■ ■ Son model mutfak aletleri tanıtımları, markalı beyaz eşyalar... ■ ■ Arçelik, Beko, Profilo, Philips, Siemens marka mutfak aletleri tanıtımları... ■ ■ Samsung markasının beyaz eşya piyasasına yeni giren ürünleri, Samsung buzdolabı, Samsung bulaşık makinesi... ■ ■ Tatilde neler yenir, hangi tatil yeri hangi yemeğiyle ünlü?... ■ ■ Yeni sağlıklı otomobil modelleri, sağlık kavramını ön plana çıkaran son model arabalar hakkında bilgiler... ■ ■ Mutfakların mücevherleri rostfrei çatal kaşık bıçak markaları; Jumbo, Hisar ve Karaca marka mutfak gereçleri... ■ ■ Sofraların olmazsa olmazı porselen yemek takımları, Karaca sofra takımı tanıtımı... ■ ■ Özel hastanelerin özellikleri ve devlet hastanelerinden farkları; özel hastane ücretleri... ■ ■ Elektronik tıbbı cihazlar, hastaneler ve aile hekimlikleri için tıp cihazları fiyatları... ■ ■

Buzdolabı İçinde Et Süt ve Yumurtanın Korunması

Yazının Tam Başlığı: Buzdolabı İçinde Et Süt ve Yumurtanın Korunması
Et süt ve yumurta buzdolabı

Buzdolabı ve sağlıklı kullanımı

Buzdolabı içinde her türlü yiyeceğin dayanma süresi uzatılmış oluyor ve daha uzun süre taze kalmaları sağlanıyor. Ancak tabii ki buzdolabı kapağını açıp, yiyecekleri buzdolabı içine koymakla iş bitmiyor.

Yiyeceklerin sağlıklı şekilde korunması için, buzdolabı kullanım kuralları ve her yiyeceğin buzdolabına ne şekilde konması gerektiğini bilmek, sağlık açısından önemlidir.

Meyve ve sebzelerin buzdolabında korunması ile etin korunması ve buzdolabı içine yerleştirilmesi tabii ki aynı değildir. İşte bu farkları bilmek ve bunlara dikkat etmek, bir davranış alışkanlığı şeklinde yerleşmelidir.

Sitemizde, yiyeceklerin sağlıklı olarak korunması ve buzdolabı içine yerleştirilmesi kuralları hakkında çok sayıda bilgi bulabilirsiniz. Bu yazıda, et, süt ve yumurtanın buzdolabı içinde sağlıklı şekilde korunması hakkında bilgiler bulacaksınız.
.

Buzdolabı kullanımında yumurtalar

Örnek mi? Şimdi ezberleri unutma zamanı… Örneğin, marketten alıp eve getirdiğiniz yumurtaları, önce kutusundan çıkarıp, sonra da kimimiz sıkıntıyla, kimimiz de zevkle, buzdolabı kapağındaki yumurta raflarının çukurlarına birer birer dizeriz… Öyle değil mi?

Evet öyle; peki bu yaptığımız doğru mu? Hayır, yanlış!.. Çünkü yumurtanın kabuğu, buzdolabı içinde belki de en çok bakterinin bulunduğu yerdir. Bu nedenle gerekmedikçe yumurtalara dokunmak, onları kutusundan çıkarıp rafa dizmek, yanlıştır. Yumurtalar, buzdolabı içinde kutusuyla durmalıdır. Aksi durumda yumurta kabuğundaki bakteriler, diğer yiyeceklere bolca geçecektir. Tabii hepsi bu kadar da değil. Diğer yiyecekler yumurtalara deymemeli; elimizle yumurtaya dokunduktan veya yemek için yumurta kırdıktan sonra, başka hiçbir şeye dokunmadan önce, eller sabunla yıkanmalıdır.
.

Buzdolabı içinde süt nasıl korunmalı?

Herkes bilir ki, yiyeceklerin saklanması için en sağlıklı kablar, cam kablardır. Özellikle kabın yüzeyleriyle tam temas halinde olan ve bakteri geçişine en elverişli olan sıvı gıdalar, kesinlikle kapaklı cam kablarda korunmalıdır. Fakaaaaat…

Süt söz konusu olduğunda, yine bazı ezberleri bozmak zorundasınız. Süt de bir sıvı gıdadır, dışarıdan gelecek bakterilere karşı korunması için kapaklı cam kabların önemi, süt için de önemlidir; ancak sütün farklı bir durumu daha vardır ki, o da sütün ışıktan olumsuz etkilenmesidir.

Çeşitli vitaminler ve bu arada B2 vitamini açısından önemli bir kaynak olan süt, ışıktan korunmalıdır. Çünkü ışık aldığında, sütün içindeki B2 vitamini yok olur. Bu çok önemli bir kayıp olduğu için, sütü ışıktan korumak da önemlidir.

Bu nedenle sütün, ışığı geçirmeyen kablarda saklanması gerekir. En sağlıklı sütler, ışığı geçirmeyen karton ambalaj içinde sunulan sütlerdir. Sütün buzdolabı içinde korunması sırasında da sütün kendi ambalajından yararlanmak, en doğrusudur. Süt kutusu açıldıktan sonra en fazla 2-3 gün içinde tüketilmelidir ve bu süre içinde de kendi kutusunda, kapağı kapalı olarak saklanmalıdır.
.

Buzdolabı içinde etlerin korunması

Et, elbette en önemli yiyeceklerden biri; ancak bildiğiniz gibi hızla ve kolayca bozulan bir gıdadır. Etin her mevsimde buzdolabında korunması gerekir. Aksi halde bakteriler eti hızla ele geçirir ve et bozulur.

Burada bilinmesi gereken nokta, pişmiş etin bozulmasına neden olan bakteriler ile çiğ etin taşıdığı bakterilerin farklı olduğudur. Özellikle “temiz” diye bildiğiniz çiğ etin taşıdığı bakteriler daha çoktur ve daha hızlı çoğalıp yayılırlar.

Bu nedenle, özellikle çiğ etin, diğer gıdalarla temas etmesini önlemelisiniz. Çiğ et ile pişmiş eti aynı yerde tutmak, veya etin diğer yiyeceklere bakteri aktarmasına uygun şekilde yerleştirmek, gıdaların sağlıklı korunması açısından en önemli hatalardan biridir.

Ayrıca, çiğ eti kesip doğramak için kullandığınız bıçağı, iyice yıkayıp dezenfekte etmeden, pişmiş etin dilimlenmesinde kullanmayın. Aynı şey elbette doğrama tahtası, tabak ve servis çatalı gibi araçlar için de geçerlidir.

Diğer yiyeceklerin buzdolabında korunması ve buzdolabının sağlıklı kullanılması hakkında bilgiler için, yazının ikinci bölümünü de buradaki buzdolabı sözcüğüne tıklayarak okumalısınız.
.
Et, süt, yumurta ve buzdolabı

.


Sayfa içeriğini göremiyorsanız; bilgisayarınız, şifreleriniz ve tüm kişisel bilgileriniz tehlikede olabilir!

Eğer bu sayfadaki makaleyi göremiyorsanız, büyük olasılıkla masum görünümlü "Reklâm Önleyici" bir program kullanıyorsunuz. Ancak, bu tür programların bazen böyle normal sayfa içeriğini görmenizi de engellediği; ve daha kötüsü, virüslerin bilgisayarınıza girmesi için birçok açık kapılar oluşturduğu biliniyor.

Ayrıca, milyar dolarlık yatırımlarla gerçekleştirilen internet hizmetleri (Google, Facebook, Youtube vs...), reklâmlar sayesinde bize bedava sunuluyor. Reklâmları engellemek bir tür hırsızlıktır ve yakın gelecekte internetteki herşeyin ücretli olmasına neden olacaktır. Facebook, Tweeter, Skype, Google, Yahoo, Youtube, Instagram, WhatsApp ve internetteki tüm diğer siteler için, her ay yüksek abonelik ücretleri ödemeye hazır mısınız? O kadar çok paranız var mı?

Reklâm engelleyici programı hemen devre-dışı bırakmanızı tavsiye ederiz. Ama herşeye rağmen o programı kaldırmak istemiyorsanız, sitemizin içeriğini görebilmek için, sitemizi "Beyaz Liste"nize eklemelisiniz. Sitemizde yazıların üstünü kapatan veya tam sayfa boyunda açılan, rahatsız edici reklâmlar yoktur.

Lütfen şimdi https://ailecesaglik.com/ sitemizi, Reklâm Önleme eklentinizin "Beyaz Liste"sine ekleyiniz.

Buzdolabı İçinde Et Süt ve Yumurtanın Korunması - -


sitemap -- sitemap

banner