Beyaz Eşya Kullanımında Enerji Tasarrufu

Beyaz Eşya Kullanımında Enerji Tasarrufu

Evlerde kullanılan elektrikli ev aletleri istenilen hizmet ve konfor seviyesini etkilemeksizin daha az enerji ile kullanılabilir. Beyaz eşyaları satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırmak önemlidir.

Enerji tasarrufu için hangi beyaz eşyaları tercih etmeliyiz? Beyaz eşyaların etiketlerinde belirtilen enerji sınıfları ne anlama geliyor? Hangi enerji sınıfındaki eşyalar daha az elektrik harcar? Daha az elektrik tüketimi için A enerji sınıfı ya da üzeri eşyalara yüksek bedeller ödemeye değer mi? A plus enerji sınıfındaki beyaz eşyalar neden çok pahalı? gibi soruların cevaplarını yeni bir beyaz eşya ya da dayanıklı tüketim cihazı almayı düşünenlerin iyice araştırmaları gereklidir.

Beyaz Eşya Kullanımında Enerji tasarrufu için neler yapmalıyız?

Evlerde kullanılan elektrikli ev aletleri istenilen hizmet ve konfor seviyesini etkilemeksizin daha az enerji ile kullanılabilir. Verimli ev aletleri kullanılarak elektrik faturalarında azalma sağlanabilir. Verimli aletlerin fiyatları benzer modellerinden daha pahalı olabilir; ancak verimli aletlerin satın alınması esnasında ödenen fiyat farkı daha sonra elektrik faturalarındaki düşüş ile kullanıcıya geri dönmektedir.

Beyaz eşyaları satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştırmak önemlidir. Enerji verimliliği yüksek bir cihaza yapılan yatırım maliyeti daha fazla olmakla birlikte, cihazın 10–15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu ödenen parayı geri kazandırmaktadır. Ev aletleri satın alırken “A” ve üzeri işarete sahip olanların en verimli olanlar olduğunu hatırlamak önemlidir. Yüksek verimli ve çok düşük verimli cihazlar arasında % 60’ın üzerinde enerji tüketim farkı bulunduğu unutulmamalıdır.

Enerji tasarrufu Beyaz Eşya Kullanımında Enerji Tasarrufu istiyorsak, cihazı alırken enerji etiketlerine dikkat etmeliyiz.

————–

Beyaz Eşya Kullanımında Enerji Tasarrufu İçin Gelen Aramalar

Enerji sınıfı, A sınıfı ne demek, beyaz eşya, Enerji Tasarrufu …

.
İlgili Yazılar: