Dutun Faydaları ve Dut

Şifalı Bitkiler, şifalı bitkilerin faydaları, şifalı bitkilerle tedavi

Dutun Faydaları ve Dut

Dut nedir, dut nelere iyi gelir? Bir şifalı bitki olarak dut meyvesi hangi hastalıklara iyi gelir, nasıl hazırlanır, nasıl tüketilir?

Dut meyvesi, beyaz dut ve kara dut olarak iki çeşittir. Şifalı bitki olarak kullanımı da bazen hangi tür dut olduğuna göre değişmektedir.

Beyaz dut ve Kara dut, genellikle şurup halinde (kara dut şurubu veya şerbeti) tüketilir. Kara dut şurubu boğaz hastalıklarında içilerek ve gargara şeklinde kullanılarak etki eder. Çocuklardaki pamukçuk hastalığında karadut şurubu kullanımı, Anadolu’da yaygındır.

Dut ağacının yaprakları, şeker hastalığı için kullanılır. Dut yaprakları ayrıca idrar arttırıcı ve ateş düşürücü olarak da tüketilir.

Ayrıca bağırsak rahatsızlıklarında, bağırsak solucanı ve tenya düşürmede, kabızlık sorunlarında, karadut şerbeti kullanılır.

Dut ülkemizde bolca yetişen bir meyvedir. Dayanıklı bir meyve olmadığı için, pek ticari olarak üretilmese de, anlık tüketim için her yerde yetiştirilir. Şerbeti, reçeli yapılarak, tüketim süresi uzatılır.

Şifalı Bitkiler kanalı tarafından hazırlanan aşağıdaki videoda, Dutun Faydaları ve Dut konusunda bilgiler edinebilirsiniz.
.

Dutun Faydaları ve Dut

—————

Dutun Faydaları ve Dut İle İlgili Aramalar

Dut, Dutun faydaları, Dutun yararları, Dut nelere iyi gelir, Dut neye iyi gelir, bitkisel tedavi, alternatif tıp, şifalı bitkiler …
—————
Dutun Faydaları ve Dut sayfamızı paylaşın, Dutun Faydaları ve Dut sayfamız ve sitemizdeki diğer yazılarımız, herkesin kolayca anlayabileceği bir anlatımla bilgiler verir.

.
İlgili Yazılar: