Buzdolabı Sağlıklı Kullanımı

Buzdolabı sağlıklı kullanımı

Buzdolabı ve sağlıklı kullanımı

Buzdolabı her geçen gün teknolojisi ilerleyen bir ev aleti… No-frostu, musluklusu, müziklisi, akıllısı, derken; son yıllarda yapılacak yeni gelişmeler bulunamayınca, artık enerji tasarrufu özellikleri geliştirilmeye başlandı.

Bütün bu gelişmelere ve türlü modellere karşın, buzdolabının temel işlevi hep aynı kaldı: Yiyeceklerimizin ömrünü uzatmak, bozulmalarını geciktirmek… Özellikle sıcak yaz aylarında hemen bozulan yiyeceklerimizin, biz “bugün ne pişirsem” diye düşünüp, kullanmaya karar verinceye kadar bozulmadan beklemesi, buzdolabı sayesinde kavuştuğumuz önemli bir konfor.

Peki, biz bu konforu, gerektiği gibi kullanıyor muyuz? Bazen evet, bazen hayır!.. Çünkü yiyecekleri buzdolabı içine koymakla iş bitmiyor. Onların buzdolabı raflarına ne şekilde konulduğu da, sağlıklı olarak korunmalarını olumlu veya olumsuz şekilde etkiliyor.

Sitemizde, çeşitli gıdaların buzdolabında saklanma kuralları hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Örneğin, et, süt ve yumurtaların buzdolabı içinde nasıl korunması gerektiği hakkındaki yazı için, buradaki buzdolabı sözcüğüne tıklayınız.
.

Besinler Pişmiş Olarak mı, Çiğ mi Saklanmalı?

Buzdolabı içine yiyecekleri yerleştirirken ve bu yiyeceklerin buzdolabındaki dayanma sürelerini karşılaştırırken, göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta, onların çiğ olarak mı, yoksa pişmiş olarak mı daha dayanıklı olacağı konusudur.

Ne yazık ki bu sorunun, bütün besinler için geçerli tek bir yanıtı yoktur. Çünkü et, süt, yumurta gibi bazı besinler pişmiş halde daha dayanıklı iken, bazıları da çiğ haliyle daha uzun süre dayanabilme özelliğine sahiptir.

İkinci gruptaki besinlerin başında elbette bakliyat ve çeşitli kuru gıdalar gelmektedir. Nohut, kuru fasulye, mercimek, pirinç gibi kuru gıdalar ile patates, kuru soğan, kereviz, pırasa, gibi yumrulu veya sert yapılı sebzeler, çiğ olarak daha uzun süre korunabilmekteler.

Bu nedenle, daha uzun süre dayanmaları açısından besinler çiğ mi yoksa pişmiş mi olmalı değerlendirmesini, bu mantık çerçevesinde ve kendi deneyimleriniz ile her besin için ayrı ayrı yapmalısınız.
.

Buzdolabı İçinde Hangi Besin Hangi Rafta Olacak

Bildiğiniz gibi, buzdolabı içindeki bütün raflar aynı sıcaklık veya soğukluk derecesine sahip değildir. Buzdolabının “buzluk” denilen bölümüne en yakın olan raf, daima en soğuk ortama sahip olan raftır. Alt raflara doğru (buzluk altta ise, tersi olarak, üst raflara doğru) soğukluk derecesi azalmaktadır.

Bu yüzden, daha kısa sürede bozulma riski taşıyan besinleri (et, tavuk, balık gibi) buzluğa en yakın olan rafa koymak gerekir. İkinci sıradaki raf ise, süt, peynir, yoğurt ve çeşitli kahvaltılık ürünleriniz gibi ikinci derece risk grubundaki besinler içindir.

Onun altındaki rafa, kapaklı cam kab içinde olmak koşuluyla, pişmiş yemeklerinizi koyabilirsiniz. Tencere içinde, özellikle alüminyum tencere içinde yemek tutmayınız. Bu bölüm, yakın zamanda pişirmek üzere temizlenmiş ayıklanmış yemeklik malzeme için de uygundur.

Daha alttaki bölüm ise, her buzdolabında bulunan ve sebzelik denilen bölümdür. Bu bölümde çiğ sebze ve meyveler saklanır. Bunların buzdolabı içine konması sırasında dikkat etmemiz gereken nokta, poşet için olmamalarıdır. Sebze ve meyvelerin bozdolabı içine yerleştirilmesi sırasında genellikle yapılan bir yanlış, marketten veya pazardan getirdiğimiz poşetleriyle birlikte koymaktır.

Oysa poşeti ile birlikte buzdolabı içine yerleştirilen besinlere, sürekli bir plastik doku geçişi olmaktadır. Plastik içindeki kimyasal maddelerin sebzelere işlemesini önlemek için, bunları poşetinden çıkararak yerleştirmeliyiz.
.

.
İlgili Yazılar: