Doğru Beslenme İçin 10 Tavsiye

Şişman, şişmanlık, obezite, zayıflamak, kilo vermek, diyet

Doğru Beslenme İçin 10 Tavsiye

Zaman zaman hepimiz kolayımıza geldiği için “fast food” gıdaları tercih ediyoruz. Özellikle çalışanlar, kısa olan yemek molalarında fast food tarzı yiyeceklere yöneliyorlar. Oysa doğru beslenme için fast food gıdalar en kötü seçim diyebiliriz. Doğru beslenme alışkanlığı, aslında çok zor olmayan birkaç noktaya dikkat ederek sağlanabilecek bir davranış biçimi.

Biz bu yazıda doğru beslenme açısından dikkat edilmesi gereken 10 noktayı ele alacağız. Doğru beslenme bakımından söz konusu edeceğimiz bu kuralların çoğunu aslında biliyorsunuz. Yine de doğru beslenme için önemli olan bu noktaları topluca hatırlamanız yararlı olacaktır.

Şimdi elinize kağıt – kalem alın ve birlikte doğru beslenme planı yapalım. Bu doğru beslenme planı, doktor kontrolünde belirli bir diyet programında olmayan, kronik bir rahatsızlık yaşamayan, sağlıklı bireyler için uygundur.

Doğru beslenme kuralları dolaylı olarak zayıflamanıza katkıda bulunsa da; bu listeyi yaparken asıl amacınızın kilo vermek değil, ölçülü beslenmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek olduğunu unutmamalısınız.

Doğru Beslenme İçin Birinci Kural:

Yerken zevk aldığınız yiyecekleri düşünün. Hoşlanarak yediğiniz ve yediğinizde kendinizi mutlu, doymuş ve iyi hissettiğiniz, “her gün olsa yerim” diyebileceğiniz yiyeceklerin bir listesini yapın. Listenizi tamamladıktan sonra, bu listedeki yiyeceklerden sağlıklı olanların yanına bir yıldız koyun. Sağlıklı beslenmeye uygun olmayan, sağlıksız görünen yiyecekleri ya listeden çıkarın ya da daha sağlıklı hale getirebilir misiniz? araştırın.

Doğru Beslenme İçin İkinci Kural:

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve bu ana öğünlerin arasında da atıştırmalık olarak, üç ara öğün saati planlayın. Bu planladığınız öğün saatlerine uymaya özen gösterin. En son atıştırmalık ara öğününüz yatmadan bir-iki saat önce olacak şekilde planlanmalı. Üç ana ve üç ara öğün olmak üzere toplamda altı öğün, diyet yaparken çok fazla gibi görünse de, her birinde küçük porsiyonlar halinde yemek yiyeceğiniz için, daha sık aralarla yemek yemeniz gerekiyor. Bu doğru beslenme planı metabolizmanızı hızlandırarak fazla yağlarınızı eritmeye yarayacaktır. Vücudunuz, yiyecekleri depolamak üzere programlanmıştır. Eğer, vücudunuzu günde bir kere beslerseniz, devamı gelmeyecek düşüncesiyle vücut bunu yağ olarak depolayacaktır. Ama sık sık azar azar beslenirseniz vücudunuz besinleri depolama ihtiyacı duymayacak ve neredeyse tamamını enerji üretmede kullanarak yakacaktır. Güncel beslenme programınızı hazırlarken hem bu azar azar ve sık beslenmeye hem de beslenmenizin dengeli olmasına dikkat edin. Doğru beslenme için öğünlerinizin beş ana yiyecek grubundan ve abartısız, uygun porsiyonlarda olması önemli.

Doğru Beslenme İçin Üçüncü Kural:

Karbonhidrat, gün boyu sizin için gerekli olan enerjiyi sağlayacağından kahvaltınızda mutlaka olmalı. Ekmeğinizi seçerken tam tahıllı buğdaydan üretilmiş olanları seçin. Kahvaltıda tüketeceğiniz az yağlı yoğurt ya da süt, kemikleriniz için gerekli olan günlük kalsiyumu almanızı sağlar. Kahvaltıda tüketeceğiniz proteinli yiyecekler de, kas oluşumuna yardımcı olacaktır. Haftada bir gün kahvaltıda iki yumurta beyazı, bir yumurta sarısını kullanarak omlet yapabilir, omletin yanına da bazı sebzeleri ekleyebilirsiniz.

Doğru Beslenme İçin Dördüncü Kural:

Günün ilk ara öğününde, küçük ve hafif ama sağlıksız yiyecekler yemenizi engelleyecek, sizi tok tutacak ve enerji verecek bir besin seçmelisiniz. Fikir vermesi açısından, bu ara öğünde üç-dört tane iç ceviz, 10-15 tane fındık veya bir porsiyon meyve yemeyi planlayabilirsiniz. Üstelik bu ürünler iş yerinizde, çalışma hayatında da rahatlıkla tüketebileceğiniz kolay ara öğün ürünleridir.

Fast food beslenme tarzı, zararları, hamburger katkı maddeleri

Doğru Beslenme İçin Beşinci Kural:

Öğle yemeğinde, mevsiminde iseniz domates ve salatalık ya da bol yeşillik kullanarak, içine yağsız beyaz peynir dilimleri ekleyerek kendinize güzel bir salata hazırlayabilirsiniz. Bu salataya ton balığı veya haşlanmış tavuk göğüs gibi diğer proteinli gıdaları da eklerseniz daha lezzetli bir salata elde edebilirsiniz. Salatanızın yanında bir dilim de tam buğday ekmeği yerseniz, daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Doğru Beslenme İçin Altıncı Kural:

Öğleden sonra ikinci ara öğün olarak mevsimine göre severek yediğiniz elma, armut, muz veya başka bir diğer meyveyi tüketebilirsiniz. Marketten alacağınız diyet bisküvi gibi bir hazır atıştırmalıkla da bu ara öğünü geçiştirebilirsiniz. Diyet bisküvi paketinin tamamını değil yarısını tüketin. Ayrıca; diyet bisküvinin yanı sıra bir kutu meyveli yoğurt veya bir bardak sütle hazırlanmış az kahveli bir latte de ekleyebilirsiniz.

Doğru Beslenme İçin Yedinci Kural:

Akşam olduğunda yedikleriniz daha hafif olmalıdır. Çünkü; artık birkaç saat içinde yatma vakti gelecek ve bu saatten sonra aldığınız kalorileri yakma şansınız olmayacak. Bunu göz önüne alarak akşam yemeklerinizi çok hafif planlamanız gerekiyor. Yine protein, sebze, tahıl grubu besinlerden küçük bir porsiyon, yanına da bol yeşillikli zengin bir salata akşam yemeği için uygun olur.

Doğru Beslenme İçin Sekizinci Kural:

Akşam saat 19.30 -20.00 sularında kalkacağınız akşam yemeğinden iki – üç saat sonra bir tane meyve yiyerek gününüzü tamamlayın.

Doğru Beslenme İçin Dokuzuncu Kural:

Doğru beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmanın gerekliliğini konusunu da düşünün ve sizin yapabileceğiniz egzersizleri gözden geçirin. Bir spor kulübüne üye olup düzenli olarak egzersiz programına katılabilirsiniz. “Ben düzenli gidemem, zaman ayıramam, egzersiz konusunda disiplinli davranamam” diyorsanız, eve bir yürüme bandı alabilir ya da arkadaşlarınızla keyifli sohbetler eşliğinde güncel yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru Beslenme İçin Onuncu Kural:

Sağlık problemleri her zaman hemen işaret vermez. Bazen sinsice ilerleyen sağlık sorunları yaşanabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli aralıklarla mutlaka sağlık muayenesinden geçin.

Doğru beslenme için bizim tavsiyelerimiz bunlar, gerisi sizin hayal gücünüze ve çabanıza kalmış

.

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, doğru beslenme nasıl olmalıdır, doğru beslenme, zayıflama.
.
İlgili Yazılar: