeklerden sonra çay olarak içilmesi, bir aile alışkanlığı haline getirilmelidir. Diş etinde, bademciklerde ve boğazda oluşan iltihapların iyileşmesine yardım için, ada çayı suyu ile ağızda gargara yapılması, çok yararlı olur.

Adaçayı evlerde genellikle sade olarak kullanılır; hazır satılan Besin Desteği ürünlerinde ise genellikle başka şifalı bitkilerle karıştırılarak sunulur. Bu karışım için hangi bitkilerin en yararlı karışımı oluşturacağı, karışım oranları vb bir uzmanlık alanı olduğu için; adaçayı sade olarak değil, hazır satılan bu karışımlardan alınarak kullanılmalıdır. Adaçayının bu karışımlarının kullanılması, yararlarını da kat kat arttırır. Adaçayı kullanımının en yararlı şekli, adaçayı özütü şeklinde kullanımdır.

Aşırı kullanım: Adaçayı, günde üç – dört fincandan daha fazla içilmemelidir. Ada çayı fazla tüketildiğinde, bazı kişilerde tansiyon yükselmesine neden olabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde olan annelere tavsiye edilmez.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ADA ÇAYI BİLGİ, adaçayı hakkında genel bilgi, çay önü hakkında kısa bilgi, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Adaçayı Hakkında Kısa Bilgiler - -


2 Yorum

  1. Yasemin

    03 Nisan 2014 at 14:36

    Adaçayının faydaları hakkında epey bilgilendim, sayenizde… Adaçayı gerçekten de âdeta eczane gibi bir şifalı bitkiymiş. Bundan sonra hergün en az bir bardak adaçayı içeceğim. _

  2. Kibariye 19

    21 Nisan 2014 at 17:54

    Adaçayı ve diğer bitki çaylarının faydaları konusunda verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Ama hilesiz gerçek bitki çaylarını nereden alabilirim? Bitki çayı markalarının birçoğu, hiçbir uzmanlık bilgisi olmadan, dağdan rastgele ot toplayıp, merdiven altında paketlenerek yapılıyor. Bunu bildiğim için, güvenilir bir bitki çayı markası tavsiye etmenizi rica ediyorum. İnternetten alabileceğim bir marka olursa, daha memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. _

sitemap -- sitemap

banner