■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Ev Yoğurdu Yapım Tarifi

Yazının Tam Başlığı: Ev Yoğurdu Yapım Tarifi
evde yoğurt yapımı tarifi, ailecesaglik.com

Ev Yoğurdu Yapımı:

Neden ev yoğurdu yapmalıyız? Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı yoğurtta gizli; ama piyasada satılan, içinde jelatin, nişasta ve benzeri bir sürü katkı maddeleri olan; bununla da yetinilmeyip, koruyucu E bilmem kaç kimyasal maddeleri eklenmiş olan yoğurt değil tabii, insan ömrünü uzatan. Evde katkısız doğal sütten yapılan günlük yoğurtlar, sağlıklı olan.

Doktorların da ev yapımı yoğurt, yâni ev yoğurdu konusundaki ısrarlarına kulak verip, artık sağlığımızı düşünüp, kendi yoğurdumuzu kendimiz yapmalıyız. Bu hiç de zor değil…

Ev Yoğurdu Yapmak İçin Gerekli Malzeme:

Ev yoğurdu yapmak için gerekli olanlar, çok basit:

 • 1 litre günlük süt,
 • Maya olarak çeyrek su bardağı ekşimemiş taze yoğurt,
 • Arzu edilirse 1 tatlı kaşığı bal ya da toz şeker.

Ev Yoğurdu Yapılışı:

Ev yoğurdu yapmak için, ilk olarak 1 litre günlük süt, tabanı kalın olan orta boy bir çelik tencereye alınarak bir taşım kaynatılır. Eğer, koyu kıvamlı daha katı bir yoğurt elde etmek isteniyorsa, süt 5 – 10 dakika daha (arada bir karıştırıp) kaynatılarak, fazla suyunun buharlaşması sağlanabilir. Hatta bir litreden biraz fazla süt kullanılıp, yaklaşık bir litreye ininceye kadar kaynatılması da iyi bir yoldur. Çünkü sütün koyuluğu, yoğurdun katı olmasına yardım eden bir faktördür.

Kaynatma işlemi bitince tencere ocaktan alınıp, bir kenarda sütün ılıması için 20-25 dakika bekletilir. Bu sırada yüzeyinde kaymak oluşmaması için ara sıra karıştırılır.

20-25 dakika bekletilen sütün sıcaklığı, artık ev yoğurdu mayalamaya uygun hale gelecektir. Serçe parmak sütün içine batırılarak sıcaklığı kontrol edilir. Süt parmağı yakmamalı, ama ılıktan daha sıcak olmalıdır. Ev yoğurdu yaparken sütün mayalanabileceği en uygun sıcaklık yaklaşık 45-50 derecedir. (50˚C / 110˚F)

Ev yoğurdu yapımında, mayalama sırasında; tencereden bir kepçe kadar süt alınıp mayanın içine katılır ve iyice karıştırılır. Böylece maya süte alıştırılmış olur. Bu işlemle alıştırılmış maya sütün içine ilâve edilip, 1 – 2 dakika karıştırılarak mayanın süte eşit şekilde dağılması sağlanır.

Ardından (arzu ediliyorsa) yoğurdun daha tatlı olması için 1 tatlı kaşığı bal ya da toz şeker eklenip bir iki kez karıştırılır.

Ev yoğurdu yapmak için hazırladığımız bu karışım, kapaklı, çok temiz cam bir kaba ya da bir porsiyonluk kaplara alınıp; kapakları kapatılmadan, bir fırın tepsisinin içine yerleştirilir. Yoğurt kabı olarak küçük cam kavanozlar da kullanılabilir.

Fırın 50 dereceye ya da varsa “yoğurt ayarı”na getirilip, tepsi fırının içine yerleştirilir. Bu arada, “neden fırın?” diye düşünüyorsanız, bunun cevabını aşağıda bulacaksınız:

Neden fırın?.. Fırında saat tutarak yoğurt mayalandığında, yoğurt gereğinden fazla mayalanıp ekşimez ve her seferinde hiç sorunsuz koyu kıvamlı nefis bir yoğurt elde edersiniz. Fırın yöntemi en garantili ev yoğurdu mayalama yöntemidir. Eğer yoğurt yapma makineniz varsa, elbette fırın yerine yoğurt makinesi de kullanılabilir.

Şöyle ki:  Ev yoğurdu yaparken, yoğurdun katı olması ile tatlı olması, aslında birbirinin tersi iki sonuçtur. Çünkü mayalanma süresini uzun tutarsanız yoğurt daha katı olur, ama bu durumda ekşime de daha fazla olur. Yoğurt tatlı olsun diye mayalanma süresini kısa tutarsanız, o zaman da katı bir yoğurt olmaz. İşte bu nedenle, “süre” dışındaki başka değişkenlerin de kontrolünüzde olması gerekir. Yoğurdu fırında yaparak, “ısı” faktörünü de kontrolünüze almış oluyorsunuz.

Evet, nerede kalmıştık?.. Fırın 50 derecede 3 – 4 saat boyunca çalıştırılarak ev yoğurdunun fırında mayalanması sağlanır. Süre tamamlanınca, ev yoğurdu, fazla sallamamaya dikkat edilerek fırından alınıp oda sıcaklığında 5 – 10 dakika bekletilir. Ardından kapakları kapatılıp, yine sarsmadan buzdolabına yerleştirilir. Buzdolabında 5-6 saat istenilen yoğurt kıvamını bulması için dinlendirilir.

Bu malzeme ve yöntemle yaklaşık 750 gr. ev yoğurdu elde edilir.
Eğer; bir yaşından küçük bebeğiniz varsa, 1 yaşından küçük çocuklara bal verilmesi uygun olmadığı için ev yoğurdu hazırlarken bal eklemeden de yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
.

ev yoğurdu evde yoğurt yapımı tarifi, ailecesaglik.com

.

Bu yazıda sorunuzun cevabını bulduysanız,
(ve insansanız)
bir beğen tıklaması yapınız:

.
.

NOT:
Tabii işin PÜF NOKTALARI da var. Evde yoğurt yapımı sırasında dikkat edilecek püf noktaları için, şu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz:
—> Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları
.

İlgili Aramalar:

ev yoğurdu nasıl yapılır, evde yoğurt yapmak istiyorum, evde yoğurt yapma tarifi, ev yoğurdu yapılışı tarifi, evde yoğurt yapabilir miyim, ev yoğurdu yapmak zor mudur, en sağlıklı ev yoğurdu nasıl yapılır, hazır satılan yoğurtlar ile ev yoğurdu arasındaki fark, yoğurdun katıl olması için nasıl yapılmalı, katı yoğurt ev yoğurdu nasıl yapılır, evde tatlı yoğurt, yoğurdun tatlı olması için, evde yapılan yoğurt nasıl katı olur, tatlı yoğurt yapmak, fırında yoğurt yapımı, fırında ev yoğurdu yapmak nasıl,

 

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, fırında yoğurt mayalama, fırında yoğurt yapımı, firinda yogurt nasil mayalanir, fırında yoğurt, fırında yoğurt nasıl yapılır, katı ev yoğurdu nasıl yapılır, yoğurt kaç derecede mayalanır, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Ev Yoğurdu Yapım Tarifi - -


3 Yorum

 1. Feride

  25 Mayıs 2013 at 04:35

  Ev yoğurdu yapmayı ne zamandır istiyordum. Daha önce internette bulduğum iki tane ev yoğurdu tarifini deneyip hüsrana uğrayınca, uzun bir zaman denememiştim. Sizin “Ev Yoğurdu Yapım Tarifi” yazınızdaki ev yoğurdu tarifini görünce, “bu değişik ama mantıklı görünüyor” deyip denedim. Bu sefer çok güzel oldu. Artık yoğurdumu sizin tarifinizle evde kendim yapacağım, marketlerde satılan katkılı yoğurtlardan almak zorunda kalmayacağım. Sağolun.

  • Hayriye

   22 Kasım 2014 at 22:20

   Ev yoğurdu tarifi için teşekkür ederim. Buradaki yoğurt yapım tarifini aylar önce görüp okumuştum, o zamandan beri evde yoğurt yapıyorum. Evde yoğurt yapacak olanlara tavsiyem, ne yapıp edip, pastörize olmayan doğal günlük süt bulmalarıdır. Pastörize sütle evde yapılan yoğurt, çok sulu ve gevşek oluyor; katı yoğurt olmuyor. Bu amaçla, yoğurt yapımında kullanmaya uygun süt satan firmalar veya markalar var, onları arayıp bulabilirsiniz.

 2. Serpil Taştan

  15 Aralık 2013 at 01:45

  Evde yoğurt yapılışı hakkında çok güzel bir yoğurt tarifi. Bu yazıyı dün bulmuştum, denedim, ilk defa istediğim gibi katı kıvamlı bir yoğurt yapabildim. Ayrıca daha önce yaptıklarım hep ekşimsi oluyordu, ilk defa tatlı yoğurt yapabildim sayenizde. Çok teşekkür ederim.

sitemap -- sitemap

banner