Akıllı Çubuk Sağlıksız Yemeği Haber Veriyor

Akıllı çubuk sağlıksız yemeği haber veriyor

Akıllı Çubuk, sağlıksız yemekte alarm veriyor

Akıllı buzdolabı, akıllı telefın derken, şimdide akıllı yemek çubuğu yapıldı. Bu akıllı çubuk yemeğin sağlıklı mı, sağlıksız mı olduğunu inceleyip, size haber veriyor.

Bildiğiniz gibi, Çin’lilerin geleneksel yemek yeme şeklinde çatal yerine yemek çubukları kullanılıyor. Şimdi Çin’de bir firma, yenilen yemeğin kimyasal analizini hızla yapıp, kansere yol açabilecek zararlı bir yiyecek tespit ederse, üzerinde bulunan lambalarla bunu haber veren akıllı çubuk geliştirdi.

Çin’li arama motoru Baidu’nun paylaştığı bu akıllı çubuk gerektiğinde içme suyunun PH değerini de ölçebiliyor. Yemek veya içeceğin sağlık açısından güvenilirliğini test eden akıllı çubuk kullanıcıyı yediği yemek konusunda uyarıyor.
.

Akıllı Çubuk, sağlığı koruyor

Arama motoru Baidu’nun yıllık geliştirici konferansında tanıttığı bu cihaz, bir mini bataryaya sahip cihaz, sensörleri aracılığıyla yağları ayırt ederek kansere yol açıp açmayacağını belirliyor. Eğer sağlığa zararlı olduğunu belirlerse tepesindeki kırmızı ışıkla kullancısını yemek konusunda uyarıyor.

Çin’de özellikle son yıllarda gıda güvenliğinin büyük sorun haline geldiğini belirten firma, 2008′de yaşanan sağlık skandalının 6 çocuğun ölümü ve 300 bin kişinin rahatsızlanmasına sebep olduğununu hatırlatıp, uyarıyor. Sadece yemek çubuklarının kullanıldığı Çin’de değil, tüm dünyada ilgi çekeceği düşünülen ürünün şu an için prototip olduğunu belirtelim. Yani, seri üretimi ve satışı, şimdilik yok.

Akıllı çubuk hakkındaki videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

** **

.