■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Uykusuzluk İçin Doğal Bitki Çayları

Yazının Tam Başlığı: Uykusuzluk İçin Doğal Bitki Çayları
Melisa Çayı - bitki çayları -- AileceSaglik.com

Uykusuzluk İçin Doğal Çözümler

Stresin her zaman ve her ülkede uykusuzluğun başlıca nedeni olduğu bilinmektedir. Stresli yaşamın sıklığı ülkeden ülkeye değişse de, stresin insanlar üzerindeki en bilinen etkisinin uykusuzluk olduğu gerçeği değişmiyor.

Ülkemiz de stresli yaşam koşullarının yoğun olarak yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle, ülkemizde strese dayalı uykusuzluk şikâyetlerine çokça rastlanmaktadır.

Stres kaynaklı uykusuzluk rahatsızlığında kullanılan kimyasal yatıştırıcı, sakinleştirici ve uyku sağlayıcı ilâçların yanısıra; yüzyıllardır kullanılan bitkisel çözümler de oldukça yaygındır.

Bu bitkiler uykusuzluk sorununun ortadan kaldırılması amacıyla, doğru şekilde kullanıldığında, yan etkileri yok denecek kadar az ve yararları açısından oldukça etkili olduğu gibi, ucuz ve pratik çözüm olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, ilâçlar gibi bağımlılık yapmaması da bitkisel tedavinin diğer bir olumlu özelliğidir.

Uykusuzluk İçin Kediotu ve Melisa

Uykusuzluk probleminin giderilmesi için evde hazırlanan ve kullanılan bitkisel yöntemler içinde en etkili olduğu bilinen iki seçenek, Kediotu kökü ve Melisa(oğulotu)dır.

Ülkemizde bolca bulunan, özellikle deniz kıyısı olan bölgelerde ve en çok da Akdeniz bölgemizde kendiliğinden yetişen bu bitkiler, uyku sorunu için tavsiye edilmektedir.

Burada, sağlıklı bir uyku düzeni için kullanılan ve Doktor Mustafa Eraslan tarafından tarifi yapılan iki bitki çayına yer vereceğiz.

Uykusuzluk İçin Melisa Çayı:
Evde kolayca yapabileceğiniz Melisa Çayı, uyku uyumanızı sağlayacak ve uykusuzluk nedeniyle yaşadığınız sağlık sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Oğulotu da denilen Melisa bitkisinin yaprakları kullanılarak yapılan bu bitki çayı; stres, huzursuzluk, gerginlik durumunu düzelterek, bu nedenlerden kaynaklanan uykusuzluk sorununa çözüm olmaktadır.

Melisa çayının yapılışı çok kolaydır. Yatmadan 1 saat önce, 2-3 gr (birkaç tane) kuru melisa yaprağı bardağa konup, üzerine kaynatılmış su eklenir (Melisa yaprakları ocakta kaynatılmaz). Üzeri kapatılarak 9-10 dakika kadar bekletilir. Bu süre sonunda içilebilir sıcaklığa gelen ve demlenen çay, yavaş yavaş içilir. Bir saat kadar sonra da yatılır.

Uykusuzluk İçin Kediotu Kökü Çayı:
Uyku sorununun giderilmesinde kullanılan diğer bir şifalı bitki çayı ise Kediotu Kökü çayıdır. Kedi otu da ülkemizde kolayca bulunabilen bir şifalı bitkidir.

Bağımlılık yapmayan kediotu, hem uykusuzluk, gerginlik, tedirginlik, stres problemlerine karşı, hem de migren ağrılarını gidermede kullanılır. Ülkemizde kullanımı oldukça yaygın olan kediotunun hem taze hem de kurutulmuş şekildeki kökü, uykusuzluk sorununda kullanılabilir.

Yine Dr. Mustafa Eraslan’ın basit tarifi ile anlatırsak, kediotu çayı şöyle hazırlanır: Bir bardak içine kaynatılmış ve hafif ılıklaştırılmış su doldurulur, üzerine bir çay kaşığı (2-3 gram kadar) parçalanmış kök (taze veya kuru) eklenir. Bu karışım, üstü kapatılarak 12 saat kadar demlenmeye bırakılır. Yatmadan iki-üç saat önce, bu soğuk çaydan bir bardak içilir.

Sağlıklı, iyi uykular dileriz.

———————————————-
© AileceSaglik.com

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, cocuklarda uyku sağlayıcı bitkiler, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Uykusuzluk İçin Doğal Bitki Çayları - -


sitemap -- sitemap

banner