■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Evde Ekmek Yapmak İster Misiniz?

Yazının Tam Başlığı: Evde Ekmek Yapmak İster Misiniz?

Evde ekmek yapmak ister misiniz?

Dışarıda satılan ekmeklerin hangi koşullarda üretildiğini, içinde sağlığımıza zararlı katkı maddeleri olup, olmadığını ve bize gelinceye kadar nerelerden, kimlerin elinden geçtiğini tam olarak bilemiyoruz. Ama ekmek bizim temel besin maddemiz olduğu için ondan da vazgeçemiyoruz.

Tüm bu nedenleri düşününce o zaman geriye tek şey kalıyor: evde ekmek yapmak.

Evde Ekmek yapmak sanıldığı kadar zor değil. İnanın hiç zor değil evde ekmek yapmak. Üstelik, onca gramlı, ince ölçekli kekler ve pasta tarifleriyle karşılaştıracak olursanız çok çok kolay. Sadece bir kez deneyin, yeterli.

Bir kez hamur yoğurmayı denedikten, onun mayalanıp kabarmasını gördükten, fırından çıkmış taze ekmek kokusunu içinize çekip sevdiklerinizle paylaştıktan sonra hep evde ekmek yapmak isteyeceksiniz.

Evde ekmek yapmak ilk kez denediğiniz bir işse, önce çeşitli un markalarında bulabileceğiniz hazır karışımları denemenizi tavsiye ederiz.
Hazır karışımların mayaları çoğunlukla unun içindedir, paket üzerinde yazan tarifleri uygulamanız gerekir.

Daha sonraki denemenizde de beyaz unla başlamanızı öneririz. Toz kuru maya yerine 40 gr.lık yaş maya da kullanabilirsiniz. İlk denemelerinizde ekmeğin içine başka malzeme ve çeşni katmakta acele etmeyin. Her yenilik hamurun kıvamında, kabarma süresinde ve pişme şeklinde farklılığa neden olur.

Birkaç başarılı sade ekmek deneyiminiz sonunda hangi malzeme ile nasıl sonuç alacağınızı, hamurun iyi kabarması için ne kadar beklemeniz gerektiği zaten tam olarak öğrenmiş olacaksınız. İşte o zaman farklı malzemeyle ekmek yapmaya hazırsınız demektir.

İşte size sade bir ekmek tarifi:

Evde Ekmek Yapmak İçin Malzeme:

  • 2 tatlı kaşığı toz maya
  • 4 su bardağı beyaz un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 300 ml. ılık su (1.5 su bardağı)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı (ekmek kalıplarını yağlamak için)
  • Üstü için susam veya çörek otu (istenirse)

.

Evde Ekmek Yapmak:

1.5 su bardağı ılık suyun içine, 2 tatlı kaşığı toz mayayı, 1 çay kaşığı tuzu ve 1 tatlı kaşığı toz şekeri koyup karıştırın ve 10-15 dakika bekleyin. Bu arada mayalı suyun üstü hafif hafif kabarmaya başlayacaktır.

4 su bardağı beyaz unu genişçe bir hamur yoğurma kabına koyup, ortasını havuz gibi açtıktan sonra mayalı suyu bu çukurluğa dökün. Önce yavaş yavaş karıştırıp unu mayaya yedirin. Sonra da yoğurarak yumuşak bir hamur haline getirin.

8-10 dakika yoğurduktan sonra hamur yoğurma kabınını kapağını kapatıp, üstünü bir örtüyle örtüp, bu şekilde ılık bir yere koyun ve en az 1 saat, mümkünse 2 saat kadar kabarmaya bırakın. (Hamur yoğurma kabınızın kapağı yoksa hamurunuzu hafif yağlanmış bir tencereye alıp, kapağını kapatarak aynı şekilde bekletebilirsiniz.)

evde-ekmek-yapmak-1

Bu 2 saatlik sürenin sonunda, üzerini açtığınızda hamurun puf puf kabardığını göreceksiniz. Bu kabarmış hamuru 1-2 dakika daha yoğurduktan sonra, varsa uzun bir kek kalıbına yerleştirin. İsterseniz, fırın tepsisine koyarak somun ekmek şekli de verebilirsiniz. Tepside tekrar mayalanması icin 30 dakika daha bekleyin. bekleme süresinin sonunda fırına vermeden önce isterseniz üzerine susam veya çörek otu serpiştirin.

Fırının ısısını 200 dereceye ayarlayın ve fırın ısınınca ekmeğinizi fırına verip, yaklaşık 30-40 dakika, altı ve üstü kızarana dek pişirin. Fırınınız turbo ise 180 derecede pişirebilirsiniz.

Pişirme süresi sonunda ekmeğinizi fırından çıkarın ve bir telin üzerinde ılımaya bırakın. Daha sonra kalıptan çıkarıp kesebilirsiniz. Mis kokulu ev yapımı ekmeğiniz hazır.
Afiyet olsun!
.

Evde Ekmek Yapmak İster Misiniz? İle İlgili Aramalar

Evde Ekmek Yapmak, ev yapımı ekmek, ekmek nasıl yapılır, evde ekmek yapımı, evde kolay ekmek yapımı, kolay ekmek yapımı, ekmek yapmak, kolay ekmek yapmak, ev ekmeği tarifi, ekmek tarifi, kolay ekmek tarifi…


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Evde Ekmek Yapmak İster Misiniz? - -


sitemap -- sitemap

banner