Hanımeli Bitkisi ve Çiçeği Nedir?

hanımeli nedir, bitkisi, çiçeği, ailecesaglik.com

Hanımeli Bitkisini Tanıyalım.

HANIMELİ – Hanımeli bitkisinin ve çiçeğinin, ünlü şifalı bitkiler arasında yer aldığı bilinmektedir. Bu yazımızda ise, hanımeli bitkisinin faydaları veya hanımeli çiçeğinin sağlık açısından yararları konusuna değinilmeden, yalnızca bitkinin genel özellikleri hakkında temel bilgiler verilmektedir.

Hanımeli bitkisinin faydaları konusu, sitemizin bu bölümünde değişik yazılarla ayrıca ele alınacaktır.

Adı nereden geliyor?

Hanımeli, “hanımeligiller” familyasından, güzel çiçekli bir bitkidir. Hanımeli bitkisinin bitkibilim alanındaki adı, LONİCERA CAPRİFOLİUM’dur. Bitkinin cins adı olan “lonicera” sözcüğü, Alman hekim ve bitkibilimci Adam L Lonitzer’in adından gelir. Caprifolium sözcüğü ise, Lâtince’de “keçi” demek olan “capra” ile “yaprak” anlamına gelen “folium” sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur; “keçi yaprağı” gibi bir anlamı vardır. Hanımeli bitkisinin yaprakları, keçilerin pek sevdiği bir yiyecek olduğu için, böyle bir tür adı ortaya çıkmıştır.

Türkçe’deki “hanımeli” adı ise, bu bitkinin çiçeklerinin şeklinden dolayı verilmiş bir addır. Hanımeli çiçeği henüz patlayıp açılmadan önce, parmak şeklinde pembe ve zarif uzantılar biçimindedir. İnce parmaklı zarif bir eli andırmasından dolayı, “hanımeli” denmiştir.

Hanımeli bitkisinin yapısal özellikleri:

Hanımeli, daha çok kumlu ve yumuşak topraklı bölgelerde yetişen, 3 metreden 6 metreye kadar boylarda olabilen bir bitkidir. Genel yapısı bakımından, birbirlerine sarılarak yükselen birkaç ana dala sahip ağaççık veya tırmanıcı bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı olarak dizili ve 4 – 5 cm uzunluğunda, uzunca, sapsız yapraklardır ve kışın dökülürler. Hanımeli bitkisinin dallarının uç bölümündeki yaprakların koltuğunda, Mayıs – Haziran aylarında çiçekler oluşur. Borumsu görünümde, 3 – 5 cm boyunda olan bu çiçekler; beyaz, sarı, veya pembe renkli ve hoş kokuludur. Akşamın erken saatlerinde hanımeli çiçeklerinin kokusu daha bir yoğunlaşır ve çevreye yayılır. Hanımelinin, turuncu, kırmızı, ya da siyah renkte küçük üzümsü – zeytinimsi meyveleri vardır.

hanımeli Hanımeli bitkisinin anavatanı, Avrupa ve Asya’dır. Ormanlık alanlarda, orman kenarlarında, kumlu topraklarda yetişir. Üretimi, olgunlaşmış tohumlarla ve kışın da çelik yöntemiyle yapılır. Mineraller bakımından zengin, nemli, yumuşak ve geçirgen topraklarda, güneşli ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilirse iyi gelişir. Bina kapılarının girişlerinde, park ve bahçelerde, balkonlarda büyük saksılar içinde yetiştirilir.

Şans getiren uğurlu ve şifalı bir bitki…

Eskiden bu bitkinin uğuruna inanılırmış. Hatta ev yapılacak alan aranırken, hanımelinin doğal olarak yetiştiği yerler aranır ve bu bitkilerin yanına ev yapılırmış. Böylece, bu bitkinin o eve şans getireceği inancı yaygınmış. Bu inanışların, bitkinin şifalı özellikleriyle ilgili olma olasılığı yüksek. Hanımeli bitkisinin bu şifalı özelliklerine ve sağlık açısından yararlarına ise, sonraki yazılarımızda geniş yer vereceğiz.

 

İlgili Aramalar:

hanımeli çiçeği, hanımeli

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, hanimeli cicegi, hanımeli bitkisi, hanımeli bitkisinin özellikleri, hanımeli çiçeği özellikleri, hanımeli çiçeğinin özellikleri, hanimeli, hanımeli çiçek, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Hanımeli Bitkisi ve Çiçeği hakkında olduğu gibi, diğer bütün şifalı bitkiler, şifalı otlar hakkında da resimli kısa kısa bilgi vermenizi bekliyorum. _

Yorumlar kapatıldı.