■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Evde Karışık Turşu Yapma Tarifi

Yazının Tam Başlığı: Evde Karışık Turşu Yapma Tarifi

Evde Karışık Turşu Yapma Tarifi

Evde karışık turşu yapmak bir sanattır. Herkes turşunun tam ayarını tutturamaz. Hazırlanan turşular ya çok tuzlu ya da tuzsuz olur. Turşunun tuzu ve sirkesi doğru ayarlanamazsa turşu kısa zamanda yumuşayarak, tadı bozulur ve yenemeyecek hale gelir. Bu bozulma riskini göze alamayan birçok hanım da dışarıda satılan içlerine koruyucu katkı maddeleri doldurulmuş hazır turşulardan satın alırlar. Bu da korktuklarından daha ciddi sorunları beraberinde getirir.

Evde Karışık Turşu yapma tarifi ve sitemizde yer alan diğer bilgiler, doğal beslenme şartlarına mümkün olduğunca uyularak hazırlanmıştır; evde aile sağlığı için siz de yemek yapımında doğal ürünler kullanmaya, GDO’lu ve kanserojen katkılı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösteriniz.

Evde karışık turşu yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Doğru malzemeyi doğru ölçülerde hazırlayıp, hava almayacak şekilde kavanozlara dolduracaksınız ve serin, güneş almayan bir yerde bekleteceksiniz. Bu beklemenin sonunda da anneannelerimizin hazırladığı gibi doğal, erimemiş, kütür kütür diri, harika turşu tadında turşunuz olacak. Bu, evde karışık turşu tarifimizi deneyin, beğeneceksiniz ve bundan sonra evinizin turşularını hep evde kendiniz yapacaksınız.

Evde Karışık Turşu İçin Malzeme:

 • 2 adet 5 litrelik kavanoz
 • 2 kilo acur
 • 2 kilo havuç
 • 2 kilo yeşil domates
 • 1 küçük boy lahana
 • 4 baş sarımsak
 • Salamuralık tuz (iri kaya tuzu)
 • 4 su bardağı sirke
 • İsteğe göre 1 demet dereotu ya da maydanoz
 • 2-3 avuç süs biberi
 • Salamurayı test için 1 adet çiğ yumurta

.

Evde Karışık Turşu Yapılışı:

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı kaya tuzu ve 2 su bardağı sirke koyun ve bunların üzerine, kavanozu ağzına kadar gelecek şekilde su doldurun. Sonra uzun saplı bir kepçeyle kaya tuzu tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Kaya tuzu hemen çözülmez, çözülmesi zaman alır. Bu aşamada biraz sabır gerekir. Ama yeri gelmişken belirtelim; turşu yapımının en önemli püf noktası da kullanılan tuzun cinsidir. Turşu yapımında kaya tuzu değil de rafine edilmiş sofra tuzu kullanırsanız turşunuz kısa zamanda erir ve bozulur. Hazırladığınız turşu suyunuzun tam kıvamında olduğunu test edebilmek için içine, önceden yıkayıp kuruladığınız 1 tane çiğ yumurtayı atın. Eğer yumurta içine batmıyor, suyun üzerinde yüzüyorsa tuz ayarınız tamamdır.

Gelelim malzemenin hazırlanışına…
Evde karışık turşu yapmak için kullanacağınız malzeme mutlaka taze, diri, bekleyip yumuşamamış olmalı… Tüm malzemeyi önceden güzelce yıkayın ve suyunun süzülmesini sağlayın. Acurları boyuna ve enine isteğinize göre doğrayın, havuçları soyun ve dilimleyin, yeşil domatesleri kürdanla birkaç yerinden delin ya da dörde bölün, lahanaları iri parçalar halinde doğrayın. Sarımsakları soyun. Dereotu ya da maydanoz demetini tutam tutam saplarıyla olacak şekilde doğramadan ayırın.

Sırasıyla domates, lahana, havuç, acur, süs biberi, dereotu şeklinde boş olan kavanoza yerleştirin. Her sebze arasına sarımsakları serpiştirin. Bu sebzeleri kavanoza karışık olarak da yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız zaman kavanozdan her birini karışık çıkarmak daha kolay olur.
Üzerine boşluk kalmayacak şekilde önceden hazırladığınız salamura suyundan doldurun ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

İkinci kavanozda da aynı işlemi tekrarlayın. Kalan salamura su az gelirse; başka bir kapta kaya tuzu, sirke ve suyu daha önce belirttiğimiz oranlara göre karıştırarak bir miktar daha hazırlayıp, üzerine ekleyin.
Turşunuzu oda sıcaklığında ve güneş almayan serin bir yerde muhafaza edin.

Afiyet olsun.

.

Evde Karışık Turşu Yapma Tarifi İle İlgili Aramalar

evde turşu, karışık turşu, karışık turşu nasıl yapılır, karışık turşu tarifi, sarımsak, sirke, turşu, turşu kur, turşu nasıl kurulur, turşu tarifi, turşu yapımı, evde karışık turşu yapımı, evde karışık turşu …

NOT: Bu yazıya bağlayan terimler: Aile sağlığı, kolay karışık turşu tarifi, Turşu yap, karisik tursu, tursunun erimemesi icin ne yapilir, karışık turşu yapımı, zayıflama.

Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Evde Karışık Turşu Yapma Tarifi - -


sitemap -- sitemap

banner