Hurma Kaç Kaloridir?

Hurma hurmanın faydaları

Hurma Kaç Kaloridir?

Hurma, palmiyegiller ailesinin dekoratif yapraklara sahip olan bir türüdür. Tıpkı palmiyeler gibi çöl ikliminin görüldüğü ılıman ve tropikal yerlerde yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin egemen olduğu yerlerde hurma yetiştiriciliği yapılmaktadır. Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma, temel vitaminler açısından da zengin içeriğe sahiptir.

Hurmanın İçeriği

Hurma folikasit olarak bilinen, B9 vitamini, protein, kalsiyum, potasyum, demir, sodyum mineralleri, magnezyum, fosfor ve meyve şekeri açısından zengin içeriğe sahip bir besindir.

Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları arasında, zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltması, vücuda kuvvet ile enerji vermesi, cinsel gücü arttırması, kan yapıcı özelliği ile kansızlığa iyi gelmesi, karaciğeri güçlendirmesi, özellik ile yeni doğum yapmış ya da hamile kadınların kendilerini toparlamasına yardımcı olması yer almaktadır. Ayrıca böbrek yetmezliği ile ülsere iyi geldiği, boşaltım ve sindirim sistemini temizlediği, gerginlik ve stresi azalttığı ve anne sütünü arttırdığı da bilinmektedir.

Hurmanın Tedavi Ettiği Hastalıklar

Bu mucizevi meyve olan hurmanın tedavi ettiği hastalıklar arasında, bağırsak bozuklukları, kabızlık, kalp ve damar hastalıkları, verem, bronşit, soğuk algınlığı ve kuru öksürük olarak bilinmektedir. Bahse konu hastalıklara koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Hurma Kaç Kaloridir?

Acıkma hissini durdurmaya yardımcı olması ile bilinen ve özellik ile Ramazan aylarında oruç tutanlara tokluk hissi veren ve zengin içeriğe sahip olan küçük ebatlı bir adet hurmada, yani yaklaşık olarak 10 gr.lık bir hurmada 28.1 kalori bulunmaktadır.

.
İlgili Yazılar: