Adaçayı Faydaları ve Yapılışı

Adaçayı Faydaları

Dağların tepelerinde yabanî olarak kendiliğinden yetişen adaçayı, uzun yapraklı, açık yeşil renkli, oldukça keskin kokulu bir bitkidir.

Adaçayı, yaz başında haziran-temmuz gibi, çiçek açınca toplanır ve kurutulur. Taze yeşil yaprakları da kullanılabilir.

Adaçayı Faydaları:

Adaçayı gaz söktürücü etkisi nedeniyle mide ve bağırsak gazlarını gidermede faydalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Mide bulantısını keser. Uyarıcı etkisi ile kan dolaşımını hızlandırır ve vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Göğüs açıcı ve rahatlatıcı etkisi astım hastaları için yararlıdır. Dişleri beyazlatır ve güçlendirir. Sinir sistemi üzerinde etkilidir: Sakinlik verir, çok sinirli ve gerginlik içinde olanlara adaçayı faydalıdır.

  • Mide ve bağırsak gazlarını giderip bulantıyı keser.
  • Uyarıcı özelliği olmasından dolayı kan dolaşımının düzenli çalışmasını sağlar.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Depresif haller ve buna bağlı sinirsel titremelerde kullanılır.
  • Sinirsel yorgunluklara iyi gelir.
  • Soğuk algınlığında fayda sağlar.
  • Menopoz dönemi sıkıntılarını azaltıcı etkisi vardır.
  • Adaçayı ile gargara yapılırsa ağız, diş eti ve dildeki şikayetlerle boğaz ve bademcik enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.

Adaçayı nasıl kullanılır?

Adaçayı özellikle çayı demlenerek içilir. Ayrıca, yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Banyo suyuna katılırsa, vücuda zindelik verir. Özellikle hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle yemeklerden sonra içilmesi yararlıdır. Ada çayı suyu ile ağızda gargara yapılırsa bademcik, diş eti ve boğazlarda oluşan iltihaplar kısa sürede iyileşir.

Adaçayının Yapılışı:

Bir fincan kaynamış suyun içerisine bir adet dal halindeki bitki çayınızı atınız. 1-2 dakika içinde çayınız içime hazırdır.

Uyarılar:
Ada çayı kaynatılmamalıdır. Zararlı toksinler ortaya çıkabilir. Hamilelikte kullanılmaması tavsiye edilir. Gebelik süresince ve emziren annelere tavsiye edilmez. Adaçayı günde 2-3 bardaktan fazla içilmemelidir. Ada çayı fazla kullanıldığında tansiyon yükselebilir. Günde 3 fincandan fazla içilmesi erkeklerde cinsel gücü azaltabilir.

Adaçayının Saklama Koşulları:
Adaçayı Kuru ve kapalı ortamda saklayınız. Son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.

————–

Adaçayı Faydaları ve Yapılışı İçin Gelen Aramalar

Bitki çayları, Adaçayı faydaları, şifalı bitkiler, Adaçayı neye iyi gelir …

.
İlgili Yazılar: