Bitki Çayları, 36 Bitki Çayı İçin Kısa Bilgiler – 3

bitkisel çay, bitki çayı, bitki çayları ailecesaglik.com
  1   2   3   4   5

Bitki Çayları ve Yararları – 3

Bitki çayları konusu, bulunduğunuz www.AileceSaglik.com sitesinin en önemli bölümlerinden birini oluşturuyor. Sitenin bu kategorisinde, tanınan ya da pek tanınmayan, bütün bitki çayları ele alınıyor, tarifleri yapılıp, faydaları anlatılıyor.

Şu anda bulunduğunuz sayfa, yaygın olarak bilinen ve kullanılan 36 tane bitki çayı ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı, 5 bölümlük bir yazının üçüncü bölümüdür. Bu yazının diğer 4 bölümünü de okumanızı tavsiye ederiz.

Bu yazıda ele alınmayan diğer bitki çayları hakkında da kısa tanıtım yazılarımız olacak; ayrıca her bitki çayı için açıklayıcı bilgiler sunan ayrıntılı yazılar da sitemizde sürekli yer alacak.

Dağ çayı:

Sideritis Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mide ağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

Ihlamur çayı:

Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü ve gıcık giderici olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserine faydalıdır. Kan dolaşımını düzenler. Öksürüklerde yumuşatıcı rahatlatıcı ve terletici etkilere sahiptir.

Isırgan otu çayı:

İdrar arttırıcı özelliğe sahiptir. Organizmanın yıkım ürünlerine temizleyici metabolizmayı uyarıcı ve kuvvet verici, idrar yolları iltihabında ödem çözücü özelliğe sahiptir. Toksin atıcı, bakterilere karşı koruyucu etkisi vardır. Kalbe faydalıdır.

Kantaron çayı:

Dahilen kantaron içerdiği hiperisin maddesinden dolayı orta şiddetteki depresyona karşı faydalıdır. Özellikle menopozda görülen bitkinlik, endişe ve sıkıntıları giderici olarak kullanılır. Bitki taşıdığı bioflavonitler ve hiperforinden dolayı yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Karabaş çayı:

Ağrı kesici, yatıştırıcı, balgam söktürücüdür. Dahilen idrar yollarında, haricen basit yaralarda mikrop öldürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Bilhassa sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetlerde de etkilidir.
Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Balgam söktürücüdür, kuru ve balgamlı öksürüklerde rahatlatıcı etkisi vardır.

Kekik çayı:

Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Balgam söktürücüdür, kuru ve balgamlı öksürüklerde rahatlatıcı etkisi vardır

Kuşburnu çayı:

Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C, B1 ve B12 vitamini vardır. Besleyicidir. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Nezle ve gribe karşı koruyucudur. Kuşburnu A vitamini ve karotenoidler içermesi nedeniyle gece körlüğü ve diğer göz problemlerine iyi gelir ve bağışıklığı arttırır. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor.

  1   2   3   4   5
NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, bitki çayı, bitki çayları hakkında, bitki çayları hakkında kısaca bilgi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Bitki çayları isimleri ve bitki çaylarının faydaları hakkında bu sitedeki bilgiler için teşekkür ederim. Bitki çayı çeşitleri hakkındaki bu bilgiler, şahsen benim çok işime yaradı. _

Yorumlar kapatıldı.