Defne Yaprağı Faydaları ve Kullanımı

Defne Yaprağı

Geçmişi mitolojik çağlara kadar uzanan defne, güzellik ve güzel kokunun sembolü olarak bilinir. Eskiden bugüne özellikle Akdeniz iklim bölgelerinde, aromatik hoş kokusu ve yağı nedeniyle daha çok defne yaprağı tüketimi yaygındır.

Pek çok iklim bölgesinde defne ağacının değişik türleri yetişmektedir. Ama bu türlerin çoğu zehirlidir. Ancak Akdeniz ikliminde doğal olarak yetişen bir maki türü olan defne zehirsizdir ve vücuda faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Aşağıda defne yaprağı faydaları ve kullanımı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Defne Yaprağı Faydaları ve Kullanımı:

Defne, aromatik bir bitkidir, farklı aromatik tadıyla balık ve et yemeklerinde, türlü, güveç, rosto, kızartma, köfte, çorba, börek, sos, ciğer ezmesi, haşlama, turşu, sebze, baharat karışımları, salça, konserve, yumurta ürünlerinde ve Türkiye’de özellikle kokusu ve anti mikrobiyal etkisi için kuru incirlerin arasında kullanılır.

Defne yaprağı kokusu etlerde, patateste, türlüde, çorbalarda, salça ve balık için eşsiz ve mükemmeldir. Et ya da balık pişirirken tencerenin içine iki adet defne yaprağı attığınızda, yemeğiniz bambaşka bir lezzet kazanır.

Defne yaprağı sıcak suda bekletilerek, yüz temizliğinde ve saçlara tonik olarak sürülerek saçların güçlendirilmesinde de kulllanılır.

Geçmiş mitolojik çağlara kadar uzanan defne, güzellik ve güzel kokunun sembolü olarak bilinir.

Doğumu kolaylaştırıcı etkisinden dolayı hamile kadınların kullanmaması önerilir.

Defne Yaprağı Kullanım Şekli:

Özellikle balıklarda, yemeklerde istenilen ölçüde baharat olarak kullanılabilir.

Kozmetik sanayisinde cilt kremleri, parfüm, sabun yağ esansiyel yağ üretiminde kullanılır.

Ayrıca, defne yaprağı çayı da demlenerek tüketilebilir. Kaynamış suyun içine birkaç tane defne yaprağı atılarak demlenen çay günde iki defa tüketilirse, yağ yakıcı, selülit giderici etkisi ile kilo vermeye yardımcı olabilir.

Defne Yaprağı Saklama Koşulları:
Kuru ve kapalı ortamda saklayınız. Son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.

Defne Yaprağı Defne yaprağı faydaları ve kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

————–

Defne Yaprağı Faydaları ve Kullanımı İçin Gelen Aramalar

Bitkisel tedavi, defne yaprağı faydaları, şifalı bitkiler, defne yaprağı neye iyi gelir …

.
İlgili Yazılar: