Bitki Çayları, 36 Bitki Çayı İçin Kısa Bilgiler – 4

güzellik için bitki çayı, şifalı otlar, güzelleştiren bitki çayları ailecesaglik.com
  1   2   3   4   5

Bitki Çayları ve Yararları 4

Bitki çayları konusu, bu sitenin önemli bölümlerinden birini oluşturuyor. Bitki çayları bölümümüzde, zamanla bütün bitki çayları ele alınacak, tarifleri verilip, yararları anlatılacak.

Bu yazımızda ise, yaygın olarak kullanılan 36 tane bitki çayına yer verilip, bu bitki çayları ile ilgili kısa bilgiler sunuldu. Bu yazıda adı geçmeyen diğer bitki çayları hakkında da kısa tanıtımlarımız olacak. Ayrıca her bitki çayı için ayrıntılı ve yararlı bilgiler veren yazılar da sitemizde her zaman bulunabilir.

bitki çayları Bu yazımızda, 36 bitki çayı hakkında kısa tanıtımlar, her birinde 7 tane bitki çayı olan 5 parçaya ayrıldı. Şu anda bu yazının dördüncü bölümündesiniz, diğer 4 bölümü de okumanızı tavsiye ederiz.

Limon çayı:

A, B, C ve D vitaminleri ihtiva eder. Kalbi ferahlatır, böbrek tıkanıklıklarını ve bademcik iltihaplarını giderir. Tansiyonu düşürür. Nezleye iyi gelir. Sinir sistemini yatıştırır. Mideyi rahatlatarak hazmı kolaylaştırır, idrar sökmede etkilidir. Mide bulantısını keser ve kusmayı önler

Melissa çayı:

Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafıza zayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlinde kullanılır. Balgama ve sedef hastalıklarına çok faydalıdır. Kalbe kuvvet ve ferahlık verir. Çarpıntı ve sıkıntıyı uzaklaştırıp zihni açar. Akrep sokmalarında yakı yapılırsa faydalıdır. Diş ağrılarını dindirir.

Mersin çayı:

Astım bronşit ve nefes darlığını giderir. Bakterilere ve virüslere karşı iyi bir antiseptiktir. Kanama kesicidir. Yatıştırıcıdır. Verem bel soğukluğu, şeker hastalığı, akciğer iltihabı, müzmin ishal ve idrar yolu rahatsızlıklarında etkilidir.

Nane çayı:

Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçların terkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklere konur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîde ağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nane uçucu yağı da oldukça fazla kullanılan bir yağdır. Bakterilere karşı etkilidir. Safra salgısını uyarıcı etkisi vardır. Nane en etkili gaz söktürücülerden biridir.

Nane – Ihlamur çayı:

Organizmanın savunma gücünü arttırarak ateşli soğuk algınlıklarını kısa sürede giderilmesinde etkilidir. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazm gidericidir. Kan dolaşımını düzenleyerek migren ağrılarının giderilmesine faydalı olur. Göz çapaklarının giderilmesinde faydalıdır.

Nane – Limon çayı:

Mide ağrılarını geçirir. Bulantıyı önler. Migren, uykusuzluk, baş dönmesi ve nezleye iyi gelir. Mide spazmlarını giderir. Kronik karın ağrılarını giderir. Gaz söktürücü. Kramp giderici, ağrı kesici ve antiseptik özellikleriyle ferahlatıcı özellikleri vardır.

Papatya çayı:

Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur.Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.
Bakterilere karşı oları etkisiyle iltihapları giderir, içimi son derece yumuşak bir çaydır. Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede faydalıdır. Haricen deri ve mukoza iltihaplarında kullanılır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.

  1   2   3   4   5
NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, bitki çayları isimleri, faydalı bitki çayları, çay isimleri, bitki çayı isimleri, en faydalı bitki çayları, bitkisel çaylar isimleri, bitki aylar, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

1 yorum

  1. Bütün bitki çayı isimleri ve bitki çaylarının kısa kısa faydaları hakkında, çok güzel makaleler yayınlamışsınız, öncelikle teşekkür etmek istiyorum. “36 Bitki Çayı İçin Kısa Bilgiler” başlıklı yazı dizisinin beş makalesini de okudum ve sayenizde bitki çayları hakkında çok bilgilendiğimi hissediyorum.

    Ama, hatırladığım kadarıyla daha önce bu sayfada, kaliteli bitki çaylarını bulabileceğimiz bazı internet siteleri hakkında tavsiyeler vardı. Şimdi onları kaldırmışsınız. Bence kaldırmasaydınız iyi olurdu, çünkü sizinki gibi güvenilir sitelerin tavsiyelerine ihtiyacımız oluyor. Piyasanın durumu malûm, sahte ürünlerden geçilmiyor. _

Yorumlar kapatıldı.