Çocuklarda İştahsızlık için 10 Adımda Çözüm

Bebeklerde çocuklarda iştahsızlık, yemek, beslenme sorunu

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık sorunu, gerçekten anne ve baba için çok önemli bir sorundur. Bazı anne-babaların en büyük sıkıntısı çocuklarına yemek yedirememektir. Bazı çocuklar hiçbir şey yemek istemez, ısrar ettiğinizde de ağzına alır ve sonra püskürtüp bunu oyuna çevirir. Bazı çocuklar da yedirdiklerinize hayır demez ama, kısa süre sonra hepsini kusarlar. Bu çocuklarda iştahsızlık durumu anne babaları çok üzer. “Çocuğum gelişemeyecek, gerekli vitamin ve proteinleri alamıyor, yaşıtlarından geri kalacak, gelişim sorunu yaşayacak” endişesi duyan anne babalar ne yapacaklarını da bilemeden çaresizce ve yılmadan çocuklarına türlü oyunlarla birşeyler yedirebilmeye çalışırlar.

Çocuklarda iştahsızlık sorununu aşmak için ve çocuklarına birşeyler yedirebilmek için anne babalar o kadar değişik yöntemlere başvururlar ki, bir süre sonra çocuklarının esiri olur çıkarlar. Çocuk şımarır, her istediğini ebeveynine yaptırabileceğini keşfeder ve içinden çıkılamaz başka sorunlar oluşur. Bu yanlış uygulama hatalarına düşmemeniz için, bu yazımızda çocuklarda iştahsızlık sorununa 10 adımda çözüm önerileri sunuyoruz. Bu 10 adımı doğru uygularsanız çocuklarda iştahsızlık sorunundan kurtulabilirsiniz…

Aşağıda çocuklarda iştahsızlık için çözüm önerilerimizi sıraladık. Bu 10 adımı uyguladıktan sonra sonuçlarını ve çocuğunuza etkilerini yazının altına yorum olarak yazıp, bizimle paylaşırsanız başka anne babalara da yol göstermiş olursunuz. Şimdi gelelim çocuklarda iştahsızlık için çözüm önerilerimize…

Çocuklarda İştahsızlık için 10 Adımda Çözüm

1. Çocuklarda iştahsızlık sorununun arkasında fiziksel veya ruhsal bir neden olup olmadığını araştırın ve fiziksel rahatsızlık varsa tedavisini sağlayın. Çocuklarda iştahsızlık sorunu aile içindeki ruhsal problemlerden kaynaklanıyorsa, bu problemleri çözün. Gerekirse bunun için aile danışmanlığı ve psikolojik destek alın.

2. Çocuğunuzun sofrada oyalanması ve yemeğini ağzında bekletmesi sırasında sabırlı olun. Çocuğa yemek miktarını artırmak için zorlama ve baskı yapmayın. ‘Kardeşin bitirdi, sen hâlâ yemedin’ gibi kıyaslamalar yapmayın. Yemesi karşılığında takdir edin; fakat kesinlikle ödüle alıştırmayın.

3. Çocuğunuzun öğün aralarında kırıntılarla beslenmesini, abur-cubur, fast food atıştırmasını engelleyin ve düzenli saatlerde öğüne alışmasını sağlayın. Öğünde yemeyen çocuğa asla arkasından koşarak kaşık kaşık bir şeyler yedirmeye çalışmayın. Yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirin.

4. Çocuğunuzun tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun, bazen de azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğin her bitişinde onu takdir edin. Her çocuğun belirli bir mide kapasitesi vardır. Çocuğun mide kapasitesi zorla değil; teşvik edici davranışlarla geliştirilebilir. İsteksiz, zorla yenen gıdaların daha sonra çıkarıldığı sık görülmektedir.

5. Sofranızı şenlendirin, yemek sırasında hiçbir şekilde olumsuz, üzücü ve rahatsız edici olaylardan söz etmeyin. Çocuğunuzun yaramazlıklarını ve hoşlanmadığınız yanlarını yemek sırasında dile getirmeyin. Yemek yerken çocuğunuzu eleştirme, ayıplama ve suçlamadan uzak durun, sıkıcı, kuralcı ve uzun konuşmalardan kaçının. Çocuğu ikaz etmek gerekiyorsa da espriyle beraber sempatik bir biçimde yaparak sofranın neşesini kaçırmayın. Bu arada çocukla konuşmak, şakalar yapmak, hikayeler anlatmak yemeği zevkli hale getirebilir ve çocuklarda iştahsızlık bu zevkli sohbetle giderilebilir.

6. Çocuğunuza aşırı miktarda inek sütü vermeyin. Ağırlıklı olarak inek sütüyle beslenen çocuklar tok olduklarından diğer gıdalara karşı direnç gösterirler. Bu durum dengesiz beslenmeye ve genellikle kansızlığa da zemin hazırlar. Ayrıca bu şekilde beslenen çocuklarda ileri yaşlarda alerjik hastalık ve diyabet riskinin görülme olasılığının arttığı da bilinmektedir. Çocuğun diğer ek gıdaları daha fazla alması için inek sütünü bir veya iki öğüne indirmek yararlı olabilir. Besinleri karbonhidrat, protein ve sebzeler açısından dengeli olacak şekilde içeriği zenginleştirerek çocuğunuza yedirmeye gayret edin.

7. Çocuğun bireysel gelişimini destekleyin. Onu sofrada özgür bırakarak kaşığıyla kendi yemesini teşvik edin. Çocuğunuz yemeğini ağzına götürürken döküp saçsa bile azarlama, eleştiri ve şiddetten sakının. Cezalandırılan çocuk tepkisini size yemek yemeyerek gösterebilir.

8. Sürekli aynı yemeği pişirmeyin ve sofrada yemek hakkında olumsuz konuşmayın. Yemekleri iyi pişirin, lezzetli olmalarına özen gösterin, servisi normal sıcaklıkta yapın. Tatsız tuzsuz, iyi pişmemiş, kalitesiz yemeğin iştahla yenmesini beklemeyin.

9. Uygun hava şartlarında çocukları ev hapsinden kurtarın. Açık havada gezinti ve spor yapmalarını, yemeklerini de bu ortamda yemelerini sağlayın. Yüksek oksijenli, temiz hava ve yeşil doğa, hayatı monotonluktan kurtarır, metabolizmayı canlandırır, iştahı açar.

10. Muhtemelen çocukken sizin de iştahsız olduğunuzu ve anne babanızın sizin için endişe ettiğini düşünün. İştah şurubu adı altında satılan ilaçlardan uzak durun.

Çocuklarda iştahsızlık Çocuklarda iştahsızlık için bu önerilerimizi uyguladığınızda işe yarayacağını göreceksiniz

.

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, çocuklarda iştahsızlık nasıl giderilir, zayıflama.
.