İsot Biberi Mide Kanseri Riskini Azaltıyor

İsot, acı biber, Şanlıurfa biberi, isotun faydaları

Şanlıurfa isot Biberi Mide Kanseri Riskini Azaltıyor

Ülkemizde isot biberi adı verilen biber türünün özellikle Şanlıurfa’da çokça tüketildiği bilinmektedir. Bu gerçekten yola çıkarak, bu biberin sağlık üzerindeki etkilerini istatistiksel karşılaştırma yöntemiyle incelemek, bize bazı bilgiler verebilir. İşte böyle bir araştırma yapmış olan bir uzman doktorun çalışması ve tavsiyeleri:

Güneydoğu’da kanser üzerine istatistiksel araştırmalar yapan Uzman Doktor Haluk Yeşilbağdan, Şanlıurfa’da mide kanserinin diğer kanser türlerine göre daha düşük oranda olduğunu ve bu farkın Şanlıurfa’da isot tüketiminin fazla olmasından kaynaklandığını kaydetti.

Yeşilbağdan, hemoroid ve ülser hastaları dışında herkesin bu biberi rahatlıkla tüketebileceğini de belirterek, tavsiye etti.

Uzman Dr. Haluk Yeşilbağdan, Diyarbakır’da, Batman’da, Van’da, Erzurum’da ve Muş’ta mide kanserleri ikinci ve üçüncü sırada yer alırken, Şanlıurfa’da bu sıralamanın yedinci ve sekizinci sırada yer aldığını söyleyerek, “O bölgelerde mide kanseri oranı daha fazlayken, Şanlıurfa isot tüketiminin fazla olmasından dolayı mide kanseri sıralamasında yedinci ve sekizinci sırada geliyor.” dedi.

Yeşilbağdan, “Biz mide ve bağırsak problemi yaşayan hastalarımıza diyet verirken, biber ve biber ürünlerini kesinlikle yasaklamıyoruz.

Gözlemlerimize göre isot biberinin hiçbir hastalığa yan etkisi yoktur. Aksine antikanserojen bir yapısı bulunduğu için insan sağlığına gayet faydalı bir besin. Biz bu biberi sadece yüksek derece reflüsü ve hemoroidi bulunan hastalarımıza yasaklıyoruz” diye de ekledi.

Yeşilbağdan, isotun bol miktarda C vitamini ve diğer vitaminleri içermesinden dolayı, bol bol tüketilmesini tavsiye ediyor.

.
İlgili Yazılar: