Domatesin Faydaları Listesine Bir Ekleme Daha

Sebze faydaları, sebzeler, doğal beslenme

Domatesin Faydaları Listesine Bir Ekleme Daha

Domatesin faydaları listesi, her geçen gün gelişiyor. Bilimsel çalışmalar, genelde sebze ve meyvelerin yeni yararlarını ortaya çıkarıyor. Bu yeni buluşlarda en sık adı geçen sebze de domates…

Finlandiya’da yapılan uzun süreli bir araştırma, domatesin insan sağlığı açısından yeni bir faydasını daha ortaya çıkardı. Yapılan bu araştırmaya 46-65 yaşları arasındaki 1031 kişi gönüllü olarak katıldı.

Bu araştırmaya başlarken, önce katılan kişilerin sağlık durumları raporlaştırıldı. Bu arada kandaki likopen seviyesi de ölçülen bu katılımcıların sağlık durumundaki gelişmeler, ortalama 12 yıl boyunca izlendi.

Bu izleme sırasında, “inme” (felç) geçiren hastalar açısından ilginç bulgular elde elde edildi. Araştırma boyunca kanındaki likopen seviyesi en düşük olan 258 kişiden 21’i inme geçirirken; likopen düzeyi en fazla olan 259 kişiden sadece 11’i inme olayı yaşadı.

Araştırma sonunda, kanındaki likopen düzeyi fazla olan katılımcıların kan pıhtısına bağlı inme (felç) geçirme riskinin, diğer kişilerden yüzde 59 daha az olduğu sonucu, bulgu olarak elde edildi.

Bilindiği gibi likopen, domateste bulunan bir maddedir.

.

.