Çayın Tarihi

Çay, çayın faydaları, siyah çay içmek ve yararları

Çayın Tarihi

Yeşil çayın popüler olması ile, bazı kesimler tarafından pabucu dama atılan siyah çay, dünyada çay denilince ilk akla gelen çay türü olmayı sürdürüyor. Sanki siyah çay petrolden yapılıyormuş bir cahillikle, yeşil çaya “bitki çayı” diyen kesim, her geçen gün genişliyor.

Siyah çay, yeşil çayın elde edildiği aynı çay bitkisinden elde edilir. Sadece yapılan işlemler farklıdır. Yeşil çay, çay bitkisinin çiğ olarak kurutulmasıyle elde edilirken, siyah çay ise aynı bitkinin kavrularak kurutulmasından elde edilir.

Gelelim, geleneksel içeceğimiz olan çayın tarihine:


Japonlar’ın ‘cha’, Ruslar’ın ‘chay’, Araplar’ın ‘shaye’, Çinliler’in ise ‘ça’ dediği çay’ı hepimiz lıkır lıkır içiyoruz, çok güzel. Peki, her birimizin hafızasında farklı bir güzelliği olan bu içeceği kim nasıl bulmuş, hiç merak etmediniz mi?

Ben merak ettim ve cevabını sizler için kısaca araştırdım.

Çay’ı Milattan önce 2737 yılında Çin İmparatoru Shen Nung bulmuş efendim. Nasıl bulduğunu da anlatalım;

Shen Amca, bir gün bol yeşillikli bahçesinde ağzı açık kapta su kaynatırken (eskinin imparatorları böyle mütevaziymiş işte), iş bu ya iki tane kendini bilmez ot düşüver Shen Amca’nın kaynar suyunun içine. Shen Amcamız bunları çıkarmaya üşenmiş. Tam suyu içmeye koyulurken sudan gelen çok hoş kokuları farketmiş ve ‘Buldum’ diye bahçede koşuşturuvermiş.

İmparator, çay’ın susuzluğu bastırdığını, harareti giderdiğini, uykusuzluğa çare olduğunu söylemiş; hatta Çay Avrupa’ya geldiği 1610 yılında ilaç muamelesi görüp, çok pahalıya gidiyormuş.

Ama içenlerin daha çok susadığı, terlediği ve uykularının kaçtıkları anlaşılınca bu imparator’un söylemi de yanlış çıkmış ve çayın değeri birden düşüvermiş.

Poşet Çayın İcadı:

Thomas Sullivan isimli mucidimiz, çay içmeyi çok severmiş. Ama birgün artık midesine kaçan otlardan bıkınca kendisi Poşet Çay’ı üretivermiş. Tabii normal çay’ın yanından bile geçememiş tadı ya; ama Avrupalılar bu pratik icadı sevmiş ve bu sayede çay’ın daha da yayılması sağlanmış.

Günümüzde yılda 2 Milyon Ton’dan fazla Çay tüketilmektedir.

.

.