At kestanesi nedir? Faydaları nelerdir?

At kestanesi nedir? Faydaları nelerdir? konulu yazımızda At kestanesi çayının faydaları, at kestanesi çayı nasıl hazırlanır, at kestanesi çayı kullanımı ve at kestanesi çayı yan etkileri hakkında faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

At kestanesi nedir?

At kestanesi ağacı, Atkestanegiller familyasından; 15-30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Baş parmak şeklinde büyük yaprakları vardır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Sonbaharda toplanan meyveleri kestaneye benzer. İçinde nişasta, saponin ve yağ vardır. İçindeki eskülin esansından dolayı kan dolaşımına etki eder. P vitamini özelliklerine sahiptir.

At kestanesinin bilinen bileşimi; kalın yağ, sabunlu bir madde, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler, B1, C, K, P vitaminleri ve cumarindir.

At kestanesi, Balkanlar’da daha sık görülen ancak aşağı yukarı tüm Kuzey Yarımküre’de doğal olarak yetişen bir ağaçtır. “Hippocastanaceae” familyasından olan bu ağacın pek çok türü bulunmaktadır.

Latince adı “Aesculus hippocastanum” olan at kestanesinin tohumları, yaprakları, ağacının kabuğu ve çiçekleri yüzyıllardır başta ağrılar, varis ve vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen şişlikler olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Kan damarlarını büzücü ve kuvvetlendirici, göğsü yumuşatıcı, antitussif/salgıları düzenleyici, üriner sistemin faaliyetlerini kolaylaştırıcı ve ağrılara rahatlık verici etkisi vardır.

Bu alanda yapılmış bilimsel araştırma sonuçları bulunmamasına karşın at kestanesinden hazırlanan kremler halk arasında hemoroid tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

At kestanesi Uyarı: At kestanesinin yemişinden elde edilen ürünler sadece harici kullanım için uygundur. İşlenmemiş at kestanesinde bulunan “esculin” zehirlidir ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Tüm bu olumsuz etkilerinden korunmak için at kestanesi özü, kabuğu, yemişi ya da yaprağı gibi ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışın.

At Kestanesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

At kestanesi tohumu özütü, bacaklardaki damarların gelen kanı, tekrar kalbe döndüremediği bir hastalık olan “kronik venöz yetmezlik” tedavisinde kullanılmaktadır. Hastalık varis, ağrı, ayak bileğinde şişme, ağırlık hissi, kaşıntı, gece bacak krampları gibi belirtilerle görülebilir. At kestanesi özütü içeren kremler harici olarak hemoroid tedavisinde kullanılır. Ağacın etken maddesi “Aescin” egzama gibi cilt hastalıklarına ve yaralanmalara iyi gelmektedir.

At kestanesi kabuklarından yapılan ilaçlar ateşi düşürür. Vücuda kuvvet verir. Tohumları ise romatizma ve mafsal ağrılarını giderir. Varis flebit ve basur memelerinin tedavisinde ve deri çatlaklarını gidermekte kullanılır.

At kestanesi, yaprağı, kabuğu ve tohumundan elde edilen ürünler aşağıda sıraladığımız rahatsızlıklara iyi gelir:

 • At kestanesi içeren jeller veya kremler burkulma sonucu oluşan şişliği alır.
 • At kestanesi kremleri varis tedavisinde kullanılır.
 • Harici kullanımda hemoroid tedavisine yardımcı olur.
 • Yapraklarından hazırlanan çay ateşi düşürür.
 • Harici olarak egzama tedavisinde kullanılır.
 • Yapraklarından hazırlanan çay uyumaya yardımcı olur.
 • Romatizma ağrılarının hafifletilmesinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • At kestanesini Nasıl Kullanmalıyız?

  Kestanesi : Kestaneler öğütülerek toz haline getirilir. Bir bardak suya bir kaşık toz konularak günde üç kere içilirse basur, ishal ve varis hastalıklarına iyi gelir. Nezle ve nefes darlığına da iyi gelir.

  Tohumu : Romatizma ve mafsal ağrıları giderir.

  Kabuğu : Kabuğu kaynatılarak içilirse; hazımsızlığa, soğuk algınlığına, ateş yükselmesine, nikriz hastalığına iyi gelir.

  Kullanımı: İnce kıyılmış kestanelerden bir kahve kaşığı 0,5 litre suda haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir. Yapraklardan ise aynı miktar suya bir çorba kaşığı konularak aynı şekilde kullanılır.

  At Kestanesi Çayı Nasıl Hazırlanır?

  At kestanesi çayı hazırlamak için kurutulmuş yaprakları veya kabuklarını kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 1-2 tatlı kaşığı yaprağı suya atıp 7-8 dakika demlenmesini bekleyin.

  At Kestanesinin Yan Etkileri Var Mı?

  Ağacın yemişleri zehirlidir ve işlenmemiş, esculin’den arındırılmamış yemişleri çiğ olarak tüketmek zehirlemelere yol açabilir. Bu özelliği nedeniyle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından “tüketilmesi güvenli olmayan bir bitki” olarak sınıflandırılmıştır.

  Yoğun olan at kestanesi özünün kullanımı kaşıntı, mide bulantısı ve sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.

  Karaciğer ve böbrek hastalıklarından şikayeti olanlara at kestanesi tavsiye edilmez.

  At kestanesi gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

  NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, at kestanesi, at kestanesi nedir, at kestanesinin faydaları, zayıflama.
  .
  İlgili Yazılar: