Papatya Çayının Faydaları ve Yapılışı

Papatya Çayı Faydaları

Papatya, Papatyagiller familyasına ait bir kır bitkisidir. Kırsal arazilerde, dere kenarlarında bol olmakla birlikte, hemen hemen her yerde kendiliğinden yetişen, kokusu hoş olan, çoğunlukla sarı-beyaz renkte çiçekli bir bitkidir. Bu bitkinin farklı renkte çiçekleri olan türleri de vardır. Bu bitkiden şifalı papatya çayı ve papatya yağı elde edildiği gibi boya sanayisinde de hammadde olarak kullanılmaktadır.

Bu bitkinin şifa kaynağı olduğunu bilmeyenler için ayrıntılı bir yazı hazırladık. Sitemizdeki daha pek çok şifalı bitkilerle ilgili yazıları da incelemenizi tavsiye ederiz.

Papatya Çayının Faydaları ve Papatya Kullanım Alanları

Papatya bitkisi Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Papatyanın çiçekleri öğlen saatlerinde sapsız olarak toplanır ve gölgede kurutulur. Papatyanın faydası bitkinin toplanması ve kurutulma şartlarının nasıl olduğuna göre değişmektedir. Toplama ve kurutmada yapılan yanlışlık papatya çiçeklerinin şifa gücünün azalmasına neden olur. Papatya çiçeği toplandıktan sonra bir yıl içinde kullanılmalıdır. Bir yıldan daha uzun süre bekletilmiş olan çiçekler kullanılmamalıdır.

Papatyanın pek çok türü olmakla beraber, en şifalı olan türü mayıs papatyası adı verilen türdür. Mayıs papatyası her yerde bulunmaz.

Papatya ve Papatya Çayının Faydaları

 • Mayıs papatyası içeriğindeki flavonoitler ve uçucu yağ bileşenleri sayesinde mide ve bağırsak spazmlarını, şişkinliği, gaz şikayetlerini giderici ve sindirime yardımcı etkilere sahiptir. Bitkinin bu etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Papatya çayı, antispazmodik yani spazm giderici etki gösterir. Bağırsak iltihaplanması, kramplar, hazımsızlık, gaz, ishal ve kolik şikayetlerinde görülen semptomları azaltabilir. Uterus(rahim) üzerinde de spazm giderici etki göstererek premenstrüel(adet öncesi) krampları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • The Antibiotic Alternative adlı kitabında Dr. Cindy LA Jones, papatya’nın antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleriyle mesane enfeksiyonu da dahil olmak üzere, idrar yolu enfeksiyonlarında yararlı olacağını belirtmiştir.
 • Mayıs papatyası, gastrit ve ülser rahatsızlıklarında kullanılır. İçeriğindeki alfa-bisabolol anti-ülser özellik göstermektedir.
 • Journal of Agricultural and Food Chemistry’de yayımlanan araştırma sonucu papatya çayının şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan böbrek hasarı, görme kaybı gibi etkilerin azalmasında yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Papatya bitkisinin bu tür sorunların meydana gelmesinde rol oynayan iki enzimin baskılanmasını sağladığı görülmüştür.
 • Japon bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre papatya çayı günlük olarak içilirse, kan şekerinin yükselmesini önleyici etki göstermekte ve şeker hastalığı nedeniyle gözde oluşan olumsuzlukları da giderici etkide bulunmaktadır.
 • Agricultural and Food Chemistry dergisinin 2008 eylül sayısında yayınlanan çalışmaya göre hayvanlar üzerinde yapılan testlere göre papatya hiperglisemik ve diyabetik komplikasyonların gelişme riskini azaltmaktadır.
 • Flavonoitlerin bir başka özelliği de merkezi sinir sistemi üzerinde hafif yatıştırıcı etkisidir.
 • Papatyadaki önemli bir bileşen olan Flavonoid Chrysin maddesi uyku sorunlarına yardımcı olabilir. Yatmadan 30 dakika önce içilecek papatya çayı rahatlatıcı etki sağlar.
 • Biological and Pharmaceutical Bulletin mayıs 2005 sayısında yer alan çalışma sonucuna göre papatya anksiyete ve uyku bozuklukları tedavisinde yararlı etkiler gösterebilir.
 • Maryland Medical Center Üniversitesine göre, papatya çayı anksiyete ve uyku proplemlerinin hafifletilmesine yardımcı olur.
 • 2009 yılında Clinical Psychopharmacology’da yayınlanan araştırmaya göre papatya takviyeleri ankisiyetenin azaltılmasında yararlı olabilir.
 • Adet düzensizliklerine karşı kullanılabilir. Regl döneminde yaşanan depresiflik için yemekten 30 dk sonra içilecek papatya çayı rahatlatıcıdır. Adet döneminden üç gün önce papatya çayının içilmeye başlanması depresifliğin giderilmesinde etkili olur.
 • Papatya flavonoitlerinin ve uçucu bileşenlerinin geniş spektrumlu ödem giderici özelliği olduğu ve de dolayısıyla vücutta ödemi boşaltmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir.
 • Papatyanın iltihap giderici özelliğinin yanında alerji oluşumunu önleyici, mikropların gelişimini engelleyici ve yara iyileştirici etkileri sebebiyle taze hazırlanmış mayıs papatyası çayıyla cildin temizlenmesi sivilce oluşumu, yüzde şişkinlik gibi durumlarda yararlı olabilmektedir.
 • Sinüzit tedavisi için papatya buğusundan yararlanılabilir.
 • Papatya yağı ile yapılan friksiyonlar romatizmal kas ağrılarına iyi gelebilir.
 • Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mayıs papatyası çiçeğinin farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, ağız ve boğaz mukozası iltihaplarında gargara olarak, basurda ve ağrılı adet kanamasında oturma banyosu, karın ağrıları, gastrit, mide ülseri ve hazımsızlıkta da oral şekilde kullanımına onay vermiştir.

