Mısır Bitkisi ve Faydaları

Mısır Bitkisi ve Faydaları

Mısır Bitkisi ve Faydaları:

Mısır, anavatanı Güney Amerika olup, dünyanın en popüler ve çok yönlü bitkilerinden biridir. Dünya genelinde büyük mısır üreticileri Peru, Bolivya, Ekvador ve Güney Meksika’dır. Hem sanayi bitkisi olarak yağından ve unundan yararlanılır hem de lezzetli bir tadı olduğu için farklı şekillerde tüketilebilir. Atıştırma çerezi olarak kullanılabildiği gibi, çorbada, ana yemekte ve salatalarda da mısır kullanılır.

Mısırın haşlama, kebap, ızgara ve patlamış mısır gibi çeşitleri vardır. Bunların yanı sıra, mısır ekmeği ve mısır gevreği de çok tüketilen çeşitlerdir.

Uzmanlar günlük yaşantımızda yağını ve tanesini çok çeşitli yiyeceklerimizle ya da atıştırmalık olarak kullandığımız mısırın sağlık açısından da çok yararlı bir besin olduğunu belirtiyor ve sağlığına önem veren kişilerin bol bol mısır tüketmesinin iyi olacağı tavsiyesinde bulunuyor.

Peki günlük yaşantımızda bu kadar çok yer tutan mısır, neye iyi geliyor? Mısırın yararları neler?, sağlığımız açısından mısır neden bu kadar önemli? Mısır bitkisi ve yararları hakkında neler biliyoruz? Yoksa sadece tadını güzel bulduğumuz için mi mısır tüketiyoruz?

İşte bu sorularınıza yanıt bulabilmeniz için mısır bitkisi ve faydalarını bu yazımızda konu ettik.

Mısır Bitkisinin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Mısır, B1 vitamini, patotonik asit, B5 vitamini, folat, niasin, B3 Vitamini ve C vitaminini bol miktarda içeren tam bir vitamin deposudur. Ayrıca, fosfor ve magnezyum minerallerinin ve diyetsel liflerin en iyi kaynağı mısır bitkisidir.

Mısır, folat, aminoasit ve B vitamini açısından da zengindir. Homosistem düzeyleri yükseldiğinde, kalp krizi, inme veya periferik damar hastalıkları görülebilir. Mısır bitkisindeki bu maddeler, Homosistem seviyelerini düşürücü etki yaparak kalp krizi, felç ve damar hastalıklarının önlenmesinde katkı sağlar.

Mısır, akciğer kanseri riskini azaltan antioksidan özelliklere sahip karotenoid de içerir. 8 yıl boyunca mısır yiyen kişilerin kanser olma riskinin %27 azaldığı izlenmiştir.

Mısır bitkisindeki B12 vitamini ve folik asit, demir eksikliği sonucu oluşan kansızlığı önler. Sindirim sistemini temizler. Mısırın içeriğindeki çözünmez lifler hemoroid ve kabızlık gibi sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Lifler dışkıyı şişiren ve hareketini hızlandıran suyu emer.

Mısır içeriğinde bulunan B1 vitamini, beynin temel fonksiyonlarını ve bilişsel görevlerini yerine getirmesini sağlar. Sağladığı Tiamin ile, zihinsel fonksiyonları yerine getirmede etkilidir.

Mısır, içeriğindeki Beta karoten ve folat sayesinde ilerleyen yaşa bağlı göz bozukluğunu geciktirir. Beta karoten A vitamininde bulunur. Ispanak ve havuçtan sonra en çok mısırda A vitamini vardır.

Diyabet hastalarının beslenmesinde, hububat, bezelye, patates ve fasulyenin yanında, mısır nişastası da kullanılabilir. Mısırdaki vitamin ve mineraller, insülin hormonunu düzenleyici etki sağlar.

Mısırözü yağı zengin bir linoleik asit kaynağıdır. Bu asitler cildin temeli için gereklidir. Mısır nişastası, döküntü ve tahrişleri giderici etki yapar.

Mısır Ödemi Önler

Mısırın düzenli olarak tüketilmesi eliminasyonu kolaylaştırarak sıvı birikimini önlemeye yardım eder. Ödem durumunda, bir tencere suda bir tane taze mısır koçanını bir saat kadar kaynatıp soğutun. Ödem iyileşinceye kadar günde 2-3 bardak için; tedavinin sonlanmasından bir hafta önce bir bardağa indirerek içmeye devam edin. Sonra da dozu ihtiyacınıza göre 2 3 günde bir tekrar edebilirsiniz. Ayrıca mısırın sadece püsküllerini kullanarak da bir diüretik infüzyonu yapabilirsiniz.

Mısır, düşük yağlı kompleks karbonhidrat içerir. Mısır bitkisi ile ilgili yapılan araştırmalar yüksek kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kolon kanseri riskini azalttığı ve bağırsak iltihaplanması sendromunun bazı rahatsızlık verici semptomlarını mısırın hafiflettiğini göstermiştir. Mısır, bağırsak ve karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Mısırın yüksek lifli içeriği bağırsak geçişini destekleyici etki yapar ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirir. Mısır, sindirim sistemini sağlıklı tutar ve kolon kanserini önleyici etki yapar.

Mısır bitkisinde hem çözünen hem de çözünmeyen lif bulunur. Bir su bardağı mısır günlük lif ihtiyacının yaklaşık dörtte birini karşılayabilir. Mısırdaki çözünür lifler, kolesterol ile karaciğerden safraya bağlanır ve vücuttan geçerek kolesterolü alır. Mısır, kollesterol seviyelerini geriletir, yüksek kolesterol sorununa ve kalbe iyi gelir.

Mısır Yüksek Oranda Magnezyum İçerir

Mısır folik asit, niasin ve magnezyum açısından da zengin bir besindir. Magnezyum doğanın sahip olduğu kalsiyum kanal blokörüdür. Sağlıklı kalp ve damar yapısı için arter ve venlerin çevresinde yeterli miktarda magnezyum bulunması gerekir. Magnezyum eksikliği sadece kalp krizi ile ilişkili olmayıp, kalp krizinin hemen ardından da magnezyumun yetersizliği kalp ve damarların hasarına neden olur. Sağlıklı bir yaşam için günlük magnezyum ihtiyacının %16,4’ünü bir su bardağı mısır tüketerek karşılayabilirsiniz.

Mısır bitkisinde bulunan magnezyumun kısmen gevşetici etkileri bilinmekle birlikte, astım ve migren gibi ağrıları azalttığı, yüksek kan basıncını düşürdüğü ve arteroskeleroz ve diabetik kalp hastalığı riskini gerilettiği de gözlenmiştir. Mısırda bol miktarda magnezyum bulunmaktadır ve düzenli mısır tüketenlerde magnezyum eksikliği sorunu yaşanmaz.

Mısır Kaşıntıyı Azaltır

Hafif kaşıntıda ve böcek sokmasına bağlı kaşıntılarda kaşıntıyı azaltmak için bir yemek kaşığı mısır nişastasını biraz suyla lapa haline getirin ve bu lapayı doğrudan deriye uygulayın; suçiçeği gibi çocuk hastalıklarının neden olduğu kaşıntılarda rahatlatmak için çocuğunuzun ılık su banyosuna bir tutam mısır nişastası ekleyin; bu suyla 15 dakikalık bir banyo bu hastalıkların ortaya çıkardığı kaşıntı rahatsızlığını geçici olarak geriletecek, çocuğunuzda biraz rahatlama sağlayacaktır.

Mısır İshali Keser

Mısır, bağırsak geçişini iyileştirirken, ishali de birkaç saat içerisinde durdurma etkisi yapar. İshal sorunu yaşıyorsanız, kaynatılıp soğutulmuş bir su bardağı suya bir iki çay kaşığı mısır nişastası ekleyip, güzelce karıştırın ve bunu bu şekilde için. İshaliniz kısa sürede kesilecektir. Meyve, sebze ve su ile ilgili hijyen sorunu olan bazı ülkelere giderken, ishal riskine karşı küçük bir poşet mısır nişastasını yanınıza almanız size o ülkede kolaylık sağlayabilir.

Mısır Böbrekleri Çalıştırır

Böbrek fonksiyonu gerilediğinde ya da azaldığında, bir su bardağı kaynamış suya bir küçük tutam mısır püskülü ekleyip, karıştırın ve demlenmesi için 20 dakika bekleyin. Sonra bir tatlı kaşığı ile mısır püskülünü sıkarak bardaktan çıkarın ve bu suyu sıcak olarak için. İşe yaradığını göreceksiniz.

mısır

Gördüğünüz gibi mısır bitkisinin yararları saymakla bitmiyor

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, mısır bitkisi, mısır suyunun faydaları, haşlanmış mısırın suyunun faydaları, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: