■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Zeytin ve Zeytinyağı – Kutsal Armağanlar

Yazının Tam Başlığı: Zeytin ve Zeytinyağı – Kutsal Armağanlar
Zeytin ve zeytin yağının faydaları

Zeytin ve Zeytinyağı

Adına türküler yakılmış, bazen yavan ekmeğe katık yapılmış zeytin. Zeytin ağaçlarının gölgesinde geçirilir bazen en sıcak yazlar.

Umutları yeşerten “barışla” bütünleştirilir, o narin dalları. Bir de bakmışız ki, bu ikili sofralarımızın en güzel misafirleri olmuş. Aşıklar “zeytin gözlüm” diye hitap eder sevdiceklerine. Yetinmemiş, kutsal bir armağan olarak bellediğimiz yağını da sunmuş bizlere…

Kısacası, derler ya “vazgeçemediğimiz”, işte öyle bir şey bizim için zeytin.

Zeytinin sofralarımızla buluşması, 8000 yıl önceye dayanıyor. Anavatanı Mezopotamya’dan tüm Akdeniz’e yayılmış, özellikle Roma İmparatorluğu zamanında Akdeniz’in her tarafına zeytin ekilmiş.

Dini inanışlar arasında ise, Nuh Peygamber’e tufanın bittiğini müjdeleyen güvercinin gagasında zeytin dalı olduğuyla ilgili bir hikâye var.

Dünyada İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus, Fas ve Portekiz’de yetiştirilen zeytin, ülkemizde de hemen hemen bütün kıyılarımızda yetişir. Özellikle Ayvalık, Edremit ve Zile’de çok yaygın olarak üretilir.

Zeytin ağaçları, baharın sonlarına doğru çiçeklenir. Meyveler hamken yeşildir, olgunlaştıkça siyahlaşır. Zeytinler salamura edilip, siyah ya da yeşil olarak sofralara gelir. Sofralık zeytinler daldan elle, yağlık zeytinler ise ağaca sopayla vurup yere döktürerek toplanır.

Zeytin ağaçtan ilk toplandığında çok acı olduğu için yenmez, tuzlu suda bekletilerek acılığı giderilir.

Killi, kireçli, akaçlaması iyi ve derin toprakları seven zeytin ağaçları, dikildikten 4-8 yıl sonra meyve vermeye başlar. En yüksek verime 15-20 yıl içinde ulaşır. Zeytin ağacı bir yıl bol, ertesi yıl az ürün verir.

Kutsal yağ:

Zeytinyağı Akdeniz Mutfağı’nın vazgeçilmezi, yemeklerin, salataların en güzel katığı zeytinyağı, ilk olarak Fenikeliler tarafından üretilmiş. Yunan mitolojisine göre, zeytinyağını insanlığa tanrıça Athena armağan etmiş. Bu yüzden onu kutsal kabul edip, barış ve bereketin simgesi olarak görmüşler.

İlk kutsal kitap Eski Ahit’e göre ise, Adem Peygamber ölmeden önce Tanrı’dan merhamet yağını diler ve bunun için oğlu Şit’i görevlendirir. Şit, Aden Bahçeleri’ndeki Bilgi Ağacı’ndan üç tohum alır ve babasının ağzına koyar. Adem öldükten sonra gömülünce tohumlar yeşerir ve bu tohumlardan zeytin ağacı, sedir ağacı ve servi ağacı büyür. Bu nedenle zeytinden elde edilen zeytinyağının mitolojik açıdan da önemi çok büyük.

Hem mutfakta hem de vücut bakımında yıllarca kullanılmış. Çeşitli ilaçların üretilmesinden, evleri aydınlatmada yakıt olarak kullanılmasına kadar pek çok yararı var, zeytinyağının. Doymamış asit içermesi nedeniyle, zararlı maddeleri yok eden zeytinyağının hazmı, diğer bitkisel yağlara göre çok daha kolay.

Zeytinyağı nasıl elde edilir?

Tarih boyunca pek çok millet için geçim kaynağı olan zeytinyağını elde etmede özellikle Romalılar büyük başarı sahibi.

Yağlık zeytinlerin ezilip preslenmesiyle zeytinyağı elde edilir. Zeytinin yağı çıkarıldıktan sonra, geriye kalan küspeden de kimyasal yolla, prina yağı denilen ve sabun yapımında kullanılan bir yağ çıkarılır.

Zeytinyağı türleri içinde en makbulü olan “halis zeytinyağı” üretmek için, ağaçtan toplanan zeytinler ülkemizde yaygın olarak bulunan yağhanelere getirilir. İçinde taş bir değirmen olan havuza boşaltılır. Zeytinler burada taşın altında ezilir. Sızma zeytinyağı, değirmen havuzunun eğimli kenarından dibe doğru akar. İçindeki asit oranı yüzde 1′i geçmez.

Kalite açısından ikinci sırada yüzde 1.5 asitli “naturel yağ” geliyor. Yüzde 5 asitli “lampante”, zeytinyağları arasında en kötüsü… Lampante rafine edilip, içine yüzde 15 oranında sızma yağ katılınca “riviera” elde ediliyor.

Bu arada Türkiye’nin, zeytinyağı üretiminde dünyada 4. sırada yer aldığını da belirtelim.

Zeytinyağı hakkında kısa notlar

– Zeytinyağının içine kekik, dövülmüş sarmısak, fesleğen katarak tadını arttırabilirsiniz.
– Pankreas hücrelerini koruyan maddeler içerdiği için, diyabetik hastalıkları önler.
– İçinde bulunan linoleik asit sayesinde, böbrek ve karaciğerde yağ depolanmasını önler.
– Kalbi korur ve bağırsakları düzenler.
– Saçların dökülmesini önlemek için zeytinyağı kullanılır.
– Antioksidan içeriği sayesinde, yüksek ısıda oksidasyonda ısıya en dayanıklı yağ, zeytinyağıdır. Bu nedenle, kızartmalar için en uygun yağdır.
– Zeytinyağı, karabiberle karıştırılıp içilince, öksürüğe çok iyi gelir.
– Zeytinyağını kesinlikle güneş almayan bir yerde saklamak gerekir.
– Vücudun romatizmalı yerlerine ve kireçlenmiş eklemlere zeytinyağı sürülüp güneşe tutulması çok iyi gelir.

Zeytinyağının iyisi nasıl anlaşılır?

– Zeytinyağı alırken, özellikle cam şişede satılanları tercih edin. Şişeyi ters çevirip baktığınızda dibinde tortu birikiyorsa, bu kalitesiz bir yağdır.
– Zeytinyağından bir yudum alıp ağzınızda dolaştırdığınızda boğazınızı yakmıyor ve meyve tadı veriyorsa bu iyi bir yağdır.

Evde yapabileceğiniz bir test

Aslında buna test demek de pek doğru sayılmaz, gözlem demek belki daha doğru olur. Yukarıda, zeytinyağının asit derecesine göre sınıflara ayrıldığından söz ettik. Ama en kötü zeytinyağı bile, diğer sıvı yağlardan daha iyidir. Şöyle ki:

– Ocağınızda, başka bir sıvı yağ (ayçiçek yağı veya özellikle mısıryağı) ile kızartma yapın. Ocağın kapağına veya fayanslara sıçrayan yağı silmeyin. Daha bir ay dolmadan, bu damlaların sarımtrak, yarı şeffaf plastik boncuklara dönüştüğünü görürsünüz. Damlacıklar sertleşmiştir, yapıştıkları yerden çıkarmak (kazımakla ve ilaçlamakla bile) çok çok zor olacaktır.

– Daha sonra, aynı koşullarda zeytinyağı ile bir kızartma yapın. Ocağın kapağına veya fayanslara sıçrayan damlacıkları yine silmeyin. Aylar, hatta yıllar sonra bile, küçük bir kâğıt peçeteyle silmek istediğinizde kolayca silindiğini, sertleşmemiş olduklarını görürsünüz.

Şimdi, yiyeceklerde kullandığınız sıvı yağların VÜCUDUNUZDA nasıl bir etki yaptığını, bu gözlem sonucuna göre düşünün ve kıyaslayın. İşte zeytinyağının kutsallığı… (http://ailecesaglik.com)
.

Zeytin ve Zeytinyağı yazısı ile igili Aramalar

Zeytin ve Zeytinyağı, zeytin, zeytinyağı, şifalı yağlar, şifalı besinler, siyah zeytin, yeşil zeytin, zeytin mucizesi…


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Zeytin ve Zeytinyağı – Kutsal Armağanlar - -


sitemap -- sitemap

banner