Papatya Kullanım Alanları

Mide krampları için Bitkisel Çözüm
Papatya çayının oldukça kuvvetli antispazmodik ve anti-enflamatuvar bileşenler içeren bir bitki çayı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, mide ve bağırsak spazmı tedavisinde son derece etkilidir. Mide tedavisi için papatya çayı bir fincan sabah ve akşam yemeklerinden önce günde iki defa içilir.

Uykusuzluk için Bitkisel Çözüm
Papatya çayı, uykusuzluk gibi uyku bozuklukları için harika bir çözümdür . Yatmadan önce 30 ila 45 dakika önceden içilen bir fincan papatya çayının uyku getirici ve uykusuzluk tedavisi için faydalı olduğu bilinir.

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) için Bitkisel Çözüm
Papatya bağırsak ağrıları ve kramplarını azaltır ve aynı zamanda bağırsaklarda aşırı gaz ve şişkinliği rahatlatmak için de yardımcı olur.Bu nedenle, basit bir bitkisel tedavi ile irritabl bağırsak sendromu, mide bulantısı ve mide iltihabına veya mide gribi rahatsızlıkları bir fincan papatya çayı ile tedavi edebilirsiniz.

Migren Baş ağrısı için Bitkisel Çözüm
Papatya migren için harika bir bitkisel kürdür . Migrenden kaynaklanan baş ağrısı şikayetleriniz varsa başınız ağrıdığını fark etmeye başladığınızda bir fincan papatya çayı için. Baş ağrısını gerçekten hafifletecek hatta çoğu kişide migren ağrılarına kesin çözüm sunacaktır.

Premenstrüel Sendrom (PMS) ve Adet Sancıları için Bitkisel Çözüm
Papatya çayının PMS ve Adet Sancıları tedavisinde faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Yanıklar ve sıyrıklar için Papatya Yağı Kullanımı
Papatya yağı orta derecedeki yanıkların tedavisinde çok faydalıdır. Papatya yağının yanık tedavisi için kullanımı oldukça basittir. Günde bir kez yanmış bölgeye papatya yağı az miktarda ve nazikçe sürülür. Sıyrıklar ve yanıklar için papatya çayı da kompres-tampon olarak kullanılarak sürülebilir. Bunun için bir bardak kaynar suyun içine 3 poşet papatya çayı ekleyerek güçlü bir karışım elde edilebilir. Su ılıyınca içine bir bez batırın ve yaralı bölgeye kompres olarak kullanabilirsiniz.

Cilt Beyazlatmak için Papatya Çayı
Papatya cilt beyazlatıcı bitkisel bir etkiye sahip olup cildinizi tonunu açar. Kullanımı da oldukça basit. 3 adet Papatya çayı poşetini iki litre suya atarak kaynatıyoruz. Daha sonra papatya çayını bir tencereye dökerek bu iki litrelik suyun buharını yüzümüze tutuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kaynar vaziyette değil de 7- 10 dakika bekledikten sonra suyu hafif ılıtarak buharını yüze uygulamadır. Diğer yandan koltuk altı ve genital bölge kararmasına karşı da cilt beyazlatmak için banyo suyuna 2 litre papatya çayı ilave edilebilir.

Göz Çevresindeki Siyah Halkaların Azaltılması İçin Papatya Çayı 
Papatya çayının göz yorgunluğu ve göz çevresindeki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Bunun için basit bir bitkisel çözüm yapılabilir. Ilık suya 2 adet poşet papatya çayı ilave edeceğiz. 5 dakika sonra, sudan çay poşetlerini çıkartıp oda sıcaklığına kadar soğutuyoruz. Sonra kompres olarak göz çevremize yerleştirerek 25-30 dakika kadar bekletiyoruz.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır ve Demlenir?

Papatya Çayı :
1 tatlı kaşığı papatya kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendirilir. Süzüldükten sonra içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir. Etkisini yitirmemesi için kaynatılmadan hazırlanır.

Papatya Yağı :
Çiçekler bir şişenin boğazına kadar gelecek biçimde doldurulur. Çiçeklerin üstüne çıkacak şekilde saf zeytinyağı eklenir ve iki hafta süresince güneşte bekletilir ve her gün çalkalanır. İki hafta sonunda süzülerek kullanıma hazır hale gelir. Serin ve kapalı bir yerde saklanır.

Papatya sinüzit sorunu içinde kullanılmaktadır. Sinüzit bitkisel tedavisi için papatya buğusundan yararlanılabilir. İki yemek kaşığı kadar ince kıyılmış papatya yarım litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. Baş havlu ile örtülür ve 5-10 dk solunur.

Papatya Çayının Zararı Var Mıdır?

Alman papatyası ya da Mayıs papatyası olarak bilinen matricaria recutita yan etki bakımından güvenli bir bitki kabul edilir. Ancak çiçek alerjisi olan kişilerde papatya polenlerine karşı meydana gelebilecek yan etki de gözden kaçırılmamalıdır.

Gerçek mayıs papatyası Matricaria recutita olandır. Birçok papatya çeşidi olduğu için hangisinin kullanıldığını bilmek gerekir.

Papatya Çayı Tedavide yalnızca mayıs papatyası çiçeği kullanılmalı, rumi papatya çiçeği ise kullanılmamalıdır. Piyasada çiçekleri papatyaya benzeyen ama içeriğinde sakıncalı maddeler olan bazı bitkilerin de papatya olarak satıldığına rastlanmıştır. Bu bitkilerdeki pirazolidin alkaloitleri bebeklerde zehirlenme ve ölümlere neden olabilir.

Bebeklere papatya çayı verilmeden önce hangi papatya çeşidini kullandığınızı bilmelisiniz. Kalitesinden emin olduğunuz firmaların hazır ürünlerini kullanmak daha güvenli olabilir.

Papatya Suyu Ne İçin Kullanılır?

Rahatlatıcı bir bitki çayı, iltihaplı ciltler için tedavi amaçlı ve soğuk algınlığından daha çabuk kurtulmak için kullanılan papatya saçların rengini açmakta ve bakım maskelerinde kozmetik olarak da kullanılır. Piyasada papatya suyu ya da özü içeren saç bakım ürünleri bulmanız mümkün. Daha hesaplı bir çözüm içinse papatya suyunu evde kendiniz uygulayabilir ya da şampuanınıza katabilirsiniz.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?
Eğer hazır papatya suyu bulamadıysanız taze papatyalardan ya da papatyalı çay poşetlerinden kendiniz hazırlayabilirsiniz. 10-15 papatya çiçeğini ya da 8 papatyalı çay poşetini küçük bir tencerede kaynattığınız suya atın ve ateşi kısın. 15 dakika bu şekilde demlenmesini bekledikten sonra ocağın üstünden alın ve 30 dakika kadar oda sıcaklığında soğumasını bekleyip poşetleri ya da papatyaları çıkartın.

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?
Papatya suyunu saçlarda kullanmak için 3 seçeneğiniz var. Birincisi saç sağlığına katkısı bulunan ve doğal ürünlerle hazırlanan bakım kürü, ikincisi papatya suyunu günlük şampuanınıza eklemek, üçüncüsü de durulama suyu olarak kullanmak.

Papatya Suyuyla Saç Bakım Maskesi:
Bir kase papatya suyu içinde bir çay kaşığı lavanta yağı ekleyin ve karıştırın. Bu karşıma 4 yemek kaşığı sade yoğurt ekleyin ve tekrar karıştırın. Karışımı köklerden uçlara saçlarınıza sürün ve 30 dakika bekleyin. Ilık su ve nemlendirici şampuan ile maskeyi çıkartabilirsiniz.

Papatya Sulu Şampuan:
Gündelik olarak kullandığınız şampuana papatya suyu ekleyerek saçlarınızın rengini açabilirsiniz. Bunun için 1 şişe şampuan için 4-5 yemek kaşığı papatya suyu ekleyebilirsiniz. Bebek şampuanları bu karışım için kullanılabilir. Saçlarınızın renginin birden çok açılmaması için azar azar ekleyerek size uygun karışımı bulabilirsiniz.

Papatya Suyuyla Durulama:
Saçlarınızı şampuanladıktan sonra 4 birim suya eklediğiniz bir birim papatya suyunu durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Ancak özellikle güneşin yoğun olduğu yaz aylarında bu direk karışım saçlarınızın rengini çok ve çabuk açılmasına neden olabilir. Bu yüzden papatya suyunun ölçüsünü daha az tutarak başlayabilirsiniz.

Kaynak: www.naturey.com

————–

Papatya Çayının Faydaları ve Yapılışı İçin Gelen Aramalar

Bitki çayları, faydaları, papatya neye iyi gelir, papatya çayı, Papatya Çayının Faydaları, şifalı bitkiler

.
İlgili Yazılar: