Kuşburnu Çayının Faydaları ve Yapılışı

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Yapılışı

Son dönemlerde birçoğumuz, doktora gitmek ve kimyasal ilaç kullanmanın dışında, doğal, organik ürünler ve şifalı bitkilerle derdimize kendimiz derman arar olduk. Bu yazımızda alternatif tıbbın önemli bitkilerinden olan kuşburnu çayının faydaları ve yapılışı ile kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Kuşburnu özellikle kış mevsiminde tercih ettiğimiz bir bitkidir. Çünkü; hemen hemen her evde bulunan kuşburnu çayı, kışın soğuk günlerinde içimizi ısıtır. Kuşburnu bitkisinin çayı dışında bir de, çoğumuzun kahvaltılarda severek yediğimiz marmelatı var. Peki, evlerimizde kendine bu kadar yer bulan kuşburnu hakkında ne biliyoruz bir bakalım.

Kuşburnu Bitkisinin İçeriği:

Bol miktarda C vitamini deposudur. Ayrıca; fosfor ve potasyum bakımından da zengindir. A vitamini olan karoten, B1, B2, E ve K vitaminlerini de içermektedir. Mineral madde yönünden de zengin olup, yapısında sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, bakır, çinko gibi katyonlar yanında sülfat, klorür, nitrat gibi anyonlarda bulunmaktadır.

Kuşburnu Bitkisinin Yarar ve Zararları:

Vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan kuşburnunun, insan sağlığına hiçbir şekilde zararı yoktur. Zararlarının aksine faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

İşte Kuşburnu Çayının Faydaları:

Dokulardaki sertleşmelere ve kemik erimesine karşı tedavide, kireçlenmelerde, siyatiklerde, romatizmada ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde, kemik kırılmalarında, raşitizmde ve vücudun bağ dokularını güçlendirmede etkilidir.

C vitamini eksikliğinin tedavisinde, ateş, genel yorgunluk gibi hastalıkların tedavisinde de destekçidir.

Gastrit spazmda, gastrit asit eksikliğinde ve ülserden kaynaklanan şişkinliğin önlenmesinde, bağırsak hastalıklarında ve ishalin önlenmesinde, genel enfeksiyonlar, kabızlık, safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, hemoroit tedavisinde, sindirim sistemimizde bulunan bazı parazit yapıların atılımını kolaylaştırmada etkilidir.

Kanser ve bazı rahim hastalıklarında, hamilelik dönemindeki kramplarda ve menopoz tedavisinde, kanı inceltme, kan devir daimini hızlandırmada ve toksinleri çözmede, çeşitli kanamalarda, kansızlıkta ve kanı temizlemede yardımcıdır.

Tansiyonu düzenlemede, karaciğer iltihabını temizlemede, diyabette kan şekerini düzenlemede, safra kesesi taşlarının önlenmesinde, gut hastalığında, ürik asit metabolizma bozukluklarında etkilidir.

Gözleri kuvvetlendirmede ve gece körlüğünü önlemede, grip, solunum yolları enfeksiyonunda ve öksürük tedavisinde, iştah açmada, kavrama yeteneği ve beyin fonksiyonlarını güçlendirmede, stresin azaltılmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır. İshali keser. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

Kuşburnu Bitkisi Kullanım Alanları:

 • Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemini güçlendirir.
 • Kabızlık ve hafif safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı başarılıdır.
 • Ayrıca kuşburnunun, böbrek üstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı da bilimsel alanda kanıtlanmıştır.
 • Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir.
 • Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir.
 • Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur.
 • Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır.
 • Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir.
 • Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır.
 • Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar.
 • Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır.
 • Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir.
 • Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur.
 • Aynı zamanda tansiyonu düzenler.

Kuşburnu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Daha çok Kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu, bebek maması ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa faydası görülür. Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı Kuşburnu yağı cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıkları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Bu vitamine ihtiyaç duyulduğunda her zaman hazırlayabileceğiniz iki tane kuşburnu çayı yapılış tarifi bizden.

Kuşburnu Çayının Yapılışı 1:
Kuşburnu Çayı için Malzemeler:
– 2 kase kuru kuşburnu
– Şeker
– Su

Yapılışı:
Kuşburnuları yıkayın ve büyük demliğe koyun. Tamamına yakın su ekleyin ve kaynatın. Ocağı kapatıp bir süre dinlendirin. Daha sonra tekrar kaynatın. İsteğe göre şeker ekleyerek sıcak veya soğuk servis yapın. Suyu azaldıkça üzerine su ekleyerek yeniden kaynatın. Bu şekilde birkaç gün boyunca içilebilir. Durdukça daha da güzel oluyor.

Kuşburnu Çayının Yapılışı 2:
Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu, orta boy 1 su bardağı soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10 dakika kaynatılır ve süzülür. Veya aynı miktar, kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak kuşburnu çayı yeterlidir.

kuşburnu Şifa olsun.

————–

Kuşburnu Çayının Faydaları ve Yapılışı İçin Gelen Aramalar

Bitki çayları, lavanta çayı faydaları, şifalı bitkiler, lavanta çayı neye iyi gelir …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, KUŞBURNU ÇAY YAPILIŞI, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: