Çamaşır Makinesi Kullanımında Enerji Tasarrufu

Çamaşır Makinesi Kullanımında Enerji Tasarrufu

Evimizin önemli beyaz eşyalarından biri olan çamaşır makinesi kullanımında enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Yazımız size bu konuda yardımcı oluyor…

Tüm beyaz eşyalarımızı satın alırken uzun yıllar boyunca kullanmayı planlayarak alıyoruz. O nedenle bu ürünlere dayanıklı tüketim eşyası deniyor.

Dayanıklı tüketim eşyaları uzun yıllar kullanılmak için alındığına göre, alınan makinenin fiyatının yanı sıra, ne kadar enerji harcayacağı, servis imkanının olup olmadığı, motor ve parça garantisinin süresi, su tüketim miktarı, çalışırken çıkardığı ses seviyesi gibi satın almada dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var.

Peki, çamaşır makinesi kullanımında nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl elektrik ve su tasarrufu sağlayabiliriz? Bunlara bir bakalım.

Çamaşır Makinesi Kullanımında Enerji Tasarrufu Nasıl yapılır?

Az elektrik harcamak ve faturaların şişkinliğini azaltmak için çamaşır makinesi satın alırken de kullanırken de bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerekir.

Çamaşır makinesi kullanırken enerji tasarrufu;

  • Enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız, çamaşır makinesini, kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırınız. (Tam kapasiteyi pratik olarak, çamaşırların üzerine bastırıp, çamaşır ile tambur arasındaki boşluğun yaklaşık bir karış olması ile belirleyebilirsiniz.)
  • Yıkamayı güçleştireceği için fazla deterjan koymayınız.
  • Çamaşırlarınızı düşük sıcaklıklarda yıkayınız.
  • Çamaşırlarınızın kiri ya da miktarı az ise ekonomik/ hızlı programları tercih ediniz.
  • Çok kirli ve lekeli olmayan çamaşırlarınız için ön yıkama ve yüksek sıcaklık kullanmayınız.
  • Çamaşırlarınızı kurutma makinesinde kurutacaksanız; yıkama programınız için önerilen sıkma devrini tercih ediniz.

Çamaşır Makinesi Satın Alırken Enerji Tasarrufu;

  • Enerji tasarrufu yapmak için çamaşır makinesini satın alırken, enerji performans etiketi üzerindeki enerji ve su kullanım verimlerini göz önünde bulundurarak en verimli olanları tercih ediniz.
  • Gereksiniminize uygun kapasitedeki çamaşır makinelerini tercih ediniz.

Enerji tasarrufu Çamaşır makinesi kullanımında enerji tasarrufu istiyorsak, makineyi alırken enerji etiketlerine dikkat etmeliyiz.

————–

Çamaşır Makinesi Kullanımında Enerji Tasarrufu İçin Gelen Aramalar

Enerji sınıfı, A sınıfı ne demek, beyaz eşya, Çamaşır Makinesi, Enerji Tasarrufu …

.
İlgili Yazılar: