Üzüm Çekirdeği Ekstresinin Özellikleri, Yararları

üzüm, üzümün faydaları, üzüm çekirdeği ailecesaglik.com

Üzüm Çekirdeği Mucizesi…

Değerli bir Gıda Yüksek Mühendisimizden alınan bilgilerle oluşturulan, Üzüm Çekirdeği Ekstresi hakkındaki bu yazıyı sonuna kadar okumanızı önemle tavsiye ederiz.

Biz sıcak iklim insanları için “yaz” demek, birçok sebze ve meyvenin de sofraları zenginleştirmesi demek. Bu yaz meyvelerinden biri, yüzyıllardır baş köşede yeri olan, bereketin simgesi, üzüm… Üzümün bir meyve olarak bu kadar ünlü ve tercih edilir olması elbette ki boşuna değil. İnsan sağlığı için sayısız yararları olan bu meyvenin, son yüzyıl içinde, çekirdeğindeki mucizevî özellikler de farkedildi.

Üzüm çekirdeği ve yağının sağlık üzerindeki olumlu etkileri, sadece bir yazıda anlatılamayacak kadar çok… Sitemizde üzüm çekirdeğinin sağlık için faydaları hakkında bilgiler vermeye, sürekli devam edeceğiz. Sitemizin bu bölümünü izlemenizi tavsiye ederiz.

Üzüm çekirdeğinin sağlık açısından önemli özelliklerinin ilk keşfedilmesi, ilginç bir olayla başlamış. Üzüm çekirdeğinin ve üzüm çekirdeği ekstresinin keşif öyküsü şu şekilde:

Üzüm Çekirdeğinin Keşif Öyküsü:

Üzüm çekirdeğinin sağlık açısından yararlı etkileri ilk kez 1947 yılında Bordeaux Üniversitesi’nden emekli olan Fransız tıp profesörü ve kimyager Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş. Daha doğrusu, bu mucize maddenin kullanıldığını görüp araştırmış ve araştırmasının sonuçlarıyla, üzüm çekirdeğini tıp dünyasına tanıtmış.

Prof. Dr. Masquelier, hamileliğinden dolayı aşırı ödemi olan fakülte dekanının eşine, bizzat dekan tarafından çekirdek verildiğini görmüş.

Prof. Dr. Masquelier, yaşadığı o önemli günü şöyle anlatıyor:

«Zavallı kadın, şişmiş bacakları ile o kadar yorgun ve güçsüz durumdaydı ki, güçlükle yürüyebiliyordu. Çektiği şiddetli acılar, yüzünden okunabiliyordu. O acıları dindirebilmek veya azaltabilmek için ne yapabileceğimi düşünüyordum. O sırada, dekanın eşine üzüm çekirdeği getirdiğini ve yedirdiğini gördüm. Dekanın acılar içindeki eşi, sonraki 48 saat içinde tamamen iyileşti. Beni şaşırtan bu olay karşısında, üzüm çekirdeğinde bu iyileşmeyi sağlayan özel bir şeyler olabileceğini düşünüp, araştırmaya başladım.»

İlk Öğrenilen Yararları:

Prof. Masquelier ve arkadaşları, üzüm çekirdeği özütünün sadece varis üzerindeki etkisini incelemek üzere, geniş kapsamlı dokuz deney yapmışlar. Üç yıl süren araştırmaların ve deneylerin şaşırtıcı sonuçlarından sonra, 1950 yılında üzüm çekirdeğinden yapılan ve Resivit adıyla bilinen ilk damar koruyucu ilâç, hastaların kullanımına sunulmuş. Çeşitli damar hastalıklarından muzdarip olan çok sayıda insana, sağlıklarını geri kazandırmış.

Araştırmalar sürdürülerek, üzüm çekirdeğinin diğer etkileri birer birer ortaya çıkarılmış. İlk olarak, gece körlüğü, göz kamaşması, maküler dejenerasyon gibi göz sorunlarının tedavisinde başarıyla kullanılmış. Daha sonra, saman nezlesi, arterit, alerji, diş eti kanaması ve burun kanamalarının tedavisinde de üzüm çekirdeği kullanılmaya başlamış.

İlk bulgulara göre, kimler kullanmalı?

Üzüm çekirdeğine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlayacaksınız? Prof. Masquelier’in bu soruya verdiği yanıtın özeti şöyle:

«Göz korneasında bir kan lekesi olduğunu görürseniz; dişlerinizi fırçalarken, diş etlerinizin kanadığını fark ederseniz… Veya geceleri kendinizi yorgun hissediyorsanız; baldırlarınızın şiştiğini ve ödem oluştuğunu görüyorsanız… Bütün bu durumlar, damar zayıflığından kaynaklanabilir ve üzüm çekirdeği tüm bu patolojik durumları onarıp, size sağlığınızı kazandırır.».

Tabii günümüzde, bu durumlarda önce doktora görünüp, rahatsızlığınızın kökenini öğrendikten sonra, üzüm çekirdeğini “sağlık desteği” olarak kullanmak, en iyisidir.

Ağrılara karşı üzüm çekirdeği:

1985‘te Fransa’da 92 hasta üzerinde uygulanan kontrollü bir deneyde; 28 gün boyunca 300 miligram üzüm çekirdeği alarak; ağrı, karıncalanma, geceleri ortaya çıkan bacak krampları ve bacak şişkinliklerini, en az yüzde 50 oranında azaltmanın mümkün olduğu görülmüş.

1995‘te İtalya’da yapılan başka bir araştırmada; ağrıyı, yanmayı, karıncalanmayı ve atardamarların şişme derecesini azaltmada; 150 miligramlık üzüm çekirdeğinin, yaygın şekilde kullanılan bir eczacılık ilâcından daha çabuk ve daha uzun süreli etki yaptığı ortaya çıkarılmış.

Göz bozukluklarına karşı üzüm çekirdeği:

Üzüm çekirdeği ekstresi (özütü)nin diğer bir önemli yararı da gözlerle ve göz sağlığı ile ilgili… Gece görüşünde ve aydınlık nesneler karşısında önemli olan, parlak ışıkların neden olduğu göz kamaşmalarını geçirmede üzüm çekirdeği ekstresi çok yararlı oluyor.

Fransa’da 100 denek üzerinde gerçekleştirilen, birbirinden bağımsız iki ayrı araştırma; 5 hafta boyunca günde 200 miligram üzüm çekirdeği verilen deneklerin, parlak ışıklar karşısında kaldıktan sonra, yeniden görme keskinliğine kavuşma hızının arttığını ortaya koymuş.

Bilgisayar kullananlar için bir ihtiyaç:

Üzüm çekirdeği ekstresi içeren ürünlerin, bilgisayar ekranı karşısında olmak yüzünden ortaya çıkan göz gerilimini geçirdiği de yapılan araştırmalarla ortaya çıkmış. Ayrıca miyopisi olan kişilerde retinanın işlevini ve duyarlılığını optimize ettiği ve miyopiyi düzelttiği de görülmüş.

Yüksek tansiyona karşı üzüm çekirdeği ekstresi:

Üzüm çekirdeğinin damarları güçlendiren etkisinin, bir çok damar hastalığı yanında; tansiyonu ve onun sonuçlarını düzenlemeyi de sağlayabileceği belirtiliyor. Bilimsel araştırmaların ortaya koyduğuna göre, yüksek tansiyonlu insanlar genellikle çok geçirgen ve zayıf kılcal damarlara sahip kişiler…

Bu durum, onların kılcal damar kanaması yaşama riskini ve göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma olasılığını yükseltiyor. Dr. Miklos Gabor’un yaptığı araştırmalar ve deneylerde, üzüm çekirdeği ekstresi verilen yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarların güçlendiği ve tansiyonun düzene girdiği görülmüş.

Kozmetik ve cilt bakımında üzüm çekirdeği:

Kozmetik dünyasındaki bilim adamları, üzümde ve üzüm çekirdeğinde hücreleri koruyan zengin maddeler bulunduğunu keşfettiler. Bu buluşlardan sonra kozmetik dünyası, üzüm ve üzüm çekirdeği özü içeren yüz ve vücut kremleri, dudak koruyucuları üretmeye başladı. Bu ürünler, hem insan cildini koruyor, hem de cilt güzelliğini destekliyor.

Polifenol çok önemli bir madde:

Üzümde ve özellikle üzüm çekirdeği yağında bulunan polyphenoller, cildi güçlendiren, yüksek etkili nem tutuculardır. Polifenoller, hem içerikleri hem de bu nem tutucu özellikleri ile cildi besler ve güzelleştirir.

Ayrıca üzüm çekirdeği ekstresindeki polyphenoller, güçlü serbest radikallere karşı savaşıyor ve cildi yıpratan (zaman ve diğer) etkilere karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Bu özellikleri sayesinde üzüm ve üzüm çekirdeği, kozmetik alanında kullanılan başlıca anti-aging maddelerinden biri durumunda.

Geçen zaman, stres, güneş ışınları, sigara ve diğer olumsuz çevre etkileri, cildimizin hızla yaşlanmasına neden oluyor. Bütün bu negatif dış çevre unsurları nedeniyle, cildimiz zamanla kırışıyor esnekliğini yitiriyor. İşte anti-aging etkili kozmetik ürünlerinin içinde bulunan üzüm özleri, üzüm çekirdeği yağı ya da suyu, bu olumsuz etkilere karşı cildin güçlenmesini ve genç kalmasını sağlıyor.

Üzüm çekirdeği günde ne kadar alınmalı:

Üzüm çekirdeği özütü, kozmetik amaçlı olarak, cilt bakımı için kullanılmak isteniyorsa; cildin düzgün, elastik ve yumuşak olmasını sağlamak, bağ dokularını güçlendirip cildin sarkmasını önlemek ve buna benzer etkileri için, güzellik ürünü olarak üzüm çekirdeği özütünün (ekstrakt) tavsiye edilen kullanım miktarı, günde 150 ile 300 miligram arasındadır.

Üzüm çekirdeği ekstresi, damar sağlığını korumak amacıyla kullanılıyorsa, o zaman gerekli doz günde 5 – 10 gram arası olmalıdır.

Üzüm çekirdeği ekstresi kullanmanın en güzel yanı da insanlar üzerinde her hangi bir yan etkisine rastlanmamış olmasıdır. Yine de her ihtimale karşı emzirme, hamilelik gibi özel durumlarda kullanımı azaltılabilir veya ara verilebilir.

Üzüm çekirdeği özünü kimler kullanmalı?

 • Cildindeki kırışıklıkları yavaşlatmak isteyenler
 • Kırışıklıkları azaltmak isteyenler
 • Cildi solgun ve cansız görünenler
 • Cinsel yaşantısında yetersizlik hissedenler
 • Yüksek tansiyonu olanlar
 • Kan damarları için desteğe ihtiyaç olduğunu düşünenler
 • Kalp krizi riski olanlar
 • Kalple ilgili sorunları olanlar
 • Görme gücünde yaşlanmaya bağlı azalma olanlar
 • Şeker hastalığı olanlar
 • Hemoroid ve varis sorunları olanlar
 • Şişlikleri ve allerjik ödemleri olanlar
 • Cildinde kolayca morarma ve kanama eğilimi olanlar
 • Daha önce kanamaya bağlı felç geçirmiş olanlar

Üzüm çekirdeği ekstresi, tüm bu rahatsızlıklarda, damarları tedavi edici özelliği ile etkili ve başarılı olur.

——————

(Not: Bu sitedeki ve bu yazıdaki hiçbir ifade, tıbbî tavsiye niteliğinde değildir. Sözü edilen hastalıklar ve tıbbî durumlarda mutlaka bir hekime başvurulması ve onun önerileri doğrultusunda hareket edilmesi esastır.)

——————
Bu yazı, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Gıda ve Çevre Kontrol Şube Müdürlüğü’nde görevli Gıda Yüksek Mühendisi Deniz Ardalı‘nın makalesinden yararlanarak hazırlanmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.


.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, Üzüm Çekirdeği Ekstresi, uzum cekirdegi ekstresi faydalari, uzum cekırdegı ekstraktı, üzüm çekirdeği ekstraktı faydaları, üzüm çekirdeği ekstresi ne işe yarar, üzüm çekirdeği ekstresinin faydaları, üzüm çekirdeği ekstresi kullananlar, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

6 yorum

 1. Üzüm Çekirdeği Ekstresinin Özellikleri, Yararları başlıklı yazınızı çok beğendim. Ancak, Türkiye’de üzüm çekirdeği ekstresi nereden satın alınır? Bir de bunu yazarsanız, tam olacak. _

 2. Üzüm çekirdeği ekstresinin (veya üzüm çekirdeği özünün) çok etkili olduğunu duymuştum, ama gerçek ve kaliteli üzüm çekirdeği özü nereden bulunur, bilmiyordum. Tavsiye ettiğiniz siteden aldım, hem üründen hem de firmadan çok memnun kaldım. Bu konuda verdiğiniz bilgiler ve kaliteli ürün tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. _

 3. Üzüm çekirdeği özü gerçekten adeta mucizelerle dolu bir besin desteğiymiş. Birçok uzmanın tavsiyesini okudum, çok etkilendim. Bu arada, sahte ürün satan yerler olduğunu da duyduğum için, sizin tavsiyenize göre satın aldım. Tavsiye ettiğiniz ürünlerden sadece üzüm çekirdeği ekstresi değil, başka ürünler de aldım, hepsinden çok memnun kaldım, çok teşekkür ederim. _

 4. Ben daha önce bir dükkândan, üzüm çekirdeği ekstresi diye satılan bir şey almıştım. Ama sahte midir nedir, hiç faydasını görmemiştim. Geçen ay sizin tavsiye ettiğiniz siteden üzüm çekirdeği özü ürünleri alıp kullandım. Çok iyi etkilerini gördüm. Tavsiyeniz için teşekkür ederim, Allah razı olsun.

Yorumlar kapatıldı.