Ihlamur Çayının Yararları ve Yapılışı

Ihlamur Çayının Faydaları ve Yapılışı

Ihlamur Çayı ve Ihlamur Ağacı

Ihlamur çayı faydaları saymakla bitmeyen şifalı çaylardan biridir. Ihlamur çayı, ıhlamur ağacının yaprak ve çiçeklerinden yapılır.

Yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur çayı, Tilia adıyla bilinen ıhlamur ağacından (lime tree) elde edilir. En çok rastlanan ıhlamur ağacı türleri ise, Tilia cordata (küçük yapraklı ıhlamur) ve Tilia platyphyllos (büyük yapraklı ıhlamur)’dur. Küçük yapraklı ıhlamur (Tilia cordata) diğer türlere göre daha etkilidir; ancak, küçük yapraklı ıhlamur ülkemizde pek bulunmaz. Büyük yapraklı ıhlamur ve gümüşi ıhlamur ise ülkemizde bolca yetişmektedir.

Ihlamur ağacı oldukça hızlı gelişir ve 15-25 metre uzunluğa kadar erişebilir. Ihlamur ağacının sağlığa yararlı olan, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ve ıhlamur çayı yapılan bölümü, sarı-beyaz renklerde açan çiçekleri ve yapraklarıdır. Ihlamur çiçekleri bahar aylarında açar ve bu mevsimde toplanıp kurutulur. Kalp şeklinde olan bu çiçekler 5-10 santim uzunluğa kadar büyür. Ihlamur ağacının kabuğu gri renkte, yumuşak ve liflidir.

Ilıman iklime özgü bir ağaç olan ıhlamur ağacı, kışın yapraklarını döker. Ağacın türüne bağlı olarak, güçlü ve yumuşak bir kokusu olan ıhlamur çiçekleri açabilir. Ihlamur çiçeklerinin, bünyesinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Kurutulmuş ıhlamur çiçekleri hafif tatlı ve yapışkandır.

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur çayı eskiden beri, sinirleri yatıştırıcı ve stres giderici olarak kullanılmaktadır. En yaygın bilinen etkisi bu olmakla birlikte, ıhlamur çayı daha birçok konuda insan sağlığının hizmetindedir. Ihlamur çayının faydalarına maddeler halinde kısaca göz atacak olursak:

 • Ateş düşürür
 • Terlemeyi sağlar
 • Öksürüğü yumuşatır
 • Grip ve nezleye iyi gelir
 • Migren ağrılarını azaltır
 • Kaygıyı hafifletir
 • Stresi hafifletip ve rahatlama sağlar
 • Kan basıncını düşürür
 • İshal tedavisinde kullanılır
 • Karaciğer rahatsızlıklarında kullanılır
 • Damar sertliğine iyi gelir
 • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar
 • Kas spazmlarını giderir
 • Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır
 • Hazımsızlığa iyi gelir
 • Boğaz ağrısına iyi gelir
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur
 • Çarpıntıyı giderir

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Yemeklerden sonra kahve ya da siyah çay içme alışkanlığınız varsa, bunların yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir, hem de ruhsal olarak rahatlama elde edersiniz. Ihlamur çayı yaparken, bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur kullanabilirsiniz. Ihlamur çayı yapmak için, ıhlamuru suyla birlikte kaynatmayın. Önceden ıhlamur koyduğunuz demliğe, başka bir yerde kaynattığınız suyu boşaltıp ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak ıhlamur çayı içebilirsiniz.

Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur çayı ülkemizde ve farklı toplumlarda geleneksel olarak grip nedeniyle yükselen ateşi düşürmek amacıyla kullanılmaktadır. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açmaya yarar. Sıcak ıhlamur çayı boğaz ağrısını ve öksürüğü azaltır. Yatıştırıcı etkisi olan ıhlamur çayı gerginliği alır, kaygı nedeniyle gerilen sinirleri yatıştırır, stresi azaltır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Yüksek tansiyona ve kalp çarpıntısına karşı da tavsiye edilen ıhlamur çayı, C vitamini kaynağı olan limon suyu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Ihlamur çiçeği ile hazırlanan cilt kremleri, kaşıntılı deri hastalıklarının belirtilerini hafifletmek için kullanılmaktadır. Çeşitli kozmetik markaları selülit kremlerinin yapımında ıhlamur kullanmaktadır.

Ihlamur çayı, idrar söktürücü olarak karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Ihlamuru piyasada kurutulmuş ıhlamur çiçekleri, hazır poşet çay, kapsül, ıhlamur özü ve tentür halinde bulabilirsiniz.

Ihlamurun Yan Etkileri ve Zararları

Ihlamur uzun süre kullanılmamalıdır, kısa süreli ve tavsiye edilen miktarlarda kullanıldığında hiçbir yan etkisi yoktur.

Uzmanlar uzun süreli kullanımının kalp hasarına neden olabileceğini belirtiyorlar. Miktar olarak da ıhlamur çayı tüketiminde aşırıya gidilmemesi gerekir. Günde 3-4 bardaktan fazla ıhlamur çayı içmek için, önce doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır. Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek ciltte tahrişe yol açabilir. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

Ayrıca, bütün sıcak içecekler için yapılması gereken bir uyarının da tam yeridir: Sıcak içeceklerin aşırı sıcak, kaynar derecede içilmesi çok zararlıdır. Çayın çok sıcak olarak içildiği doğu illerimizde yemek borusu kanserinin yaygınlığı, bu konuda yeterince fikir vermektedir.


 

İlgili Aramalar:

ıhlamur, ıhlamur çayı, ıhlamur çayının faydaları nelerdir? ıhlamur çayı nasıl yapılır?, ıhlamur çayının yararları, ıhlamur bitki çayı, ıhlamur çayı nasıl içilir?, ıhlamur çayı zararları, ıhlamur bitki çayı, ıhlamur çayı etkileri

 

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, ıhlamurun faydaları, ıhlamur çayı, ıhlamur faydaları, ıhlamur zayiflatirmi, ıhlamur çayının faydaları, ıhlamurun faydaları ve zararları, ihlamur cayi zayiflatirmi, zayıflama.
.
İlgili Yazılar:

2 yorum

 1. Çocukken her hastalanmamızda annem hemen ıhlamur çayı yapıp bize içirirdi. Bu yüzden ıhlamur çayı bence sadece şifalı bir çay değil; aynı zamanda anne sevgisinin de simgesi… _

 2. Ihlamur çayının faydaları hakkında böyle derli-toplu bir yazı arıyordum, teşekkür ederim. Ihlamur çayının genel bir “yumuşatıcı” olduğunu, espriyle karışık, bir arkadaşımdan duymuştum. Yazınızı okuduktan sonra öğrendim ki, ıhlamur çayı öksürüğü yumuşatıyor, yüksek ateşi yumuşatıyor, ağrıları yumuşatıyor, sinirleri yumuşatıyor, sindirim sistemini yumuşatıyor, kas spazmını yumuşatıyor… Gerçekten ıhlamur çayının faydaları denince aklıma gelecek kelime, gerçek bir “yumuşatıcı” olacak. Eminim çamaşır yumuşatıcı olarak da kullanılır. 🙂 _

Yorumlar kapatıldı.