Böbrek İçin Yararlı Yiyecekler

Böbrek İçin Yararlı Yiyecekler

Böbrek İçin Yararlı Yiyecekler Nelerdir?
.
Doğru beslenerek böbreklerimizin iyi çalışmasına da katkıda bulunabilir miyiz?
.
Böbrek için yararlı yiyecekler konusu, böbrek sağlığının önemli yönlerinden biridir. Aldığımız gıdaların böbrek sağlığımızı etkilediğini biliyor musunuz?

Böbreklerimizin iyi çalışması için hangi yiyecekleri tüketmemiz gerekiyor?

Ailece sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz için böbrek fonksiyonlarımızın düzgün çalışması çok önemli. Böbreklerimizin tam randımanlı çalışmasını sağlamak, böbrek taşı oluşmasını engellemek ve yaşamımızın bir bölümünde daha ciddi böbrek hastalıklarıyla karşı karşıya kalmamak için, böbreklere yönelik bir detoks uygulamamız ve böbreklerimizi düzenli olarak temizlememiz gerekiyor.

Peki bunu nasıl yapacağız?
Hangi gıdalar böbreklerimizi temizliyor?
Biz de sizler için bu konuyu araştırdık.

İşte böbreklerinizden tüm birikmiş toksini atmanızı sağlayacak böbrek için yararlı yiyecekler…

Su

Böbreklerin iyi çalışabilmesi için bolca su tüketmemiz gerekiyor. Böbreklerimiz çok sayı da kılcal damar yumağından oluşuyor ve bu ince damarlar her bir kalp atışında kanımızı süzerek zehirli maddeleri kanımızdan ayırıyor. Bu zehirli, zararlı maddeler gün boyu tükettiğimiz suyun fazlası yardımıyla vücudumuzdan atılıyorlar.

Türk milleti olarak su tüketmeyi çok sevmediğimiz için bu zararlı maddeler böreklerden atılamayarak böbrek fonksiyonlarını zorluyor.

Böbrekleri koruyabilmek için sağlıklı bir erkek günde 2-2,5 litre, sağlıklı bir bayan 1,5-2 litre su tüketmelidir. Ayrıca vücudumuzun %60’nın su olduğu düşünülürse, suyun hayati önemi daha iyi anlaşılır. Terlediğimiz yaz günlerinde su tüketimini arttırmalıyız. Tabi her şeyin fazlası nasıl zararlı ise günde 4,5-5 litre su tüketmek de zararlıdır.

Yoğurt

Yoğurt gibi mayalanmış süt ürünleri probiyotik olmaları açısından böbrek sağlığı için çok yararlıdır. Yoğurt ve benzeri ürünlerin barındırdıkları yararlı bakteriler böbreğin birçok hastalığa karşı bağışıklık kazanmasına katkıda bulunurlar.

Maydanoz

Maydanozun pek çok şeye iyi geldiği biliniyor. Maydanoz idrar söktürücü ve böbrek taşlarının bir numaralı düşmanıdır. Maydanoz böbrek sağlığı için, özellikle de böbrekleri hızlı çalıştırması nedeniyle böbrek taşı tedavisi ve vücuttaki toksinleri atarak zayıflama diyetlerinde oldukça etkilidir.
Ayrıca maydanoz bol miktarda A, C, E ve K vitaminleri ile potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor ve kükürt deposudur. Maydonozda bulunan bu maddeler de birbirleri ile etkileşerek böbreklerimizi temizler.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği antioksidan özelliği, mineral ve vitamin açısından zengin olmasıyla oldukça yararlı bir gıdadır. Böbreklerimizi serbest zararlı radikallerden korur.

Zerdeçal

Antiseptik özelliği taşıdığı için zerdeçal bir çok ilacın da içinde bulunur.

Dutsu meyveler (Çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini)

Birçok hastalıkla savaşmak için dutsu meyvelerin antioksidan açısından zengin olmaları özelliğinden yararlanılır. Ayrıca dutsu meyvelerin içerdiği kinin sayesinde üreyi ve ürik asiti böbreklerden atarak böbrek sağlığını güçlendirdikleri bilinmektedir.

Zencefil

Böbrek için zencefili çiğ ya da pişmiş olarak tüketmek çok yararlıdır. Zencefilin kanı temizleme ve böbreği toksinlerden arındırma özelliği vardır.
Diyabetli hastaların böbrek sağlığını korumasına da zencefil yardımcı olur.

Isırgan Otu

Isırgan otu da böbrekler için şifalı bitkilerin başında gelir. Böbreklerimizde toksin birikmesini ısırgan otu önler. Isırgan otu çayı yapılıp içilirse, böbreklerin çalışmasını hızlandırmada çok etkili olur.

Pirinç

Böbrek sağlığımız için pirinç oldukça yararlı bir besin türüdür. Pirinç düşük potasyum içermektedir. Ayrıca pirinç vücudumuza gereken kadar enerjiyi verecek bir karbonhidrattır. Potasyum vücut için gerekli bir mineral olmakla birlikte fazla potasyum böbrekler tarafından filtre edilerek vücuttan atıldığı için böbrekleri yorar. Tüketilen pirinç düşük oranda potasyum içerdiğinden nişastalı karbonhidratlara alternatif olarak kullanılır.

Adaçayı

Adaçayının pek çok şeye faydası olduğu biliniyor. Bunlardan başlıcaları; sindirim sistemini düzenlemesi, kan dolaşımını hızlandırması, vücudu güçlendirmesi, mide bulantısını kesmesi, sinirleri yatıştırması ve en önemlisi de böbrekleri çalıştırması. Adaçayı bir miktar kurutulup 1 litre suda kaynatılarak içildiğinde, böbrek ve mesane rahatsızlıklarına iyi gelir. Yemeklerden sonra içilen bir fincan adaçayı böbreklerin daha fazla çalışmasına yardımcı olur.

Kırkkilit Otu

Kırkkilit otu, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında çok faydalıdır. Böbrek kumu, böbrek ve mesane taşları sorunu yaşayanlar, Kırkkilit Otu ile demlenen çaydan hergün bir fincan içerlerse böbreklerin çalışması hızlandırılabilir. Bu sayede kırkkilit otu böbrek taşı oluşumunu önlerken, oluşmuş taşları da düşürmeye yardımcı olur.

Ayrık Otu

Ayrık otu önemli bir idrar söktürücüdür. Bu amaçla kullanılan ilaçların hemen hepsinde ayrık otu özü kullanılır. Ayrık otu idrar söktürücülüğünün yanı sıra böbrek iltihaplarını kurutmada, böbrek kum ve taşlarını düşürmede de etkilidir.

Yukarıdaki besinleri düzenli olarak zaten tüketiyorsanız ekstra herhangi bir uğraşa ihtiyacınız olmayacaktır. Böbrek sağlığınız için beslenmenize dikkat etmeli ve tavsiye edilen besinleri çok daha fazla tüketmelisiniz.
.

Böbrek İçin Yararlı Yiyecekler İle İlgili Aramalar

böbreğe faydalı besinler, böbreğe faydalı bitkiler, böbreğe faydalı yiyecekler, böbreğe iyi gelen besinler, böbreğe iyi gelen bitki, böbreğe iyi gelen bitkiler, böbreğe iyi gelen yiyecekler …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, böbrek sağlığı için en faydalı besinler hangileridir, böbrek sağlığı için en faydalı besinler, böbreklere ne iyi gelir, böbrek sağlığı için en faydali besinler nelerdir, böbreklere iyi gelen yiyecekler, bobrek sagligi icin faydali besinler, böbreğe ne iyi gelir, zayıflama.
.