Bitki Çayları, 36 Bitki Çayı İçin Kısa Bilgiler – 5

gençlik ve sağlık için bitki çayları ailecesaglik.com
  1   2   3   4   5

Bitki Çayları ve Yararları 5

Bulunduğunuz sayfadaki bitki çayları yazısı, 36 tane bitki çayının kısa tanıtımlarını içeren, 5 bölümlük bir yazının 5. bölümüdür. Yazının diğer 4 parçasını okuyup incelemenizi tavsiye ederiz.

bitki çayları Bitki çayları bölümümüz, www.AileceSaglik.com sitemizin önemli bölümlerinden biridir. Bu bölümde, bütün bitki çayları ele alınarak tarifleri yapılıp, faydaları ve özellikleri anlatılacak.

Bu yazıda ele alınmayan diğer bitki çayları hakkında da özet bilgiler içeren yazılarımız olacak; ayrıca bitki çayları özellikleri ve yararları hakkında geniş bilgilerin yer aldığı yazılar da sitemizde sürekli bulunabilecektir.

Portakal – Elma çayı:

Sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Soğuk algınlığı, öksürük, ses kısıklığına karşı kullanılır. Yatıştırıcıdır. Uyku verir, içindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürür, idrar ve hacet yollarındaki sorunları giderir. Vücudun su dengesini korur. Yüksek derecede potasyum içerir. Cildin kurumasını sağlar. Kırışıklıkların meydana gelmesini önler. Kasları kuvvetlendirir. Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Kalp krizi önlemede faydalıdır. Bulantı ve kusmayı gidermede etkilidir.

Rezene – Anason çayı:

Mide ve bağırsak gazlarını gidericidir. Hazım kolaylaştırıcı, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Uyku hissi verir. Emzikli bayanlarda süt bezlerini faaliyetini arttırır. Ağrı kesicidir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Kalbi kuvvetlendirir ve yorgunluğu giderir.

Rezene çayı:

Mide ve bağırsak hareketlerini arttırır. Uçucu yağı düz kaslarda meydana gelen spazmları giderici olarak kullanılır. Bronş mukozası üzerindeki salgıları arttırmada ve iltihap gidermede etkilidir. Gaz söktürücü ve süt artırıcıdır. Göz damarlarını kuvvetlendirir. Çocuklarda iştah açıcıdır.

Sahlep:

Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

Sinameki çayı:

Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit ve spastik kabızlıkta kullanılmaz.

Yeşil çay:

Yeşilçay içerisindeki kateşinler sayesinde; kanser riskini azaltır, tümörü küçültür. Kolesterolü düşürür. Tansiyonu dengeler. Kan şekerini ayarlar. Bakterileri öldürür.

Ağız kokusunu önler. Grip virüsünü öldürür. İçerisindeki vitamini sayesinde performansı olumlu yünde etkiler. Yorgunluğu ve uyku halini ortadan kaldırır. İdrar söktürücüdür. Stresi azaltır Kan damarlarını güçlendirir. Diş çürümesini önler, içerisindeki E vitamini sayesinde antioksidan olarak rol oynar. Yaşlanmayı geciktirir. Kanser hücrelerinin gelişmesini önler. Akciğer, mide, bağırsak, karaciğer ve deri kanserlerini önleyici etki yapar. Damar sertliğini önler. Kemik erimesini engeller. Kilo verdirir. Migrene faydalıdır.

Zencefil – Ihlamur çayı:

Nefes darlığı, astım bronşitte faydalıdır. Bağırsak gazlarını giderir. Karın ağrılarını keser. Karaciğer tıkanıklığını, mide üşütmesini giderir. İshali keser. Ağrı kesicidir. Unutkanlığı giderir. Müzmin bronşite karşı çok etkilidir. Her türlü soğuk algınlığına iyi gelir. Gevşetici, sakinleştirici ve terleticidir.

  1   2   3   4   5

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, bitki çaylarının faydaları, Bitki çayları ve faydaları, bitki caylari cesitleri, bitkisel çaylar, çay çeşitleri, bitki çayı çeşitleri, bitki çaylarının faydaları kısaca, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

4 yorum

  1. Bitki çayı isimleri bile bilmezdim, şimdi neredeyse bütün bitki çaylarının isimlerini ve ne işe yaradıklarını, neye iyi geldiklerini biliyorum. Tabii sizin bu yazınız sayesinde… 36 Bitki Çayı İçin Kısa Bilgiler yazı serisinin 5 yazısını da okudum, çok yararlı ve bilgilendirici bir yazı, teşekkür ederim. _

Yorumlar kapatıldı.