Çocuğum Yemek Yemiyor

Bebeklerde çocuklarda iştahsızlık, yemek, beslenme sorunu

Çocuğum Yemek Yemiyor

Yemek yememek konusunda ısrar eden çocuğunuza, zorlayarak, tenkit ederek veya rüşvet vererek yemek yedirmeye çalışmak, bu davranışı beslemekten başka bir işe yaramaz.

Yemek yememe sorununun nedenleri nelerdir?

Bu davranışın temelinde bir çok neden vardır. Genellikle çocuğun dikkatleri üzerine çekerek kendini daha önemli hissetmek istemesidir.

Veya diğer bir neden ise iştahın çocuktan çocuğa değişmesidir. Bazı çocuklar, tıpkı kimi erişkinlerde olduğu gibi daha az iştahlıdır. Çocuğun iştahı az olduğu için anneler onu yemeğe zorlar o da reddeder. Bunun üzerine anne baba daha ileri giderek zorlama kandırma, ceza verme, tehdit etme yoluna başvurarak yemek zamanlarının çocuk için bir eziyete dönüşmesine neden olur.

Böylelikle yemek ve yemek zamanı, ilgili kötü çağrışımlar zamanla gerçekten çocuğun yemek yemeğe şiddetli tepkiler vermesine neden olur.

Yemek Yemeyen Çocuğa Nasıl Davranılır?

Yemek yemekte zorluk çıkaran çocuğunuza uygulanacak en iyi yöntem yemek istemediğinde “peki” diyerek, onunla ilgilenmemeli endişe veya öfke ile bakmamalı, olayın çok normal olduğu izlenimi vermelisiniz. İsterse yemeğini olduğu gibi bırakabilir, ama diğer öğüne kadar hiç bir şey vermeme konusunda kararlı olmalısınız. Unutmayın 3-5 gün aç kalmakla çocuğa hiç bir zarar gelmez.

Yemekte problem çıktığında annenin en uygun davranışı şöyle olmalıdır: “Hepsini yemek zorunda değilsin, şimdi aç değilsen bir sonraki yemekte yersin.”

Böylece çocuğun anneye direnç göstermek için bir nedeni kalmayacaktır. Yemek öncesinde şu küçük öneriler yemek zamanının daha keyifli geçmesine yardımcı olabilir.

-Çocuğunuzun çok yorgun ve uykusuz olarak yemeğe başlamamasına dikkat edin.

-Yemek öncesinde yıkanmış el yüz ve taralı saçlar onun kendini daha zinde ve keyifli hissetmesini sağlıyabilir.

-Yemek tabağı veya servisi desenli parıltılı materyeller şeklinde olursa çocuğun ilgisi yükselebilir.

-Yemek masasını hazırlarken ondan yardım almanız, çocuğunuzun kendine olan güveninin de artmasına yardımcı olacaktır.

-Yiyeceği kadar yemeği tabağına kendisinin servis yapması, yemeğini tamamlamasına yardımcı olabilir.

Tüm bunlara rağmen çocuğunuz kilo kaybediyor, yenilenleri çıkartıyor, yemek yemeyi kesinlikle reddediyorsa, bir uzmandan yardım almanızda fayda vardır.

————————————–
hastarehberi.com

.