Unutkanlık İyileştirici Şifalı Bitkiler ve Hazır Ürünler

Kuru_Soğan

Unutkanlık İyileştirici Şifalı Bitkiler

Unutkanlık için iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?
Unutkanlık nasıl önlenir?
Unutkanlık önleyen besinler…

Hafızayı güçlendiren şifalı otlar ve hazır satılan destek ürünleri

Unutkanlık; günümüzün stresli yaşamında, ciddi bir hastalık söz konusu olmaksızın da en fazla rastlanan durumlardan biridir. Ancak, ileri yaşlarda Alzheimer hastalığı, gençlerde ise hormon bozukluğu, vitamin eksikliği, veya depresyon gibi zihinsel yetilerde bozukluk şeklinde görülen, pek çok ciddi hastalığın ilk veya en önemli belirtisi, yine unutkanlık olmaktadır. Genellikle yaşlılar için söz konusu edilen unutkanlık bozukluğuna, artık gençlerde de sıkça rastlanıyor.

İki tür unutkanlık var:

Birincisi yalın unutkanlık, geriye dönüşü mümkün olan, iyileşebilen unutkanlık. Daha çok stres ve depresyon nedeniyle ve beslenme eksikliği ile oluşuyor. Bazı şifalı bitkilerin, bilinçli olarak belirli oranlarda ve miktarlarda kullanılması ile iyileşebilen unutkanlık tipidir. Bilimsel olarak hazırlanmış şifalı bitki karışımı kapsüllerin destekleyici etkisi ile kısa zamanda iyileşme sağlanabilir.

İkincisi ise kötü huylu unutkanlık. Gerçek hafıza kaybı, yani ‘Alzheimer’ hastalığı gibi, beyindeki ağır hücre yıkımıyla ortaya çıkıyor. Beyindeki hücreler arası enerji iletiminin bozulması, hücrelerin bilgileri saklama, tekrar çağırabilme, bilgileri depolayabilme özelliklerinin bozulması, kötü huylu unutkanlık olarak tanımlanıyor.

Bu ikinci tür unutkanlığın giderilmesi için, şifalı bitkilerle evde kendi kendimize yapacağımız uygulamalar yararsız olacaktır. Bu unutkanlığın giderilmesi için, tıbbî yardım şarttır; destek olarak kullanılacak şifalı bitki karışımlarının da, bilinçli bir uzmanlık ile, bilimsel olarak belirlenmiş oranlarda ve dozlarda hazırlanmış olması gerekir. Sitemizde, yeri geldikçe bu tür ürünler içinden gerçekten etkili olanları tanıtıp, tavsiye ediyoruz.

İkinci tür unutkanlık için kendi kendimize yapabileceğimiz pek bir şey yok. Ancak, birinci tür unutkanlığın yenilmesinde, doğru beslenme yönteminin etkisinden yararlanabiliriz.

Unutkanlık bozukluğunu ortadan kaldırmak, zihin yorgunluğunun üstesinden gelmek ve yüksek zekâya sahip olmakta, beslenme çok önemli bir rol oynuyor. Ayrıca bilinen birçok şifalı bitkilerin de zekâyı canlandırıcı ve hafızayı güçlendirip unutkanlığı önleyici etkileri var.

Hafıza gücünü artırmak için, dengeli beslenmek, vitamin almak, temiz havada egzersiz yapmak yanında, bitkilerin iyileştirici gücünden de yararlanmak mümkün. Hafızayı güçlendiren şifalı bitkilere kısa kısa göz atalım:

Hafızayı güçlendiren, unutkanlığı gideren şifalı bitkiler

* Kırmızı biber: Bolca C vitamini içermesi sayesinde, uyarıcı etki göstermektedir. Özellikle acı olanı kullanılmalıdır. Dimağı güçlendirici olmasının yanında, soğuk algınlığından gelen ağrıların giderilmesi için de iyi bir destektir.

* Ceviz: Her gün bol miktarda ceviz tükenilmesi, hafızayı canlı tutar. Görüntü olarak da beyni andıran bir özellik taşıması, dikkat çekicidir. Konsantrasyon güçlüğü yaşayanlar için yararlıdır.

* Üzüm: Özellikle kuru üzüm, zihni kuvvetlendirir. Sınav dönemlerinde öğrenciler için eşsiz bir besin ve destek kaynağıdır. Unutkanlığı yenmek için her gün yenilmelidir.

* Soğan: Soğan ve sarımsak, kan dolaşımını destekleyici ve kanı temizleyici etkiye sahiptir. Damarlarda tıkanıklık yapan maddelerin olumsuz etkilerine engel olur. Beyinsel faaliyetleri artıran ve zihin yorgunluğuna da iyi gelen soğan, aynı zamanda C vitamini deposudur. Mikroplara karşı vücudun direncini arttırırken; grip, damar sertliği, astım ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı vücudu korur. Soğan aynı zamanda, böbreklerdeki taş ve kumların atılmasında da önemli rol oynar.

* Buğday: Buğday unu; konsantrasyon eksikliği ve ilgisizlik gibi durumlarda, dikkat azalmasında, öğrencilerin yardımcısı olarak görülebilir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde hücrelerin yenilenmesinde rol oynar. Buğday, birçok minarelleri de içermektedir (B1, Ca, Fe, F, Mg, K, Zn, fosfatlar, vb).

* Biberiye: Biberiyenin de olaşım sistemini düzenleyici ve zihni güçlendirici etkisi vardır.

* Karanfil: Karanfil, bildiğimiz çay gibi demlenip tatlandırılarak içildiğinde, hafızayı güçlendiriyor, zihni canlandırıp unutkanlığı geçirici etki gösteriyor. Karanfil çayı, kalp çarpıntısına da iyi geliyor. Karanfilin ayrıca, dişlerini güçlendirici etkisi de vardır.

* Ahududu: Ahududu, bahçelerde yetiştirilebilen yararlı bir bitkidir. Zindelik verir, zihinsel yorgunluğu giderici güce sahiptir.

* Kereviz: Sinir yorgunluğunu ve unutkanlığı giderir. İdrar sökücü özelliği de vardır. B vitamini, demir ve kireç içeren kereviz, böbrek taşlarının ve kumlarının atılmasına yardım eder; kan ve süt yapımını destekler, karaciğeri temizler. Kereviz, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve romatizmada da yararlıdır.

unutkanlık

Unutkanlık ile ilgili aramalar:

unutkanlık nedir, unutkanlığın çeşitleri, her unutkanlık alzaymır sayılır mı, Alzheimer için iyi gelen yiyecekler, alzheimer hastalığına karşı beyni güçlendiren besinler, sık unutmak bunamak mıdır, bunaklık ve unutkanlık farkı, hangi gıdalar unutkanlığa karşı yararlıdır

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, unutkanlık için şifalı bitkiler, unutkanliga ne iyi gelir, unutkanlığa iyi gelen bitkiler, dikkat eksikliği ve unutkanlık için şifalı bitkiler, unutkanlığa iyi gelen bitki, dikkat eksikliğine ne iyi gelir, unutkanlık giderici besinler, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

3 yorum

  1. Unutkanlık için şifalı bitkiler konusunda verdiğiniz bilgilere teşekkür ederim. Sadece unutkanlık değil, zihin dağınıklığı, dikkati toplayamamak gibi sorunlar yaşayan babam için bu bilgilere ihtiyacım vardı. Aslında babam bir ara B vitamini hapları kullanmıştı, dikkat dağınıklığı ve unutkanlık için B vitamini kapsülleri çok işe yaramıştı. Ama nedense son zamanlarda bu vitamin kapsülleri piyasada zor bulunur oldu. Bu yüzden, unutkanlığa iyi gelen besinleri araştırmaya başladım. Bu yazıda verdiğiniz bilgileri iki haftadır babamda uyguluyorum, zihnen daha dinç, daha sağlıklı olduğunu görüyorum. Unutkanlığa ve zihin dağınıklığına karşı bu tavsiyelerinize teşekkür etmek istedim.

  2. Unutkanlık iyileştirici şifalı bitkiler, hafızayı güçlendiren yiyecekler, soframızda her zaman bulunmalı. Çünkü hepimiz yaşlanacağız, hafıza gücüne ihtiyacımız olacak. _

  3. Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler ve hafızayı güçlendiren şifalı bitkiler hakkında verdiğiniz bilgiler, sanırım sınavlarda işime yarıyor. Tavsiye ettiğiniz unutkanlık önleyici ve bellek güçlendirici besinleri kullanıyorum ve işe yarıyorlar. _

Yorumlar kapatıldı.